BilimHaberlerTıp

Araştırma, DNA’mızın Şaşırtıcı Derecede Küçük Bir Yüzdesinin “İnsan” Olduğunu Buldu!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Şimdiye kadar muzların ve bizim genomlarımızın oldukça büyük bir bölümünün aynı olduğu gerçeğini duymuş olabilirsiniz. Ancak yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, genomumuzun ne kadarının Homo sapienslere ait olduğunu da görebiliriz.

Yeni bir araştırma, bu sayının yüzde 1,5 kadar küçük olabileceğini ve geri kalanının Neandertaller ve Denisovalılar gibi eski akrabalarımızla paylaşıldığını ileri sürdü.

Ekip, yeni makalelerinde, “Modern insan genomunun sadece yüzde 1,5 ila 7’sinin benzersiz bir şekilde insan olduğunu bulduk.” diye yazdı.

Ekip çalışma sürecinde, genomumuzun hangi bölgelerinin bize özgü olduğunu söylemeye yardımcı olacak, hem katkı olaylarını hem de bu paylaşılan kalıtımı tanımlayabilen bir sistem oluşturmak istedi. Bu nedenle, “SARGE” ( Speedy Ancestral Rekombinasyon) adlı bir algoritma oluşturdular. Böylece, genlerimizin zaman ve türler boyunca nasıl örüldüğünü ve farklı noktalarda ayrılıp tekrar bir araya nasıl geldiğini haritalayabildiler.

Bilim insanları, araştırma süreçleri boyunca Afrika ve başka yerlerden 279 modern insan genomu, iki yüksek kaliteli Neandertal genomu ve bir yüksek kaliteli Denisovan genomu üzerinde SARGE yürüttüler.  Sonuç olarak yazdıkları makalelerinde ise, “Tüm Afrikalı olmayan insanların atalarına en az bir Neandertal katkısı dalgasının kanıtını bulduk.” ifadesini kullanarak oldukça çarpıcı bir gerçeğe imza attılar.

Araştırmacılar, bize özgü genlerin çoğunun, işlevleri bilinmeyen genler değil, beyinde kullanılan proteinleri kodlayan iyi bilinen genler olduğunu açıklıyor.

Yine de elde edilen sonuçlar kesin bir şey söylemeye ve varoluşumuzu noktalandırmaya yetmiyor. Ekip, daha fazla genom ve daha fazla araştırma ile bunu daha spesifik hale getirebileceklerini düşünüyor.

Araştırma Science Advances’te yayınlandı.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu