EnerjiElektrik

EPDK Tavan Fiyat Uygulamasına İlişkin Ayrıntıları Duyurdu

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), dört ayrı kurul kararı yayınlayarak tavan fiyat uygulaması ile ilgili ayrıntıları belirledi. EPDK tavan fiyat uygulamasına ilişkin ayrıntıları içeren kurul kararları 30 Mart 2022 Resmi Gazete’nin 31794 sayısı ile yayınlandı.

Kurum 10887 sayılı Kurul Kararı ile 18 Mart 2022 tarihli “Kaynak Bazında Destekleme Bedelinin Belirlenmesine ve Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslarda” değişiklik yaptı.

Değişiklik 8 Mart 2022 tarihinden önce bildirimi yapılan, 1 Şubat ve sonrası için Piyasa Yönetim Sistemi’ne girişi yapılmış onaylı ikili anlaşmaların sözleşme süresinin uygulama döneminden daha kısa olması halinde sözleşme dönemi boyunca, daha uzun olmaları halinde ise destekleme bedeline konu uygulama süresi boyunca muafiyet tanınmasına yönelik oldu.

Kurum 10888 sayılı Kurul Kararı ile de İthal Kömür, Doğal Gaz, Fuel Oil, Nafta, LPG ve Motorin gibi yakıtlarda üretilen elektrik için tavan fiyatı 2.500 TL/Megavat-saat (MWh) olarak belirlendiğini bildirdi.

Kaynak TipiAzami Uzlaştırma Fiyatı (TL/MWh)
İthal Kömür2.500
Doğalgaz/Fuel Oil/Nafta/LPG/Motorin2.500
Diğer kaynaklar1.200

Karara göre bu fiyatlar tüketiciyi ve/veya maliyeti yüksek üretimi destekleme amacıyla 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren 6 ay süre ile geçerli olacak.

EPDK 10889 sayılı Kurul Kararı ile de aylık olarak güncellenecek azami uzlaştırma fiyatının formülasyonu belirledi.

10890 sayılı Kurul Kararı ile de Gün Öncesi Piyasasında ve Dengeleme Güç Piyasasında asgari fiyatın 0 TL MWh, azami fiyatın ise 2.500 TL MWh olacağı hükmü getirildi.

Kaynak
Yeşil Ekonomi

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu