Bilim

1. Sınıf Matematik Etkinlikleri

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Matematik ile doğrudan ilişkili olan dersler vardır. Bunların arasında fizik, biyoloji, kimya, geometri gibi dersler sayılabilir. Öğrencinin ilerideki yaşamı boyunca yararlı ve kalıcı bilgiler edinmesini istiyorsanız ona daha iyi ve eğlenceli öğrenim şansı tanımalı, 1. Sınıf matematik etkinlikleri ile birlikte eğlenceli fizik, kimya, biyoloji gibi fen etkinlikleri de sunmalısınız.

1. Sınıfta Matematik Etkinliklerinin Önemi

Matematiği bir oyun olarak ele alabiliriz. Çünkü işlemleri sırasıyla yapabilme becerisi, başarı hissine götürüp bize rahatlama sağlar. Erken yaşlarda öğrencilerde matematik korkusu gelişmemiştir. İlerleyen süreçlerde çözümleri yapamayıp işlemlerden korkan çocuklar olmaması için etkinlikleri başarılı bir şekilde gerçekleştirmeliyiz. Böylelikle başarısızlık korkusunu kolayca aşabiliriz.

Birinci sınıf yaş grubu itibarıyla eğlenmeyle öğrenmeye daha yatkındır. Çünkü ana sınıfından yeni müfredata geçen öğrenciler şok içerisinde sıkılmaya başlayabilirler. Okuldan soğuyabilirler. Bunun olmaması için öğretmenlere büyük görevler düşmektedir.

Öğretmenin iyi bir şekilde etkinlikleri öğrenmesi ve uygulaması önemlidir. İkinci öneri olarak ebeveynlerin bu tür etkinliklerle çocuklarıyla etkileşime geçmesi çok önemlidir.

Birinci sınıfa giden çocuklar ödevlerini yapmak istemeyebilir veya oyun oynamakla meşgul olabilirler. Böyle bir durumda kolay şekilde meyve veya sebzelerle işlem oyunları oynayabilirsiniz.

Birinci Sınıf Matematik Etkinlikleri Örnekleri

Dijital Gücü Kullanın

Bilindiği üzere son yıllarda teknoloji çağını yaşıyoruz. Her an yanımızda bir sosyal asistan taşıyoruz. Böyle bir asistanın çocuklarımıza yarar sağlaması gerekiyor. Yaş grubuna uygun matematik testi uygulamaları, oyun uygulamaları işimize çok yarayabilir. Çocuğunuz dersini yapmak veya çalışmak istemiyorsa araştırmaya koyulmalısınız. Ona güzel bir hediye vermiş olursunuz.

İnternet’te araştırma yaptığınızda birçok kaynak ve bedava oyun bulabilirsiniz. Her türden oyunlar mevcut olup rengarenk görsellerle süslenmiş oyunları öğrenciniz gördükçe ilgisi büyük oranda artacak. Mesela Mentalup öğrencilerin de velilerin de çok sevdiği bir uygulama. Üstelik ücretsiz kullanılabiliyor ve reklamsız.

Satranç ve Puzzle

Satranç genel anlamda her alanda faydalı ve eğlenceli bir oyundur. Özellikle matematik dersine katkısı ve işlem zekâsını geliştirmesiyle ön plana çıkmaktadır. Matematik işlemlerinde stratejik düşünme, problem çözme gibi işlemleri daha hızlandırabilir. Çocuklar için satranç kitleri edinin. Atın, piyonun, vezirin görevlerini çözdükçe daha zevkli şekilde oynayacak.

Hızlı düşünmeyi sağladığı için çocuğunuz bu oyuna alışırsa kendini keşfedebilir. 

Bunun yanında yapboz işlemleri görsel zekâyı arttırırken problem çözme yeteneğine olumlu bir etki yapabilir. Çocuklara uygun puzzleları alarak ona güzel hediyeler verebilirsiniz.

Onluk Birlik Etkinlikleri

Birinci sınıf yaş grubu için oyun bulmak zor değil. Basit bir şekilde evinizdeki eşyaları sayabilirsiniz veya ödevlerine göre yeni oyunlar oluşturabilirsiniz. Oyunlar her zaman etkili olur.

Örnek vermek gerekirse, çocuğunuzla birlikte oturup misket sayabilirsiniz. Öğrenim durumuna göre onluk sayılarla ilerleyebilirsiniz. Sosyal açıdan bir iyileştirme gerçekleşir.

Görsel İçeren Etkinlikler

Küçük öğrencilerin gözünden dünyamıza baktığımızda yeni gördüğümüz nesneler, sembollerin ne kadar ilgi çekici olabildiğini fark etmemiz zor olmayacaktır. Etkinliğinizde bolca ilgi çekici görseller kullanmak matematiği sevdirecektir. Dört işlem sorularında güzel balonlar kullanmak, renkli şekerler ile toplam yapmak her çocuğun rüyası olabilir.

Eğlenceli Matematik Etkinlikleri

Oldukça kolay olan bu tip etkinliklerde saydam poşet eldiveni alıp parmak başına top götürerek saymayı daha eğlenceli hâle getirebilirsiniz. 

Ben Kimim etkinliğiyle sınıfınızdaki öğrencilerin sosyalliğini geliştirirken sayıları, işlem sembollerinin görevlerini öğretebilirsiniz. Oldukça etkili bir yöntemdir. Tiyatro becerisine de katkı sağlar.

Öğrencilerinize bir torba verin ve rastgele bir kart çekmesini söyledikten sonra kartta çıkan sembol veya rakamın görevine bürünmesi gerektiğini söyleyin. Hem eğlenceli hem öğretici bu etkinliği kesinlikle denemelisiniz.

Bunun yanında rastgele çekmeyle yine problem çözme becerisini geliştirmek için bir işlem oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Yine grup çalışmasıyla oluşturulan bu etkinlikte diğer sınıf arkadaşlarına çözmelerini isteyebilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu