SponsorSağlık

Karaciğer Yağlanması ve Fibroscan Yöntemi

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Toplumumuzda en fazla görülen karaciğer hastalıklarından birisi karaciğer yağlanmasıdır, bu durum karaciğer ile ilgili siroz hastalığı ve karaciğer kanseri sorunlarına sebep olabilmektedir. Son yıllarda diyabet ve obezite gibi hastalıkların artması sonucunda karaciğer yağlanması problemi artmıştır. Düzenli alkol kullanımı da bu sorunu tetiklemektedir. Ülkemizde bu sorun her 4 kişiden 1’inde görülmektedir.

Karaciğer yağlanması vücutta 2 şekilde ortaya çıkabilir. İlki basit yağlanma denilen karaciğer hücreleri içinde yağ birikmesi sonucunda oluşan ve karaciğerin boyutunun artmasına sebep olan bir yağlanma türüdür. Bu tür yağlanma da kişiler bir rahatsızlık hissetmezler, o yüzden bu tipi çok sinsidir, düzenli kontrol olmaksızın bulunamaz. İkincisi ise steatohepatit denilen yağlı hepatit olarak geçen ve kan analizlerinde ortaya çıkan kanda karaciğer enzimlerinde artış gösteren bir vaka olarak nükseder.

Özellikle ikinci versiyonu olan yağlı hepatit versiyonu yıllar sonra karaciğer sirozuna ve karaciğerle ilgili kanserlere neden olabilmektedir.

Karaciğer Yağlanmasına Sebep Olan Besinler

Karaciğer yağlanmasına sebep olan besinleri aşağıda vereceğiz. Mümkün olduğu müddetçe bu besinlerden kaçınılması önerilmektedir. Fakat yazı başında da belirttiğimiz üzere obezite bu rahatsızlığın oluşumunda çok büyük bir etmendir.

  • Aşırı rafine şeker,
  • Asitli içecekler,
  • Gazozlar,
  • Abur cuburlar.

Ayrıca koruyucu madde içeren besinler, ay çiçek yağı, mısır özü yağı da yağlanmaya neden olabilir.

Karaciğer Yağlanmasından Kaçınmak İçin Neler Yapılmalı

Öncelikle kilomuza dikkat etmeli ve fiziksel aktiviteler mümkün olduğu kadar yapılmalıdır. Günlük hızlı tempo yarım saatlik, bir saatlik yürüyüşler bile formunuzu korumanıza yardımcı olur.

  • Alkol içiyorsanızi alkol kullanımına bir sınırlama getirebilirsiniz.
  • Kafanıza göre ilaç kullanmaktan vazgeçmelisiniz, doktor tavsiyesi ilaçlara yönelmelisiniz.
  • Mümkün olduğu kadar sağlıklı beslenmeli.
  • Düzenli olarak kontrol vermelisiniz, kan vermeyi ihlal etmemelisiniz.

Fibroscan Yöntemi ile Karaciğer Yağlanması Saptanması

Oldukça yeni bir yöntem olan fibroscan yöntemi ülkemizde genel olarak özel hastanelerde bulunmaktadır. Fibroscan adı verilen yüksek teknoloji cihaz yardımı ile karaciğer sertliği bulunmaktadır. Karaciğer sertliği ultrason dalgaları kullanılarak kıs sürede ağrısız, hızlı bir şekilde tespit edilebilir. Bu yöntemle gereksiz yere biyopsi yapılması engellenmiş oldu. Fibrascan ile karaciğerde yağlanma miktarı hesaplanabiliyor, yağlanmaya bağlı sertleşmenin olup olmadığı da bu yöntemle tespit edilebilir.

Aşağıda linkini verdiğimiz bağlantıda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Sağlık, diyet gibi bir çok konuda güncel, özgün yazılarımız mevcuttur.

Kaynak: https://www.tesetturgiyim.org/

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu