HaberlerBilimUzay Bilimleri

Bilim İnsanları 10 Nisan Günü Neyi Açıklayacaklar ?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Avrupa Komisyonu, Avrupa Araştırma Konseyi ve Avrupa Güney Gözlemevi’nin yaptığı açıklamada Olay Ufku Teleskobu (EHT) ile ilgili 10 Nisan ‘da yapacağı toplantıda çığır açan bir gelişme açıklayacaklarını duyurdular. Her ne kadar bu komplo teorisyenleri tarafından dünya dışı yaşam formlarına ait kanıtların açıklanacağını düşünseler de aslında bu açıklama kara deliklerle ilgili.

Bildiğiniz gibi kara deliklerin varlığı sadece teorik olarak biliniyor. Çünkü kara deliklerin tespit edilmesi, gerek dünya ile arasındaki mesafe gerekse de ışığın bile çekim gücünden kaçamamasından dolayı oldukça zordur. Bilim insanları her galaksinin merkezinde bir kara delik olduğunu düşünüyorlar.

Bilim insanları da uzun yıllar boyunca kara deliklerle ilgili yaptıkları çalışmaların sonuçlarını 10 Nisan 2019 Çarşamba günü açıklayacaklar. Bu sonuçlar özellikle Albert Einstein’ın “Genel Görelilik” kuramıyla ilgili olacağı için devrim niteliğinde bir açıklama olacağı söyleniyor. Üstelik bu yapılacak açıklama da canlı olarak yayınlanacak.

Genel Görelilik kuramına göre kütle çekimi uzay ve zamanını bükebiliyordu. Yani uzayda kütle çekimi oluşturan her yıldız ve gezegen uzay zamanı büker. Kara deliklerin ise kütle çekimi o kadar yüksektir ki ona yaklaşırsanız zaman yavaşlar ve orada geçireceğiniz 1 saat dünyada onlarca yılın geçmesi anlamına geliyor. Tabi kara deliğin kütlesine göre belki de daha fazla zaman geçebilir.

Bu konu hakkında daha fazla detay için Barış Özcan’ın yukarıdaki videosunu izleyebilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu