ElektrikEnerjiSolar Enerji

Sözleşme Gücü Nedir? Sözleşme Gücü Nasıl Öğrenilir?

Her konut veya tesisin belirli bir elektik bağlantı gücü yani sözleşme gücü vardır. Sözleşme gücüne göre konutun elektrik tüketim sınırı belirlenmiş olur. Bu kavram elektrik projelerinde karşımıza çıkabileceği gibi ayrıca konutumuza güneş enerji sistemi gibi harici bir elektrik üretim tesisi kurdurmak istediğimiz zaman da karşımıza çıkar. Bundan dolayı bu içeriğimizde sizlere sözleşme gücüyle ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Sözleşme Gücü Nedir?

Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanlığı’nın ilgili yasa taslağındaki tanımlamaya göre sözleşme gücü veya bağlantı gücü, “Abonenin talebi üzerine çekeceği kabul edilen ve sözleşmesinde çekilmesi veya verilmesi konusunda belli hükümler konulmuş bulunan güç miktarıdır.” olarak tanımlanmıştır. Bu tanımı sizlere daha da açacak olursak, bağlantı gücü, evinizde kullandığınız cihazların toplam gücüne göre belirlenmiş bir sınır güçtür. Eğer evde kullandığınız cihazlar sözleşme gücünü aşarsa sigortanız atabilir ve bu da kullanım konforunuzu olumsuz yönde etkilemektedir. Sözleşme gücünün birimi genellikle kilowatt (kW) veya kilovolt-amper (kVA) olarak gösterilir.

Genellikle elektrik dağıtım şirketleri ile konutlar arasında yapılan anlaşmalarda bağlantı gücü 5 kW olarak belirlenir. Sözleşme gücünü bir örnek ile anlatırsak, 5 kW sözleşme gücüne sahip bir ev saatte en fazla 5 kW elektrik harcayabilir. Ev içerinde anlık bu değer aşılırsa sigorta atar. Zaten evlerdeki elektrik projeleri de buna göre oluşturulmuştur. Ondan dolayı buna uygun sigorta kapasitesi de belirlenmiştir.

Sözleşme Gücü Nasıl Öğrenilir?

Sözleşme gücü elektrik faturanız üzerinde görülebilir. Genellikle faturanın alt kısımlarında yer almaktadır. Birim fiyat ve tutarın alt kısmında yer almaktadır. Tabi bağlantı gücü, elektrik şirketine göre fatura üzerinde farklı alanlarda da yer alabilir.

Sözleşme Gücü Elektrik Faturasını Etkiler mi?

Eğer faturanız konut tipi bir elektrik faturasıysa, sözleşme gücü elektrik faturasını etkilemez. Konut tipi faturalarda, genellikle bölgesel enerji dağıtım firmalarından perakende elektrik alımı söz konusudur. Buradaki elektrik fiyatları da ulusal elektrik fiyatlarına göre belirlenir yani sözleşme gücüyle bir ilişkisi yoktur.

Bağlantı Gücü Neden Önemlidir?

Daha önce belirttiğimiz gibi sözleşme gücü evinizde kullanacağınız elektriğin maksimum sınır gücüdür. Bundan dolayı özellikle evinize kurmak istediğiniz bir güneş enerjisi ile elektrik üretim sistemi veya herhangi bir harici elektrik üretim sistemi kapasitesi sözleşme gücünüze göre belirlenir.

Güneş Enerji Sistemi için Bağlantı Gücü Kaç Olmalı?

Bağlantı gücü özellikle konutlarda tüketilen elektriğin güneş enerjisi ile karşılanmasında önemli bir kavramdır. Çünkü mevcut güneş mevzuatlarına göre çatı tipi güneş enerji sistemi kurmak isterseniz, maksimum sözleşme gücü kapasiteniz kadar kurulum yapabilirsiniz. Tabi konutlar genellikle 5 kW bir sözleşme gücüne sahiptir. Ancak konutların genellikle ortalama saatte 0,5 kW – 1,5 kW arası bir elektrik tüketimi söz konusudur. Bundan dolayı istenilirse vatandaşlar çatılarına rahatlıkla güneş enerji sistemi kurdurabilir ve şebekeye ile olan satış ve alışa göre de mahsuplaşma yapılabilmektedir.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu