Güneş EnerjisiEnerji

Lisanssız GES Yatırımlarında 4. Bölge Teşvikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Lisanssız güneş enerji santral yatırımlarına sağlanacak 4. bölge teşvikleri ile ilgili 5209 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 24 Şubat 2022 tarihli Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayınlanan bu karar ile lisanssız güneş enerji santrali (GES) yatırımları 4 üncü bölge teşvikleri kapsamına alındı.

Bu teşvikler kapsamında bağlantı gücüyle sınırlı olmak şartıyla tüketim amacıyla kurulan GES’lerde faiz ve kar payı hariç tutularak 1 inci, 2 inci, 3 üncü ve 4 üncü bölgeler için 4 üncü bölge ve diğer bölgelerdeki yatırımlar için de kendi bölge teşviklerinden faydalanma imkânı sunulmuştur.  (24 Şubat 2022 tarihli 5209 Karar Sayısı ile yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı Madde 6-14. Fıkraya göre)

GES 4. Bölge Teşvikleri Destek Unsurları

KDV İstisnası

Yerli makine teçhizat alımlarında geçerli olmak üzere KDV istisnası uygulanır.

Gümrük Vergisi İstisnası

İthal güneş panellerine ek olarak ithal konstrüksiyon da bu teşvik kapsamına alınmamıştır. (24.02.2022 Resmi Gazete’de yayınlanan 31760 sayılı “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de yapılan değişiklik)

Vergi İndirimi

Teşvik kapsamında gerçekleştirilen OSB dışındaki 4. bölge yatırımlardaki bina, makine, hafriyat vb. harcamaların %70’inin, %30’u kurumlar ve gelir vergisinden düşülebilmektedir. OSB içerisindeki 4. Bölge yatırımlarında ise harcamanın %70’nin %40’ı olarak belirlenmiştir.  Yani 3.000.000 TL olan bir yatırımın %70’i 2.100.00 TL olur ve yatırım OSB dışında ise bunun da %30’u olan 630.000 TL’si, eğer yatırım OSB içindeyse de %40’ı olan 840.000 TL vergiden düşürülebilmektedir. Bu vergi indirimi ayrıca firmanın farklı faaliyetler sonucunda oluşan vergiler için de kullanılabilmektedir.

Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği

Yapılan yatırımda çalışan kişiler için eğer yatırım OSB dışında ise 6 yıl, OSB içinde ise 7 yıl teşvik desteği bulunmaktadır. (Yatırım kapsamındaki desteklenecek kişi sayısı ve diğer ilgili detaylar çıkacak usul ve esaslar ile belirlenecektir.)

Faiz/Kar Payı

GES yatırımları için 4. Bölge teşvikleri kapsamında faiz/kar payı desteği bulunmamaktadır.

Lisanssız GES yatırımları için bölgelere göre teşvik unsurları

Lisanssız GES 4. Bölge Destekleri
Lisanssız GES Yatırımlarında 4. Bölge Teşvikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler 3

Teşvik Bölgeleri

1. Bölge: Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Muğla, Tekirdağ

2. Bölge: Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada illeri hariç), Denizli, Edirne, Isparta, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Konya, Manisa, Sakarya, Yalova

3. Bölge: Adana, Burdur, Düzce, Gaziantep, Karaman, Kırıkkale, Kütahya, Mersin, Samsun, Trabzon, Rize, Uşak, Zonguldak

4. Bölge: Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Elazığ, Erzincan, Hatay, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Nevşehir, Sivas

5. Bölge: Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat

6. bölge: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Bozcaada ve Gökçeada

Teşvikten Yararlanmak için Asgari Şartlar

Lisanssız güneş enerji santrallerinde 4. Bölge teşviklerinden yararlanmak için aranan asgari şartlar aşağıdaki gibidir.

  • Kurulacak güneş enerji santralinin kurulu gücü en az 240 kW olmalıdır.  (21 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı MADDE 15 9. Fıkrası ile güneş enerjisi elektrik üretimi yatırımlarında modernizasyon niteliğindeki yatırımlar ve 240 kW altı kapasitedeki yatırımlar desteklenmemektedir.)

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu