TeknolojiBilimHaberler

Beynimiz Robotik Üçüncü Başparmak Uyumlamasını Başardı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Yapılan araştırmalara göre, insanların robotik üçüncü başparmak kullanımında becerikli olduğu ortaya çıktı. İnsanların, özel olarak tasarlanmış bir robotik ekstra başparmağı kullanmayı öğrendiklerini gösteren deneyde: “İnsanlar sadece ekstra başparmağın kullanımında şaşırtıcı bir kolaylıkla ustalaşmakla kalmadılar, aynı zamanda taramalar beyinlerinin yeni beceriyi yönetmek için hızla adapte olduğunu da gösterdi.”

University College London’daki (UCL) sinirbilimcilerin çalışması bu hafta Science Robotics dergisinde yayınlandı ve bu deneye tabi tutulan bir grup insan tasarlanmış robotik üçüncü parmağı başarılı bir şekilde kullanabildiler.

“Üçüncü Başparmak”, Londra’daki Royal College of Art’ta okurken Dani Clode tarafından bir tasarım projesi olarak başlamıştı. 3B yazdırılmış tasarım, kullanıcının gerçek başparmağının karşısına, serçe parmağının yanında, elin yan tarafına takılıyor ve ayağın altına takılı bir kablosuz basınç sensörü kullanılarak kontrol ediliyor. Kullanıcı basitçe ayak başparmağının altına az miktarda baskı uygulayarak fazladan baş parmağını büzüp nesneleri kavramasına izin veriyor. 

Robotik Üçüncü Başparmak Deneyi

Yapılan deney süresince insanlar, başparmağı takmaları ve günlük görevlerini tamamlamak için kullanmaları hatta, günde iki ila altı saatlik kullanım süreleri için teşvik edildiler. Diğer 10 kontrol katılımcısına da aynı plan verildi ancak bunun yerine statik bir ekstra başparmak taktılar.

Eğitimin sonunda, katılımcılar bir grup top ve şarap kadehi almak gibi bir dizi hünerli görevi yerine getirebildiler. Hatta gözleri bağlı veya dikkati dağılmış şekilde bile görevleri tamamlayabildiler. 

Robotik Üçüncü Başparmak Deneyi

Araştırmacılar daha sonra, bireysel olarak parmaklarının etrafında hareket ederken, katılımcıların beyinlerine bir fMRI tarayıcısı kullanarak baktılar . Taramalar, el hareketinin beynin sensorimotor korteksinde temsil edilme biçiminde küçük ama önemli bir değişikliği yakaladı. Dahası, her bir parmağa karşılık gelen beyin aktivite motifi, hareketli ekstra başparmak ile eğitilen katılımcılarda daha benzer hale geldi. 

Ancak, bu değişiklikler sadece geçiciydi. Bir hafta sonra, katılımcılar laboratuvara geri çağrıldı ve daha sonraki taramalar, beyinlerinin el bölgesindeki değişikliklerin azaldığını ortaya çıkardı. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular, beynin olağanüstü esnekliğini gösteriyor ve fiziksel bedenin teknolojik uzantılarına dikkat çekici bir şekilde adapte olabileceğimizi kanıtlıyor.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu