Teknoloji

Sistematik Bir Faaliyet Olan Dönüşüm Optimizasyonu

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Web sitesine doğru ziyaretçiyi çekmek, marka hedeflerini gerçekleştirmek üzere atılan ilk adımdır. Trafiği yönlendirmeyi sağlayan metodolojiler dönüşüm oranı optimizasyonu ya da dönüşüm optimizasyonu olarak adlandırılır.

Dönüşüm optimizasyonu nedir, sorusu, site ziyaretçilerini müşteri, üye ya da kullanıcıya dönüştürmek için uygulanan tüm faaliyetler olarak yanıtlanır. Makro ve mikro dönüşüm çeşitleri ile sitenize gelen herkese istediğiniz eylemi yaptırabilirsiniz. Siteden ürün satın almak ve bir hizmete abone olmak makro, hesap oluşturmak ve e-posta listelerine kaydolmak mikro dönüşümlere örnek gösterilebilir. Hedef kitleyi tanımayı amaçlayan dönüşüm optimizasyonu, analitik bir bakış açısı gerektirir.

Adım Adım Dönüşüm Optimizasyonu Süreçleri

Dönüşüm optimizasyonu algoritması, detaylı döngülerden oluşur. Birbirini takip ederek devam eden bu adımlar şunlardır:

 • İzlemek: Web sitesi ve mobil uygulamalarınızda bulunan metrik oranları belli bir süre izlemeniz gerekir. Hedefler, dönüşüm hunileri ve segmentasyon adımları ile izleme aşamaları gerçekleşir.
 • Analiz Etmek: Ziyaretçilerin belirli hedef doğrultusunda takip ettiği aşamaları ve sitenizden çıkmasıyla ilgili verileri değerlendirmektir. Isı haritaları, ziyaretçi kaydı, formlar ve anketler ile verilerinizi analiz edebilirsiniz.
 • Hipotez Oluşturmak: Elde ettiğiniz verileri yorumlayarak neden-sonuç ilişkisine dayalı veriler yaratabilirsiniz.
 • Planlamak: Kazanacağınıza olan güveniniz, makro hedeflere etkisi ve uygulanabilirlik derecesi parametrelerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Plan yaparak hipotezlerin sırasına karar verebilirsiniz.
 • Test Etmek: Tahminler yerine A/B testleri kullanılır. Dönüşüm optimizasyonunun son aşamasıdır.
 • Hedeflemek: Belli bir ziyaretçi segmentine uygulanan testin başarısının tümüne uygulanmasıyla işlem tamamlanır.  

Dönüşüm Optimizasyonunun Kullanıcılara Sunduğu Avantajlar

Dönüşüm optimizasyonu, işletmelerin gelişmesine destek olur. Dönüşüm optimizasyonu eğitimi alan kişiler tarafından uygulanan işlemler, işletmelerinize önemli avantajlar sağlar.  Sağlanan avantajlar şunlardır:

 • Hedef kitlenizi anlamanızı sağlayan bu süreç, onlara uygun dili ve mesajlaşmayı kolaylıkla bulmanıza yardımcı olur. Aldığınız analitik veriler, hataları net görmeyi ve hızlı çözümler geliştirmeyi sağlar. Böylece, doğru müşteriler kazanabilirsiniz.
 • Yüksek dönüşüm oranları, işletmelere kazanç olarak geri döner. Müşteriler eyleme geçerek kazancınızı artırır.
 • İşletmeniz geliştikçe dönüşüm optimizasyonu, mevcut ve potansiyel müşterilerinizi elinizde tutmak için imkânlar sunar. Attığınız adımlar, işletmenizin büyümesini ve pazardaki kalıcılığınızı artırmanızı sağlar.
 • Bu süreç, sitenizde işe yarayan bölümlerin incelenmesini sağlar. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapacağınız çalışmaları geliştirebilirsiniz.

Web Sitelerinin Dönüşüm Optimizasyonundan Faydalandığı Sayfalar

Web siteleri, dönüşüm oranı optimizasyonundan farklı noktalarda yararlanabilir. Her sayfanın detaylı bir şekilde incelenerek analiz edilmesi gerekir.

 • Ana sayfa, ziyaretçiler üzerindeki ilk izlenimi oluştururken onların sayfanın içerisinde uzun süre kalmasını sağlar.
 • Ürün bilgileri bağlantıları, kayıt butonu ile ücretsiz kayıt imkânı, sohbet botu gibi eklemeler, ziyaretçiler ile ilk anda etkileşim kurmayı sağlar.
 • Fiyatlandırma sayfası, önemli bir noktadır. Fiyatlandırma aralıklarını değiştirip ürün bilgilerini tamamlayabilirsiniz.
 • Telefon numarası ekleyerek ziyaretçilerinizi müşterilere dönüştürebilirsiniz.
 • Alanınız ile ilgili faydalı ve bilgi odaklı içerikler paylaştığınız blog bölümü ile müşterilerinizle iletişimizi artırabilirsiniz.
 • Karşılama sayfaları, ziyaretçilerin ilgilendikleri alanda ürün ve hizmetleri hızlıca görmeleri için tasarlanır.

Web Analitiğinin Kullanılma Aşamaları

Web analitik nedir

Web analitik nedir, sorusu web sitesi ile etkileşime giren kişiler tarafından toplanma, raporlama ve analizi olarak yanıtlanabilir. Web sitesi trafiğinizi izleyerek ilk adımı atabilirsiniz. İnsanların çevrimiçi olarak zaman geçirdiği alanları öğrenerek hareket edebilirsiniz. Hangi pazarlama kampanyaları hangi sonucu verir, sorusunun yanıtını bularak verimli bir çalışma sağlayabilirsiniz.

Site veya uygulamayı geliştirip işletmenizi büyütebilirsiniz. Web analitik, veri odaklı çıktılar elde etmenizi sağlar. Profesyonel bir şekilde yürütülen dönüşüm oranı optimizasyonu çalışmaları ile web sitenizi analiz edebilirsiniz. Markanızı Sempeak’in uzman ekibine teslim ederek, profesyonel dönüşüm optimizasyonu faydalarından yararlanabilirsiniz. 

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu