Haberler

Elizabeth Mine Solar Güç Santrali

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Greenwood Enerji yeni tamamlanan, Strafford ve Thetford’a bulunan 7MW DC Elizabeth Mine Solar projesinin açılışını 22 Eylül 2017’de Cuma günü bir kurdela kesme töreniyle kutladı. Bu projenin uzun vadeli gelişimini dinlemek ve alanı gezmek için gelen yaklaşık 100 kişilik bir grup bu törene katılım sağladı. Wolfe Enerji’den Dori Wolfe etkinliğin yönetiminde yer aldı ve Greenwood Enerji’den Stephen Campbell ise kapanış konuşmasını gerçekleştirme görevini üstlendi.

Elizabeth Mine Solar Santral Açılış Töreni
Elizabeth Mine Solar Santral Açılış Töreni

Elizabeth Mine Solar Proje Süreci

Elizabeth Mine Solar projesi, 2001 yılında Çevresel Projeksiyon Ajansı (EPA) tarafından Superfund sitesi olarak ilan edilen eski bir bakır madeninin üzerine inşa edilmiştir.  Proje de ismini bu madenden almıştır (Elizabet Madeni). Çevresel Projeksiyon Ajansı (EPA) ‘ na göre Elizabeth Madeni, 1800’lü yılların başından 1958’e kadar faaliyet gösterdi; bu süre zarfında 3.25 milyon ton cevher üretimi sağladı.  Bir zamanlar Amerika Birleşik Devletlerindeki en büyük bakır üreticisi konumundaydı. Projenin geliştirilme süreci daha sonra Brightfields Development tarafından katılımı sağlanan Wolfe Energy tarafından 2010 yılında başladı. Wolfe Energy, EPA ve Vermont Doğal Kaynaklar Ajansı ile birlikte çevre iyileştirmesi sırasında tesisi yeniden düzenleyerek daha sonraki solar enerjisi projelerinin de gelişimine ayak uydurulacak şekilde çalışma gerçekleştirdi.

Sonuç olarak bu güneş enerji projesi gelebileceği en üst noktaya gelmiş oldu. Greenwood Energy, sonunda 2015 yılında Wolfe Energy ve Brightfields Development’a katılarak  geliştirme, tasarım ve proje sözleşme müzakerelerini bitirime ve sonunda nihai olarak projenin inşasını en son aşamaya kadar getirmek üzere satın aldı.

Elizabeth Mine Solar Güç Santrali
Elizabeth Mine Solar Güç Santrali

2017 Mayısının sonlarına doğru inşaat, Conti Grup tarafından devralındı ve proje Ağustos 2017’de mekanik olarak tamamlanıp başarıya ulaştı. Tesisin kurulacağı alanda zeminin temel yapısını bozmamak ve burayı kuruluma hazır hale getirmek amacıyla zemin düzeltilip ,dengeli bir temel atma işlemi yapıldıktan sonra iyileştirme çalışmaları yapılarak güneş panel konstrüksiyonlarının yerleşimi için uygun bir ortam sağlanmıştır. Tesis Hyundai tarafından üretilen 19990 adet solar modülden oluşmaktadır ve Ekim 2017’nin sonlarında doğru ticari faaliyete geçmesi beklenmektedir. Enerji üretim ve yenilenebilir enerji sertifikaları uzun vadeli bir satın alma anlaşmasıyla Green Mountain Power firmasına satılmış olacaktır.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu