Yenilenebilir Enerji

Dünyanın En Büyük 10 Rüzgar Santrali

0
rüzgar santrali

Rüzgar, yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş ile birlikte en popüler olanıdır. Dünya’da da birçok ülke rüzgar enerji santralleriyle elektrik tüketimlerinin bir kısmını karşılamaya başladılar. Bu santrallerden bazıları o kadar büyük bir elektrik üretim kapasitesine sahip ki bazı termik santrallerini bile geride bırakıyor. Rüzgar santrali (çiftliği) hakkında daha fazla bilgi için “Rüzgar Enerji Santrali Kurulumu” adlı yazımızı okumalısınız. Bu yazımızda da dünyanın en büyük 10 rüzgar santralini derledik. Gelin şimdi bunları inceleyelim.

10) Sweetwater Rüzgar Enerji Santrali ,ABD

Kapasite: 585.3 MW Türbin Adedi: 392

Sweetwater Rüzgar Enerji Santrali

Listemize 585.3 MW kurulu güce sahip 392 adet General Elektrik (GE) ve Siemens marka türbinlerden oluşan Sweetwater rüzgar santali ile başlıyoruz. Bu rüzgar enerji santrali, Texas eyaletinin Nolan ilçesinde yer almaktadır. 2003 yılından beri işletme hakları Duke Enerji and Infigen Enerji firmalarına aittir. Bu santral 2007 yılına kadar 5 aşamada inşa edilmiştir.

Emre LEBLEBİCİOĞLU
Emre, 1993 yılın ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk,orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadala başladı. 2014 yılının ilk döneminde erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun olmuştur. Mezuniyetten sonra ise 1.5 yıl solar enerji sektöründe faaliyet göstermiştir. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamlamıştır. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır.

2018 Yılına Damga Vuran En Önemli Teknolojik Gelişmeler

Önceki Yazı

Tersinir ve Tersinmez Hal Değişimleri

Sonraki Yazı

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu konuda daha fazla Yenilenebilir Enerji