OtomotivElektrik

Tesla’nın Yeni Beta 9.0 Güncellemesi İkilemde Bıraktı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Tesla sonunda Full Self-Driving (FSD) sisteminin beta sürümünü yayınladı, ancak güncelleme notları sürücüleri yazılımın “en kötü zamanda yanlış şey yapabileceği” konusunda uyarıyor!

Bu uyarının tam aksine Elon Musk, Tesla Vision’ın yakında diğer araçlardaki dönüş sinyallerini, tehlike ışıklarını, polis ve ambulans ışıklarını ve el hareketlerini tespit edeceğini belirterek FSD adına geleceğin neler getireceği hakkında tweetler atmaktadır.

Tesla’nın beta sürümü FSD Beta programı için belki de bugüne kadarki en önemli güncellemedir. Bu yeni güncelleme, EV otomobil üreticisinin bilgisayar görüş sistemi Tesla Vision’ı ön plana çıkardığı için radar sensörü okumalarına olan önceki güvenini azaltıyor. Beta sürüm hakkında sosyal medyada paylaşılan notlar ise genel olarak, yeni sürümün “ek dikkat” ile kullanılması gerektiğini ve sürücülerin her zaman uyanık olması gerektiğini gösteriyor.

Notlar ayrıca, görselleştirme iyileştirmelerini yönlendirmenin araç içi ekrana daha fazla “çevreleyen bilgi” eklenmesini içerdiğini söylüyor. Gelen güncellemeye göre, Tesla arabalarına “Sürücü uyanıklığını” belirlemek için yerleşik kamera sistemi de entegre edilecek ve Tesla araçları sürücülerin yola odaklanmasını sağlamak için ses uyarıları kullanacak.

Musk, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Yapılan beta sürüm güncellemesi, bilinen sorunların çoğunu ele alıyor ancak bilinmeyen sorunlar doğabilir bu yüzden lütfen dikkatli olmaya devam edin. Tesla’da güvenlik her zaman birinci önceliktir.” dedi. Musk’ın sosyal medya hesabında yer verdiği bu ifade ise bazı kullanıcılar tarafından olumsuz eleştiriler aldı.

Geçmişte eleştirmenler, Tesla’nın kendi kendine sürüş özelliğinin yanıltıcı olduğunu ve yeteneklerinin gerçeği aştığını söylemişti. Bu nedenle Tesla sürücülerini özellikle dikkatli olmaya çünkü araçların tehlikeli olabileceğini belirtmişlerdi.

Sistemin kullanıma sunulmasını daha güvenli hale getirmek için, beta sürümü şu anda yalnızca Tesla’nın yaklaşık 2.000 katılımcıyla erken erişim programının bir parçası olarak seçilen sürücülere sunulmaktadır.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu