Teknoloji

Adım Adım Microsoft Edge Varsayılan Arama Motorunu Değiştirme [Resimli Anlatım]

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Microsoft Edge ve Google Chrome gibi internet tarayıcılarında varsayılan arama motoru seçimleri farklı olmaktadır. Microsoft Edge, Microsoft firmasına ait bir tarayıcı olduğundan yine Microsoft’a ait bir arama motoru olan Bing varsayılan olarak ayarlanmıştır. Ayrıca internet tarayıcınızı kullanırken bazı zamanlarda gerek indirdiğiniz programlar sebebiyle gerekse de girdiğiniz sitelerden dolayı tarayıcınızda seçili olan varsayılan arama motoru da otomatik olarak değişebilmektedir.

İnternette kullanılan en yaygın arama motorları ise Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarıdır. Tabi bunlardan Google yaklaşık olarak %97 kullanım oranı ile en çok tercih edilen arama motorudur. Gerek daha alakalı sonuç vermesi gerekse de kullanım deneyimi yüksek olması sebebiyle tarayıcılarımızda varsayılan arama motorunu genellikle Google olarak ayarlamaktayız. Tabi Bing ve Yandex seçen birçok internet kullanıcısı da vardır.

Bu içeriğimizde de Microsoft Edge varsayılan arama motorunu değiştirme işlemini adım adım resimlerle sizler için derledik.

Microsoft Edge Varsayılan Arama Motoru Nasıl Değiştirilir?

1) İlk olarak tarayıcında sağ üstte yer alan yatay üç nokta simgesine tıklayın.

2) Sonra açılan bölümden “Ayarlar” seçeneğini seçin.

3) Daha sonra karşınıza gelen sayfadan sol bölümde yer alan bölümden “Gizlilik, arama ve hizmetler” sekmesini seçin.

4) Açılan sayfanın en altında yer alan “Adres çubuğu ve arama” kısmına tıklayınız.

5) Açılan sayfada “Adres çubuğunda kullanılan arama altyapısı” kısmından istediğiniz arama motorunu tarayıcınız için varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra ise sistemde otomatik bir şekilde kayıt olmuş olacaktır. Herhangi bir kayıt işlemine gerek yoktur. Direk olarak sekmeyi kapatıp, adres çubuğuna aramak istediğinizi yazarak testini yapabilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu