Teknoloji

Teknoloji-Türkiye İlişkisi ve Ülkemizin Bu Konudaki Eksikleri

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Teknoloji ile ilgili bir çok yazılmış, çizilmiş yazı var. Toplum olarak bundan bihaber yaşayıp gidiyoruz; teknolojiye uzak mıyız ? Pek sayılmaz. Ancak yakında değiliz. Tecrübe ve deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim. Bizim ülkemizde teknoloji hakkında bir gelişmeyi takip etmek ve bu konuyla  ilgili yazılmış, çizilmiş haberleri okumak ile ilgili bir alışkanlığımız yok. Hatta gereksiz birşeymiş gibi görüyoruz.

Teknoloji ve Türkiye

Okuma alışkanlığının bu derece  az olduğu bir ülkede bunu eleştirmek çok doğru birşey de değil sanırım .Bizler neredeyse hiç okumuyor, araştırmıyor ve  merak etmiyoruz . Yeni bir gelişmeyi haberlerde izlemeyi tamamen seyirci kalmayı seven bir toplumuz. Böyle olduğumuz için çok şikayet eder, az araştırır  ve çok fazla eleştiri yaparız . İşte eleştiri girdi mi? işin içine artık bizim toplumun ilgisi başlamış olur  ve simdi sizlere  Türkiye ve teknolojinin  tanışmasını   aşama   aşama anlatacağım. Ülkemize teknolojinin nasıl girdiğini ve seyirci bir milletin evlatları bundan nasıl faydalandığını anlatacağım.

Eleştiri

Yeni keşfedilen  bir  buluş ilk önce eleştirilir peşin hükümler giydirilir bir hileden ibaret olduğu çokça konuşulur ve hatta hatta reddedilir. O bunu yapan insanin boş bir uğraş verdiğini söyleriz. En kötüsü de dinde yerini ararız ve muhakkak koyacak bir yer buluruz. O çerçevede epey bir yoğururuz tıpkı unu hamur haline getirmek gibi …

Kabullenme

Bu aşamaya gelebilmesi için gördüğünüz gibi bir hayli uzun işlemden gecen bir durumdur. Bu süreç  için ise bir televizyon programı yeterlidir. Arkasına heyecanlı bir müzik düzgün diksiyonlu bir kadının  etkileyici konuşması izleyiciyi ele alır. Peki komşuda var bende de olmalı yarışı başlasın mı ?

Bu yarışta yine etkili olacak tek yol görsel medya .Yani reklamını yaptığın her şeyin alıcısı mutlaka olur durumu. Tabi birde şöyle bir grup vardır ki onlar bu konulara hakim  ve bu konuda yetişmiş beyinlerdir ve bu süreci  kendi lehine çevirip  illegal olarak nasıl kullanacağını bilir sistemin açıklarından faydalanarak  bu işten çok iyi yararlanırlar. Asıl, teknolojiyi kullanmış ve meyvesini toplamış kişi ve kişilerdir.

Sonuç

Teknoloji ve AR-GEOysa teknoloji süreci AR-GE’dir. Yani üzerinde çalışacağın teknoloji için olmazsa olmazı araştırma ve bunun akabinde geliştirmedir. AR-GE süreci sadece teknoloji ile uğraşan bireyler için geçerli değildir. Tüm toplum için geçerlidir. Örneğin, bir çiftçinin  mahsullerini nasıl arttıracağını, bir sanayicinin mallarını nasıl daha kaliteli hale getireceğini ve bir siyasetçinin toplum olarak nasıl markalaşacağını araştırma yaparak emsallerinin üstüne nasıl çıkacağını tamamen bu sürece dayandırabiliriz.

Peki  izleyici bir toplumu nasıl araştırmacı bir toplum haline getiririz. Tüketen değil araştıran bireyler yetiştirerek bunun yolunun da eğitimden geçtiğini unutmamalıyız toplum olarak bu bilinçte olmalıyız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu