HaberlerTeknoloji

Avrupa’nın Yeni Savaş Uçağı Onay Almak Üzere!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Son haberlere göre, Avrupa’nın en yeni Gelecek Savaş Hava Sistemi’nin (FCAS) bir sonraki safhasına Alman uzmanlar yeşil ışık yaktı. Almanya, Fransa ve İspanya tarafından ortaklaşa geliştirilen yeni avcı savaş uçağı, 2040’a kadar artık yaşlanan Eurofighter, Fransız yapımı Rafale jetleri ve İspanyol EF-18 Hornets’ın yerini alacak şekilde geliştiriliyor!

Duyuru, Bundestag alt meclisindeki bir bütçe komitesinin 2021 ve 2027 yılları arasında başlaması planlanan programın onaylamasından sonra geldi. AFP tarafından görülen resmi belgelerde, bu aşamaların büyük olasılıkla yaklaşık 4,5 milyar Euro’ya (5,3 milyar dolar) mal olacağı vurgulanıyor.

FCAS programı sadece yeni bir avcı savaş uçağı türüyle ilgili değil, aynı zamanda insansız hava araçları ve “savaş bulutu” adı verilen ultra hızlı bir iletişim ağı için de planlar içeriyor. Geliştirilen sistem, yapılması hedeflenen tüm tasarımların sistemsel tüm unsurlarını geliştirmek için yapay zeka yeteneklerini kullanacaktır.

Projenin ikinci aşamasında, Fransa’nın ünlü Dassault Havacılık ve Avrupa havacılık şirketi Airbus, en son teknolojisinin güvenilirliğini, havalanabilirliğini ve fizibilitesini test etmek için yeni avcı savaş uçağının gösterici bir prototipini oluşturmak için yeni bir ekip kuracak. Airbus Savunma ve Uzay Başkanı Dirk Hoke, “Bunu, programın havacılık endüstrisini güçlendirirken, Avrupa’nın teknolojik egemenliğini daha da geliştirmeye yönelik güçlü bir onay ve güven olarak görüyoruz.” dedi.

Avrupa'nın Yeni Savaş Uçağı Onay Almak Üzere!

Tasarım her ne kadar heyecan verici gözükse de şimdilik evrensel olarak onaylanmış değildir. Bu kapsamda, Der Speigel haziran ayında, üst düzey Alman ordu yetkililerinden sözleşmenin “teknik ve ekonomik açıdan” yeniden müzakereye ihtiyacı olduğuna dair raporlar aldıklarını bildirdi. Onların görüşüne göre, anlaşma Fransızların tüm ihtiyaçlarını karşılamakla birlikte Alman çıkarlarına zarar verecek maddeler içeriyor. Bu endişeler, proje hakkında hala birçok sorusu olan ve “daha fazla ilerleme için net koşullar” talep eden Alman Sosyal Demokratlar (SPD) tarafından da paylaşılıyor.

Projenin onaylanması halinde, sistemin 6. nesil avcı savaş uçağı parçası için çalışan bir prototipin 2025 gibi erken bir sürede teste hazır olması umuluyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu