Güneş EnerjisiEnerjiYenilenebilir Enerji

Güneş Enerjisi Santrali Kurulum Maliyeti Nedir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunu insanlara anlattığımızda genel olarak fikir çok beğeniliyor ama konu dönüp dolaşıp maliyetlere geldiğinde “rakam büyükmüş” “o kadar para verilmez “ veya “geri dönüş süresi çok uzunmuş” gibi söylemlerle karşılaşıyoruz. Ancak bu fikirlere sahip olanların, çok fazla bilgi sahibi olmadan yorum yaptıklarını birkaç cümle sonra anlayabiliyoruz. Güneş enerjisi santrali kurulum maliyeti aslında sanılanın aksine çok küçük bütçelerle bile yapılabilmektedir. Bilinmesi gereken en önemli noktaların başında ise, güneş enerjisi kurulumlarında bir çok farklı senaryo için bir çok farklı seçenek olduğudur. Güneş enerjisi santrali kurulum maliyeti nedir? sorusunu biraz daha detaylı inceleyelim.

Minimum Güneş Enerjisi Santrali Kurulum Maliyeti Ne Kadardır?

Güneş enerji santralleri için 40 binler, 50 binler, 100 binler gibi fiyatlar var olmak ile birlikte, bir adet panel ve bir adet mikro inverter ile de solar enerji sistemi kurulabilir. Balkon tipi olarak adlandırılan ve Avrupa’da yaygın olarak kullanılan bu sistemler ile enerji faturalarınızı düşürmek mümkündür. Bakıldığında 2-3 Bin TL gibi bütçeler ile solar enerji sistemlerine giriş kesinlikle mümkündür. Hatta Çin’den malum web sitelerinden daha düşük fiyatlı mikro inverter bulmak veya yurtdışına çıktığınızda almak daha da ucuza sistem kurabileceğiniz anlamına gelecektir.

Güneş enerjisi santrali kurulum maliyeti
güneş enerjisi çatı kurulumu

Hangi Şartlarda Kurulum Mümkün Olur?

Güneş enerjisini müstakil ev , apartman veya dağ evi veya işyeri veya büyük ölçekli bir fabrikada kurmak mümkündür. Kurulum konusu oldukça esnektir. Yani fabrikaya kuracaksanız illa 200 Bin TL 300 Bin TL lik yatırım yapmak zorunda değilsiniz. Sembolik küçük bir yatırım ile de başlanabilir. Böylece sistemin size ne kadar avantaj sağladığını görüp yatırımınızı büyütebilirsiniz.

Kurulum şartları her zaman ideal koşullarda olmayabilir (örneğin gölgelenmenin olması ) ancak bu durumda üretimi optimize edecek panel ve inverter teknolojilerinin de olduğunu bilmek gerekir.

Ortalama Bir Evin Maliyeti Nedir?

Belki de tartışmasız en çok sorulan soruların başında gelen sorudur. Ortalama bir ev (yaklaşık 150-200 TL  fatura ödeyen bir ev için) 2 kW veya 3 kW kapasite yeterli olacaktır. Her bir kW için verilen fiyatlar yaklaşık 1300$-1500$ seviyelerindedir. Yani 3 kW bir sistem kurmak istediğinizde 4500 $ seviyelerinde olabilir. Tabi ki kullanılan ekipmanlara, kurulum yerinin şartlarına göre fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Belki evinizin statik olarak uygunluğu için proje çizdirmeniz evinizde güçlendirme yapmanız gerekebilir. Bu maliyet söylediğim fiyatlara ek olacaktır. Burada sadece size fikir vermesi adına fiyatlardan bahsediyorum.  Söylediğimiz fiyat evrak süreçleri ve kurulum anlamında size fikir versin.

Güneş Enerjisi için Ne Kadar Bütçe Gerekir Bu Videomuzda

En Fazla Ne Kadar Güneş Enerjisi Kurabilirim?

Güneş enerjisi konusunda 10 kW ve altı çatı cephe uygulamaları olarak geçer. 10 kW üst sınırdır. (her bir abonelik için) ancak 10 kW yukarıda belirttiğimiz ortalama ev örneğinden 5-6 evi besleyecek kadar üretim yapabilir. Fazla olsun satarım! diyebilirsiniz ancak satış fiyatınız ham fiyattır ve çok karlı bir yatırım olmayacaktır. Kendi ihtiyacınızı karşılamak üzerine bir sistem kurduğunuzda size sağladığı avantaj çok daha fazla olacaktır. Çünkü siz 1 kwh elektrik bedeli olarak kdv, btv, trt gibi katlılardan sonra 0,71 kuruş gibi bir rakam ödüyorsunuz, satarken ise ham fiyat 1kwh = 0,35 kuruş gibi bir değer ile satıyorsunuz.

Güneş Enerjisi Santrali Kurulum Maliyeti Konusunu Özetlemek Gerekirse;

Güneş enerjisinden elektrik üretimi bir panel ve bir mikro inverter ile bile başlayabilir. Elde ettiğiniz sonuçlara göre sisteminizi büyütüp büyütmemek sizin tercihiniz. Elektrik fiyatlarının artmasıyla , güneş enerji santralinizin size getirisi de daha fazla olacaktır. En önemlisi elektrik zamlarına karşı kendinizi koruyabilir, enerjinizi kendiniz üretebilirsiniz. Her zaman verdiğim örnek şudur ki ; benzin zamlarına kızıp ben kendi yakıtımı üreteceğim demek çok kolay değildir ancak elektrik zamlarına kızıp ben kendi elektriğimi kendim üreteceğim diyebilirsiniz ve hatta bunu hemen yapabilirsiniz.

Kerem ÇİLLİ / Technicall Yenilenebilir Enerji / destek@technicall.com.tr

Güneş enerjisi santrali kurulum maliyeti konusunu size sade bir şekilde anlatmaya çalıştık. Konu ile ilgili merak ettiklerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Tesekkurler aciklamalariniz icin ,Almis oldugum 26 adet 265W lik solar panellerim var toplam 6KW ediyor bunlarin baglanti semasini ve hangi gucte inventer alacagimi ve MC4 ve kac ebadinda elektrik kablosu kullanmam gerektigini sarj regulaturunun Wat gucu gibi ve bunlarin baglantisi hakkinda bilgi verirseniz cok memnun olurum .
  Saygilar
  Kazim Odabasoglu

  1. Kazım Bey yorumunuz için teşekkür ederim .. Keşke önce projenizi netleştirip sonra ürün satın alsaydınız… Benim naçizane tavsiyem bulunduğunuz yerde şehir şebekesi varsa aküsüz şebeke bağlantılı bir sistem kurmanızdır. Bu konu yüksek gerilim ile ilgili olup mesleki yeterliliğiniz olmadan yapılmasının çok riskli olduğunu ayrıca belirtmek isterim. Sorularınızla ilgili olarak bir tasarım gerekir ezbere cevap verilmesi doğru olmaz kanaatindeyim. Profesyonel destek isterseniz bizlere ulaşabilirsiniz. saygılarımla

 2. küçük çaplı elektrik üretip satmak istiyorum 200-300 bin tl gibi sınırlı bir bütçem var ve aküsüz direkt şebekeye satmak istiyorum bunu lisanssız yapabilirniyim genel manada ilgi almak istiyorum

  1. Serhat Bey merhaba ,

   Güneş enerjisi konusunda direkt arazi kurulumu yapıp elektrik satışı mümkün olamıyor maalesef.. şuan yapılabilecek en mantıklı yatırım kendi ihtiyacınızı karşılamak üzerine sistem kurmaktır. bu konuda youtube kanalımız technicall_tr de bir çok video bulabilirsiniz.. saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu