Mühendislik ProgramlarıEnerji

EnergyPLAN Enerji Simülasyonu Programı Nedir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Modern dünyada enerjiyi en çok ısınma ve elektrik ihtiyacımızı karşılamak için kullanırız ve bunun için de enerji üretim santrallerine olan talebimiz nüfus ve sanayileşmenin büyümesiyle de her geçen gün artmaktadır. Enerji üretim sistemlerinin analizi, simülasyonu, kısa ve uzun vadede planlaması da bu çerçevede büyük önem arz etmektedir. Teknoloji çağında yaşağıdığımız günümüzde ise çeşitli bilgisayar yazılımları ile gelecek enerji talebini ve bu talebi karşılayacak enerji üretim sistemlerinin planlanmasını ve optimizasyonunu gerçekleştirebiliriz. Bölgesel ve ulusal düzeyde enerji sistem simülasyonunu en gerçekçi bir şekilde yapmamızı sağlayan EnergyPLAN programı da bu yazılımlardan bir tanesidir. Şimdi gelin bu yazılımı daha yakından inceleyelim.

EnergyPLAN Nedir?

EnergyPLAN, elektrik, ısınma, soğutma, endüstri ve ulaşım sektörlerini de kapsayan ulusal enerji sisteminin çalışmasını saatlik olarak gerçekçi şekilde simüle eden bir Delphi tabanlı bir girdi/çıktı benzetim modeline sahip bir yazılımdır. Bu yazılım belirli bir model mantığı ile çalışır buna da programın adı ile EnergyPLAN modeli denilmektedir. Danimarka’daki Aalborg Üniversitesi Sürdürülebilir Enerji Planlama Araştırma Grubu tarafından 1999 yılında oluşturulan EnergyPLAN programı, günümüze kadar da düzenli olarak birçok farklı sürüm ile geliştirilmeye devam ediliyor. Bu yazılım modeli dünya çapında birçok araştırmacı, danışman ve politika belirleyicileri tarafından kullanılıyor.

Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması, birçok ülke için erişilebilir ve ücretsiz olması EnergyPLAN programının dünya çapında kullanımının yaygın olmasının nedenlerindendir.

EnergyPLAN, karbonsuz enerji üretimi tabanındaki bir model ile oluşturulmuş bir yazılım olduğundan, yazılım seçimlerinde yenilenebilir enerji kaynaklarına öncelik tanır.

EnergyPLAN yazılımı arayüzü
EnergyPLAN yazılımı arayüzü

Enerji Planlama Stratejilerinin Tasarlanması

EnergyPLAN modelinin en temel amacı ulusal veya bölgesel enerji planlama stratejilerine teknik ve ekonomik analiz temelinde destek vermektir. Model, elektrik, ısı, ulaşım ve endüstri gibi tüm ulusal ve bölgesel enerji sistemini kapsıyor.

Belirleyici Girdi/Çıktı Modeli

EnergyPLAN, belirleyici bir girdi/çıktı modelidir. Yani sisteme belirli parametrelerdeki değerler girilerek bize gerçeğe çok yakın çıkış verir.

Program için genel girdiler şunlardır:

 • Yıl içerisindeki saatlik enerji talep değerleri
 • Yenilenebilir enerji kaynakları
 • Enerji üretim kapasiteleri
 • Enerji sistem verimlilik değerleri
 • Maliyetler

Genel çıktılar ise şunlardır:

 • Enerji dengesi ve yıllık üretim
 • Yakıt tüketimi
 • İthal ve ihraç edilen elektrik
 • Toplam maliyetler

Diğer Modeller ve EnergyPLAN

Diğer enerji simülasyon modelleri ile kıyaslandığında EnergyPLAN bazı karakteristik özellikleri ile ön plana çıkıyor.

 • EnergyPLAN, Monte Carlo metodunu kullanan modeller veya olasılıksal modellerin aksine belirleyici bir modeldir. Aynı girdilerle her zaman aynı sonuçları verecektir.
 • EnergyPLAN, yıllık üretim ve tüketim toplamına göre çalışan modellerin aksine saatlik simülasyon modelidir. Yani bu model, elektrik ve ısı talebinin mevsimsel veya hafta bazlı değişimindeki dalgalanma etkisini analiz edebilir ve buna bağlı olarak da bize en gerçekçi sonuçları verir.
 • Yazılım, yıl içerisindeki belirli zaman periyotlarına göre çalışan modellerin aksine, yılın her günü için saatlik verilerin analizini yapmaktadır.
 • Bu yazılım, dinamik programlama, iterasyon ve ileri matematik araçlarının aksine analitik programlama tabanlıdır. Bu da program hesaplamalarının doğrudan hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar.
 • Bu modelin odağı sadece güç üretim sektörü değil, ulaşım, merkezi ısıtma ve soğutma, gaz şebekeleri ve altyapılarını da analiz eder. Kısacası, bir bölgenin veya ülkenin enerji ile ilgili tüm kalemlerinin analizini yaparak gerçeğe en yakın simülasyonunu gerçekleştirir.

Sonuç

Enerji talebi, üretimi ve enerji sistemlerinin gerek bölgesel gerekse de ulusal düzeyde analizi ile gelecek talep ve üretim tahminlerinin yapılması sağlıklı enerji stratejilerinin oluşturulması için oldukça önemlidir. Ülkeler ve yerel yönetimler bu konuya gereken önemi verirlerse hem uzun vadede enerji tasarrufu sağlanır hem de kapasite arttırımı ve yatırımların yönetimi daha verimli bir şekilde yapılmış olur.

Kaynak: Energy PLAN.eu

EnergyPLAN, içeriğinde daha fazla yazıyı zaman içerisinde ekleyeceğim. Türkiye’nin enerji simülasyonunu gerçekleştirdiğim çalışmamın sonuçlarını da düzenli bir şekilde paylaşmayı düşünüyorum. Konu ile ilgili sorularınızı, görüş ve önerilerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu