HaberlerEnerjiRüzgar EnerjisiYenilenebilir Enerji

Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini İnşa Ediliyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Rüzgar türbinleriyle ünlü ve enerji tüketiminin de büyük bir bölümünü rüzgar enerjisiyle karşılayan bir ülke olan Hollanda’da Dünyanın en büyük rüzgar türbini inşa edilecek.

GE (General Electric) firması Rotterdam şehrinin dışına dünyanın en büyük rüzgar türbinini inşa etmeyi planlıyor. Yeni türbin tabandan kanatların tepe noktasına kadar yaklaşık 260 metre yüksekliğinde olacak ve 12 MW kurulu güce sahip olacak. Bu güç de 15.000’den fazla evin elektrik ihtiyacını karşılamaya yeterli.

Yükseklerde rüzgar hızı çevre engellerinin etkisi azaldığı için genellikle yüksek olur. Bu da yüksek rüzgar türbinlerinin daha yüksek verimde elektrik üretmesi demektir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi için “Rüzgar Enerjisi Nedir ?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini : Haliade-X

Haliade-X adı verilen bu türbin GE’nin dünyanın çeşitli bölgelerine kurmayı düşündüğü bir türbin serisinin prototipi olma özelliği taşıyor. Haliade-X türbini normalde deniz üstü bir türbin olması gerekiyordu. Ancak GE bu prototipi test amaçlı olarak arazi üzerine inşa ediyor. Türbin inşa edildiğinde mühendisler önümüzdeki 5 yılı prototipi takip ederek ve gerekli ayarlamaları yaparak geçirecekler.

Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini Haliade-X'in Özellikleri
Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini Haliade-X’in Özellikleri

Bu türbinin çok fazla ve uzun süre teste tabi tutulmasının en önemli nedeni kanatlarının çok uzun olmasıdır. Her bir kanat yaklaşık olarak 110 metre uzunluğa sahip bu da kanatların bir futbol sahasından daha uzun olduğu anlamına geliyor. Kanatlar General Electric firmasının Kuzey Amerika’daki fabrikasından Hollanda’ya taşınamayacak kadar büyük olduğu için şirket sadece kanatları üretmek için Fransa’da yepyeni bir fabrika inşa etmek zorunda.

Rüzgar türbin kanatlarının uzun olması türbinin daha fazla alan taramasına olanak sağlar ve daha fazla elektrik üretimi sağlanmış olur. Haliade-X rüzgar türbini de yaklaşık 220 metrelik bir alanı tarayacak ve standart rüzgar türbinlerine göre çok daha verimli bir elektrik üretimi sağlayacak.

Rüzgar türbin teknolojisiyle ilgili ayrıntılı bilgiye “Rüzgar Türbini Nedir?” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca “Rüzgar Enerji Santrali Kurulumu”makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Türbinin inşası bu yaz başlayacak ve GE bu türbini ticari olarak satabilmesi için gerekli sertifikaları 2021 yılı itibariyle alacağını düşünüyor. Eğer başarılı olurlarsa bu dev türbinler yakında 10 binlerce eve temiz elektrik sağlamak için Kuzey Denizinin her yerinde olacak.

Konu hakkındaki fikirlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Kaynak: PopMech

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu