Mühendislik Dersleri

Konvektör Isıtıcı Nedir? Diğer Isıtıcı Türleri Nelerdir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Hem iç hem de dış mekanlarda, soğuk havaların etkisinden korunmayı sağlayan ısıtıcılar farklı ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde üretilen cihazlardır. Dolayısıyla ısıtıcı seçimi yapmadan önce ihtiyaçların, beklentilerin ve ısıtıcıların kullanılacağı alanların düşünülmesi gerekir. Bu yazımızda avantajları ile ön plana çıkan konvektör ısıtıcı dahil olmak üzere fanlı ısıtıcı, infrared ısıtıcı ve dikey ısıtıcı gibi diğer elektrikli ısıtıcı çeşitleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Konvektör Isıtıcı Nedir?

Konvektör ısıtıcı nedir?” sorusuna verilebilecek en kısa yanıt, konveksiyon akımlarını kullanarak kapalı ortamı ısıtan ısıtıcı türüdür şeklinde yanıt verilebilir. Kapalı mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanan konvektör ısıtıcı, bulunduğu ortamdaki soğuk havayı içine çeken, içerisindeki rezistans sayesinde soğuk havayı ısıttıktan sonra ortama geri veren elektrikli ısıtıcı türüdür. Kapalı ortamlarda hızlı bir ısınma deneyimi sunan konvektör ısıtıcılar hem tek başlarına genel ısıtma amacıyla kullanılabilir hem de gerektiği takdirde mekandaki ısıtma sistemini desteklemek üzere tercih edilebilirler.

Konvektör Isıtıcı Nedir? Diğer Isıtıcı Türleri Nelerdir?

Konvektör Isıtıcının Avantajları Nelerdir?

Çalışma prensibi sayesinde mekandaki havayı ısıtan ve doğal bir ısınma deneyimi sunan konvektör ısıtıcılar kapalı mekanlarda güvenli ve konforlu bir ısınma çözümü sunarlar. Isıtma süreci dahilinde zararlı ışık ya da ısı yaymazlar. Devrilme ve su sıçramalarına karşı korunmaları bulunduğu için özellikle bebeklerin ve çocukların bulunduğu ortamda tehlike arz etmezler. Konvektör ısıtıcıların avantajlarından biri de içerinde termostat bulunduğu için cihaz kullanıcılar tarafından belirlenen sıcaklık ve ısı kademesi doğrultusunda zemine de sabitlenmelerinin mümkün olmasıdır. Bulundukları ortamın alanına göre farklı güçte çalışabilen konvektör ısıtıcılar manuel ve dijital modellere sahip olabilirler.

Diğer Isıtıcı Çeşitleri

Farklı teknolojilerle donatılmış ve farklı çalışma prensiplerine sahip olan ısıtıcı çeşitleri mevcuttur. Daha önce de belirttiğimiz gibi ısıtıcı seçimi sırasında ihtiyaçların önceliklendirilmesi önemlidir. Isıtıcı çeşitleri hakkında detaylara geçmeden önce ilk olarak “elektrikli ısıtıcı nedir?” sorusu hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Elektrikli Isıtıcılar

Konvektör Isıtıcı Nedir? Diğer Isıtıcı Türleri Nelerdir?

Klasik ısıtma sistemlerinin teknolojik alternatifi olarak sıklıkla tercih edilen elektrikli ısıtıcılar, çalışmak için elektrik enerjisine ihtiyaç duyan tüm ısıtıcı cihazların ortak ismi olarak tanımlanabilir. Çalışma prensiplerine göre farklı isimlerle anılabilen elektrikli ısıtıcılar; hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir. Çalışmaları için elektrik enerjisi elzem olsa da elektrikli ısıtıcıların elektrik enerjisini kullanma şekilleri farklılaşabilir. Konvektör ısıtıcılar da az sonra sıralayacağımız ısıtıcı türleri de elektrikli ısıtıcı çeşitleri arasında yer alır. En iyi elektrikli ısıtıcı hakkında soru işaretleri olsa da “en iyi elektrikli ısıtıcı hangisi?” sorusuna verilen yanıtın kişiden kişiye, ihtiyaçlara ve beklentilere göre değişebileceğinin unutulmaması gerekir.

Karbon Isıtıcılar

Karbon ısıtıcı nedir?” sorusuna iç veya dış mekanlarda kullanılabilen, ayaklı veya duvara monte edilebilen ısıtıcı türüdür şeklinde yanıt verilebilir. Uzaktan kumandalı olabilen karbon ısıtıcılar çok yer kaplamadıkları için en küçük alanlarda dahi kullanılabilir. Termostat barındıran bu ısıtıcı cihazlar kullanıcı tarafından belirlenen ısı seviyesine geldiğinde kapanır ve ortam ısısı belirlenenin altına düştüğünde yeniden çalışmaya başlar. Rezistanslarında gümüş kaynak teknolojisi kullanıldığı için karbon ısıtıcılar güvenli bir ısınma deneyimi sunarlar.

Fanlı Isıtıcılar

Konvektör Isıtıcı Nedir? Diğer Isıtıcı Türleri Nelerdir?

Kapalı mekanlarda kullanılan fanlı ısıtıcı, kısa sürede ortamı ısıtan elektrikli ısıtıcı çeşitlerindendir. Termostat özellikleri bulunur, farklı güçlere sahip olabilirler. Genellikle ofislerde, çocuk odalarında ve banyolarda kullanımları tercih edilirler. Fanlı ısıtıcı satın almadan önce ısıtma alanı, hız ayarı, emniyet kilidi, enerji verimliliği, motor gücü gibi özelliklere dikkat edilmesi gerekir.

Infrared Isıtıcılar

Konvektör Isıtıcı Nedir? Diğer Isıtıcı Türleri Nelerdir?

Kızılötesi ışınlar yayarak ortam ısısını artıran infrared ısıtıcılar, ortam havasını ısıtmak yerine dönük oldukları alanı açık oldukları süre boyunca ısıtırlar. Kuvvetli bir ısı yayma özelliğine sahip olan infrared ısıtıcılar kapatıldıkları anda etkilerini yitirirler. Genellikle küçük iç alanlarda tercih edilseler de dış mekanlarda, su ile temas etmeyen bölgelerde konumlandırılmaları da mümkündür.

Dikey Isıtıcılar

Dikey ısıtıcılar farklı çalışma mekanizmasına sahip bir ısıtıcı türü olmaktan ziyade tasarımları özelinde sınıflandırılan cihazların dahil olduğu bir grup olarak nitelendirilebilir. Fanlı ısıtıcı, infrared ısıtıcı diğer bir deyişle diğer elektrikli ısıtıcı modelleri de tasarımsal olarak dikey ısıtıcı niteliği taşıyabilir.

Isıtıcı İhtiyaçlarının İçin Avantajlı Fiyatlarıyla Avansas Yanında

İhtiyaçlarınıza yönelik elektrikli ısıtıcı çeşitleri Avansas’ta en uygun fiyatlarla sunuluyor. Farklı teknolojilerde üretilen, farklı markaların imzasını taşıyan, elektrik tasarrufu sağlayan ısıtıcı modelleri arasından seçim yaparak kış aylarının soğuk etkisini azaltabilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu