Doğa ve ÇevreEnerjiYenilenebilir Enerji

Yenilenebilir Enerji Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

1
yenilenebilir enerji

Yenilenebilir enerji, tüketildiği gibi kendisini yenileyebilen kaynaklardan elde edilen enerji olarak da tanımlanabilir. Aslında çok eski zamanlardan bu yana insanoğlu bu enerjiyi farklı amaçlar için de olsa kullanıyordu.

Güneş enerjisi gerek su ısıtmak amacıyla gerekse de mercekle odaklanarak ateş yakma gibi amaçlarla, rüzgar enerjisi de gemilerin hareketi, tahıl öğütmek için kurulan yel değirmenler ve kuyulardan su basmak için kullanılıyordu. Yakın tarihe baktığımız zamanda bu enerji kaynaklarını mekanik enerjiden elektrik enerjisine dönüştürmeye başladık.

Bir enerji kaynağı hayal edin doğaya herhangi bir tehlikeli atık salınımı yok ve bir o kadarda verimli elektrik üretilebiliyor. İşte yenilenebilir enerjinin dünya üzerinde canlı yaşamı üzerine pozitif anlamda eşsiz kılan özelliği de budur.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir ?

Yenilenebilir enerjinin tanımında da belirttiğimiz gibi bir kaynağın yenilenme süresi tükenme süresinden daha kısaysa bu kaynak yenilenebilir enerjinin bir çeşidi olarak tanımlanabilir.

Şuan doğada keşfedip kullandığımız yenilenebilir enerji kaynakları şunlardır:

  1. Solar Enerji
  2. Rüzgar Enerjisi
  3. Su Enerjisi
  4. Jeotermal Enerji
  5. Bio kütle Enerjisi
  6. Dalga Enerjisi
  7. Gelgit Enerjisi
  8. Hidrojen Enerjisi
İlgini Çekebilir  Rüzgar Türbini Nedir ? Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz enerji kaynakları ile mekanik, kimyasal, ısı ve elektrik enerjisi üretiriz. Üretilen bu enerjiyi de hem kişisel hem de toplumsal ihtiyaçlarımız için kullanırız.

Yukarıda belirttiğimiz enerji kaynaklarının ayrıntılı kullanım alanları hakkında bilgi almak istiyorsanız. Aşağıda verdiğimiz bağlantıdan ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir ?

Yenilenebilir Enerjinin Önemi

İçinde yaşadığımız evimiz yani dünyamızın ne kadar kötü bir durumda olduğunun hepimiz farkındayız. Yaşam olan bildiğimiz tek gezegen olan dünyamızı kendi ellerimizle yok ediyoruz.

İnsanlık daha fazla gerek daha fazla enerji üretmek gerekse de kendi konforu için kullandığımız fosil yakıtlar ve bu yakıtlarla çalışan araçlarımız hem diğer canlıların hayatını hem de kendi hayatını tehlikeye atıyor. Ama bu durumdan kurtulmanın bir yolu var sadece dünyanın hatta güneşin yok olmasıyla tükenecek enerji kaynakları mevcut.

yenilenebilir enerji ve doğa

Güneş,rüzgar,jeotermal,okyanus ve gelgit gibi kaynaklardan elde ettiğimiz faydalı bir enerji olan yenilenebilir enerji, belki de yakın gelecekte dünyamızı yok olmaktan kurtaracak veya en azından geciktirecek yegane enerjidir.

Emre LEBLEBİCİOĞLU
Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk,orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadala başladı. 2014 yılının ilk döneminde erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır.

CNC Makineleri Nedir ? Nasıl Çalışır ? CNC Nedir ?

Önceki Yazı

Araştırmacılar İkinci Bir Dünya Keşfetti

Sonraki Yazı

Bunları da beğenebilirsiniz

1 Yorum

  1. Yenilenebilir enerji konusunda dünyada ülkemizin sırası nedir acaba.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu konuda daha fazla Doğa ve Çevre