EnerjiElektrik

TEİAŞ, 2022 Ocak Ayı Kurulu Güç Raporunu Yayınladı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. TEİAŞ, yılın ilk kurulu güç raporunu yayınladı. 2022 Ocak Ayı Kurulu Güç Raporuna göre Ocak ayı sonu itibariyle Türkiye’de kurulu güç 99.734 MW seviyesine gelirken toplam santral sayısı da 10.549 oldu.

TEİAŞ 2022 Ocak Ayı Kurulu Güç Raporunda Öne Çıkan Bilgiler

2022 Ocak ayı kurulu güç raporunda öne çıkan bazı bilgiler aşağıdaki gibidir.

  • Toplam elektrik kurulu güç kapasitesi 2021 Aralık ayına göre 85,4 MW azalarak 99.734 MW seviyesine geldi. Toplam santral sayısı da 10.549 oldu.
  • Yenilenebilir enerji kurulu gücü de 10.119 santralle bir önceki aya göre 160,3 MW artarak 53787 MW‘a yükselirken yenilenebilir santraller toplam kurulu gücün %53,93‘nü oluşturdu.
  • Güneş enerji santrallerinin kurulu gücü de 65,5 MW’lık bir artış ile 7881,1 MW seviyesine yükseldi. Toplam güneş enerji santral sayısı da 217 artarak 8482 MW oldu.
  • Güneş enerji kurulu gücü toplam kurulu gücün %7,9’u olurken, rüzgar enerji kurulu gücünün toplam kurulu güçteki oranı da %10,71 oldu.
  • Toplam kurulu güçte ilk sırada 25305,3 MW ile doğalgaz yer alırken, onu 23280,4 MW ile hidroelektrik santralleri takip etti.
  • Fosil yakıtlı santrallerin kurulu gücü de 2022 yılı Ocak ayı sonu itibariyle 45947 MW yani toplam kurulu güce oranı %46,06 seviyesindedir.
image Mühendistan

Rapora baktığımız zaman 2022 yılının ilk ayında toplam kurulu güçte az da olsa bir gerileme görmekteyiz. Bunun temel nedenlerinden birisi de sanayide doğalgaz kısıtlaması oldu. Bu kısıtlama neticesinde çok sayıda doğalgazlı elektrik üretim sistemi kapatıldı. Tabi bunun neticesinde de doğalgaz kurulu gücü azaldı. Ama genel olarak baktığımızda özellikle güneş ve rüzgar enerji santrallerinin kapasiteleri artmaya devam ediyor. Kurulu güçte %50’yi geçen yenilenebilir enerji kapasitesinin de depolama sistemleri ile şebeke entegrasyonu arttırılarak elektrik üretimindeki payının da artırılması gerekmektedir.

Sonuç

Türkiye her geçen gün hem nüfus hem de sanayisi büyüyen bir ülke olduğunu için enerji talebi de buna paralel olarak artış göstermektedir. Bu yüzden de toplam kurulu gücün her ay düzenli artış göstermesi gayet normaldir. Bunun yanında da yenilenebilir enerji santrallerinin de kurulu gücünün her ay artması da diğer önemli bir faktördür. Özellikle Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylaması ile fosil yakıtlı santrallinin kurulu gücünün azaltılarak yenilenebilir güç kapasitesinin depolama tesisleriyle beraber arttırılması da gerekmektedir.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu