KPSS

KPSS Lisans Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı 2022

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

KPSS Lisans Coğrafya Konuları, KPSS’ye hazırlanan pek çok farklı mesleklerde çalışanlar için çalışabilecek konular arasında yer alır. Aynı zamanda çalışmayan fakat farklı lisans bölümlerden mezuniyeti gerçekleşmiş insanlar içinde ilgili olması beklenen bir alandır. KPSS Lisans Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı 2022 başlığı altında yepyeni bilgileri sizler için derledik.

KPSS Lisans Coğrafya Konuları Nelerdir?

KPSS Lisans içerisinde bulunan coğrafya alanı 18 sorudan ibarettir. Bu 18 sorunun hangi konulara dayanarak ortaya çıkarıldığını aşağıda sırasıyla ifade ettik. Böylelikle “KPSS Lisans Coğrafya Konuları Nelerdir?” sorusunu aşağıdaki liste ile cevaplamış olduk.

KPSS Lisans Coğrafya Konuları:

  1. Türkiye’nin Fiziki Coğrafya Şartları
  2. Türkiye’nin belirlendiği sınırları, Komşu Ülkeleri, Coğrafik Konumu
  3. Türkiye İçerisinde Farklı Bölgelerde Yer alan Çeşitli Bitki Örtüleri
  4. Türkiye İçerisinde Yer Alan Doğa ve Çevre Şartları
  5. Türkiye İçerisindeki Farklı Bölgelerde Yapılan Geçim Kaynakları, İstihdam Çeşitleri
  6. Türkiye Sınırları İçerisinde Gelişmiş Turizm Faaliyetleri
  7. Türkiye’nin Ulaşım Şartları
  8. Bölgelerdeki Maden Yatakları ve Taş Ocakları, Enerji Yatakları
  9. Türkiye’nin Ekonomi Koşulları ve Türkiye’ nin Ekonomi Kaynakları
  10.  Türkiye’nin Ticaret Politikası ve Türkiye’ nin Sanayileşme Şartları

KPSS Lisans Coğrafya Yıllara Göre Soru Dağılımı

Bir milletin en büyük hazinesi, tarihi ve kültürleridir. Coğrafya da kültürü etkileyen en başa gelen faktörler arasındadır. Hazırlanan bu metinde söz konusu hazineye yer verildi. Okuyucular için ifade edilen bilgilerin, daha anlaşılır rotada olmasına özen gösterildi.

KPSS Lisans Coğrafya Yıllara Göre Soru Dağılımı” başlığı altında bir önceki başlıkta sözel olarak belirtilen konuları, aşağıda tablo içerisinde istatistik olarak belirlenen soru dağılımları ile verilmiştir. Sizler için daha açık şekilde görselleştirildi.

COĞRAFYA KONULARI 2022202020182016
Türkiye’nin Fiziki Coğrafya Şartları112
Türkiye’nin belirlendiği sınırları, Komşu Ülkeleri, Coğrafik Konumu333
Türkiye İçerisinde Farklı Bölgelerde Yer alan Çeşitli Bitki Örtüleri221
Türkiye İçerisinde Yer Alan Doğa ve Çevre Şartları111
Türkiye İçerisindeki Farklı Bölgelerde Yapılan Geçim Kaynakları, İstihdam Çeşitleri212
Türkiye Sınırları İçerisinde Gelişmiş Turizm Faaliyetleri111
Türkiye’nin Ulaşım Şartları111
Bölgelerdeki Maden Yatakları ve Taş Ocakları, Enerji Yatakları122
Türkiye’nin Ekonomi Koşulları ve Türkiye’nin Ekonomi Kaynakları555
 Türkiye’nin Ticaret Politikası ve Türkiye’nin Sanayileşme Şartları11

KPSS Lisans Coğrafya Konularına Nasıl Çalışır?

Herkesin yaşadığı coğrafyalar bir yana bizim yaşadığımız coğrafya asıl bizi ilgilendiren husustur. “Kamu Personel Seçme Sınavı” içinde çoğul soru sayısına sahiptir. Hem genel kültür niteliği taşıyan hem de KPSS için çalışılacak bir konu olan coğrafya, yaşamı boyunca insanın her alanında karşına çıkar.

KPSS Lisans Coğrafya Sınavına Nasıl Çalışır?” sorusuna verilebilecek en iyi cevap, Türkiye ve Dünya haritasına bakmak, haritaları ayrıntılı olarak incelemek derim. Kıtaların yeryüzü konumları, Ekvator kuşağı, dönencelerin dünya üzerinde nerelerde olduğunu, güney ve kuzey yarım kürede bulunan çeşitli kıtaların özellikleri, kıtalardaki nüfus yoğunluğu gibi bilgileri haritalardan sağlayabilirsiniz. Onun haricinde kesinlikle sadece bilgi ile sınırlanmayacak bir ders olduğu aşikâr. Bilginin yanında bol bol soru çözümü ile başarıya ulaşabilmeniz mümkün.

Coğrafya için saatlerce konu anlatımına çalışmanıza sizi başarıya götürmez. Bir tavsiye olarak internetteki eğitimcilere göz atmanızı söyleyebilirim. Pek çok internet sitelerinde soru üzerinden anlatım gerçekleştiren çok sayıda eğitimciler bulunur. “Soru üzerinden gidilme” tavsiyesinin nedeni, hemen hemen her insanın kendi yaşadığı şehir ya da ülkenin dışında başka ülkenin koşullarını, tam olarak kavrayamamasıdır.

Örneklemeye başvuralım. Bir Rus vatandaşı, Rusya ile Ukrayna ülkelerini kıyas yapabilir. Angola arasında büyük bir iklim farkı olduğunu da gözle görebilir. Fakat Angola’nın geleneklerini, ulaşım ve ekonomik durumlarını anlaması zordur. Bu nedenle insanların kafasında belli bir bölgedeki iklim, dönence, nüfus yoğunluğu ve dağılımları, ekonomik şartlar gibi coğrafya nitelikleri canlanamayabilir.

Bu içeriğimizde sizlere KPSS Lisans Coğrafya konuları ve soru dağılımı ile ilgili olarak görüşlerinizi, önerilerinizi veya eleştirilerinizi bize yorum olarak belirtmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu