Mühendislik

Barbas Teknoloji Takımı ve Su Altı Araç Projesi

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Ülkemizde, ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde birçok teknoloji takımı bulunmaktadır. Bu takımlar ise genellikle ürettikleri proje fikirlerini Teknofest gibi çeşitli yarışmalarda sergilerler. Barbas Teknoloji Takımı da geliştirdikleri su altı araç projesiyle bu takımlardan birisidir. Bu takımın kurucusu olan Rasim Bey ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı bu yazımızda sizlere derledik.

Kendinizi ve Takımınızı Kısaca Tanıtabilir misiniz?

Ben Rasim Budak, Barbas Technology Team’in kurucusu ve takım lideriyim. Projedeki görevim başta elektronik alt sistemler olmak üzere diğer mühendislik multi disiplinlerini bir araya getirerek proje için gerekli çalışmaların uyum içerisinde ilerlemesini sağlamaktır. Takım içerisinde genel disiplini ve çalışma ortamını sağlarken, proje yapımı sırasında takım üyelerinin donanımının artması ve gerek teknik gerek akademik açıdan bilgi seviyelerinin artması için yardımcı olmaktayım. Sponsorluk için görüşmelere de destek vermekteyim.

Barbas Teknoloji Takımı Ekibi Mühendistan
Barbas Teknoloji Takımı ve Su Altı Araç Projesi 5

Projenizden Biraz Bahsedebilir misiniz?

Projemizin adı BARBAS-1 vatoz balıklarından esinlenilerek tasarlanmış olup, doğanın teknolojiye yansımasıdır. Vatoz balıkları esnek yüzgeçleri ve doğası gereği şeklinden kaynaklı yüksek hareket kabiliyetine sahip canlılardır. Su altı aracımızda aynı vatoz balıkları gibi manevra kabiliyeti yüksek ve atiktir. Gelişime müsait yapısından dolayı gerek askeri gerek diğer görevlerde ihtiyaç duyulan komponentlerin eklenmesiyle görevleri kolayca yapacak alt sistemlere sahiptir.

Barbas Teknoloji Takımı Su altı Araç Projesi
Barbas Teknoloji Takımı ve Su Altı Araç Projesi 6

Bu proje fikri ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

Projemizin fikri bir sohbet esnasında ortaya atılmış olup sonrasında ciddi olarak ele alınmıştır. Konu ile ilgili gerekli araştırmaların yapıldığı esnasında TEKNOFEST-2020 yarışmalarında İnsansız Su Altı Sistemleri kategorisi ile karşılaşıp burada yarışabilecek düzeyde olduğumuzu düşünerek takım olarak başvuruda bulunduk. 

Projenizin amacı nedir ve hangi sorunlara çözüm olacak?

Projemizin amacı su altında yapılması zor ya da yapılamayan görevlerin yapılmasına imkan tanımak. Gerek arama kurtarma gerek savunma sanayi ya da diğer alanlarda insanların yaptığı ve zaman zaman can kaybına sebebiyet veren görevlerin su altı aracı ile son derece güvenli olarak yerine getirilmesidir. Bu teknolojinin %100 yerli ve milli olarak hayata geçirilip ülkemize kazandırılması en büyük hedefimizdir. Takım olarak bu alanda ülkemizi global yarışmalarda da temsil etmeyi kendimize amaç edinmiş bulunmaktayız. 

Barbas Projesinin Hedefi Mühendistan
Barbas Teknoloji Takımı ve Su Altı Araç Projesi 7

Projenizin Türkiye’de veya Dünya’da örnekleri veya benzerleri var mı? Varsa bu projeyi benzerlerinden farklı kılan özellikler nelerdir?

Dünyada ya da ülkemizde bu alanda çalışmalar olmaktadır ancak bizim projelerimizde en başta belirttiğim gibi doğanın teknoloji ile buluşması söz konusudur bunun yanısıra projemiz her alana uyum sağlayabilecek alt sistemlere sahiptir, takım olarak farkımız ise amacımız, misyonumuz ve vizyonumuz ile diğer takımlardan daha farklıyız.

Projeniz için destek alırsanız neleri geliştirmek istiyorsunuz?

İnsansız su altı sistemleri oldukça pahalı sistemler olduğundan finansal olarak desteklere sponsorluklara ihtiyaç duymaktayız. Bize verilen destekler doğrultusunda aracımızın görevleri yapmasına imkan sağlayan manipülatör kolda ve daha derinlere dalmamıza imkan tanıyacak tüm alt sistemlerin gelişimi için çalışmalar yapmayı planlamaktayız.

Barbas Teknoloji Takımı ile ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz onları www.barbastechnology.com internet adresinden ve https://www.instagram.com/barbastechnology/ Instagram sayfasından takip edebilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu