EnerjiElektrik

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır? Aylık Elektrik Tüketimi

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Evinize veya işletmenize gelen elektrik faturalarını inceliyor musunuz? Fatura üzerindeki değerler ile aylık elektrik tüketimi değerini hesaplayabilir veya elektrik birim fiyatını öğrenerek kendiniz evdeki cihazlarınızın kullanımına göre elektrik faturanızı hesaplayabilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır? Aylık Elektrik Tüketimi Nasıl Bulunur? sorularının cevaplarını derledik.

Elektrik Faturası ve Kilowattsaat (kWh)

Elektrik faturası nasıl hesaplanır? diye düşündüğümüzde fatura üzerinde gördüğümüz önemli bir ifade olan kilowattsaat (kWh) birimi de ön plana çıkmaktadır. Kilowattsaat (kWh) kısaca elektrik tüketen cihazların saatlik güç tüketimini ifade eder. Cihaz etiketlerinde gördüğümüz cihazın gücünü temsil eden kW ifadesinin, cihazın çalışma saati ile çarpılması kWh birimini oluşturur. Örneğin, gücü 1 kW olan bulaşık makinesi 2 saat çalıştırıldığında 2 kWh elektrik tüketmiş olur.

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

Elektrik faturaları kWh birim değeri üzerinden oluşturulur yani saatte tüketilen her kilowatt değerinin bir tutarı vardır. Örneğin, Temmuz 2020 tarihinden itibaren evler için elektrik birim fiyatı yani kWh başına fiyat vergi ve fonlar dahil 0,71023 TL/kWh, ticarethaneler içinse 0,94449 TL/kWh olarak belirlenmiştir.

elektrik birim fiyatı
Faturada yer alan tüketim ve vergisiz birim fiyat kısmı

Bu birim fiyatlarına göre elektrik faturanızı veya faturanız üzerinden aylık elektrik tüketiminizi hesaplayabilirsiniz. Elektrik faturanızı hesaplarken, öncelikle evinizde kullandığınız elektrikli cihazların güç değerini yani W veya kW değerlerini bilmeniz gerekir. Elektrik birim fiyatı kilowattsaat üzerinden hesaplandığı için birimleri mutlaka kilowatt almanız gerekmektedir. Şimdi basit bir örnekleme ile faturamızı hesaplayalım.

Basit olması açısında evimizde kullandığımız cihazlar ve kullanım süreleri aşağıdaki gibi olsun.

Evlerimizde kullandığımız elektrikli cihazlar farklı elektrik tüketimlerine sahiplerdir. Aşağıda standart bir ev için aylık elektrikli cihazların çalışma süreleri ile kWh hesaplaması yapılmıştır.

CihazlarAnlık
veya 24 Saatlik
Güç Değeri
Aylık Çalışma SüresiAylık Toplam Güç Tüketimi
LED TV+Uydu Alıcısı0,15 kW240 saat36 kWh/ay
A+ Standart Buzdolabı1,2kW/güntam zamanlı36 kWh/ay
A+ Çamaşır Makinesi1,2 kW30 saat36 kWh/ay
A+ Bulaşık Makinesi1,2 kW30 saat36 kWh/ay
Aydınlatma (10Adet 12W LED Lamba)0,12 kW150 saat30 kWh/ay

Not: Buzdolabı günde 24 saat aktif olarak çalışmaz. Bu sebepten enerji etiketine göre hesap yapıldığında A+ bir buzdolabı günlük 1 kW ile 1,2 kW arası bir elektrik tüketir.

Yukarıdaki örnek evimizin cihazlarının aylık güç tüketimleri toplandığında aylık toplam elektrik tüketimi 174 kWh olarak hesaplanmıştır. Evler için elektrik birim fiyatımız vergiler dahil 0,71023 TL/kWh tutarındadır. Aylık toplam elektrik tüketimi ile bu birim fiyatı çarparak 1 aylık elektrik fatura değerine ulaşabiliriz.

Elektrik Fatura Tutarı = Aylık elektrik tüketimi (kWh) * Birim fiyat (TL/kWh)

Elektrik Fatura Tutarı = 174 kWh * 0,71023 TL/kWh = 123,58 TL

Bu hesaplamamız tabi ki de size konuyu daha iyi anlatmak amacıyla tahminidir. Ancak siz kendi evinizdeki cihazlarınızı ve kullanım sürelerinizi hesaplayarak ortalama bir fatura hesabı yapabilirsiniz.

Not: Bu hesaplama elektriğin birim fiyatının günün her saatinde aynı yani tek zamanlı olduğu düşünülerek yapılmıştır.

Aylık Elektrik Tüketimini Hesaplama

Peki faturanız üzerinden aylık elektrik tüketiminizi nasıl hesaplayabilirsiniz? aslında bu da çok kolay. Elektriğin birim fiyatı ve fatura tutarı bilindiği zaman, fatura hesaplama formülümüz üzerinde küçük bir değişiklik yapmamız gerekiyor.

aylık elektrik tüketimi
Faturada yer alan aylık tüketim değerleri

Aylık elektrik tüketimi (kWh) = Fatura Tutarı (TL) / Birim Fiyat (TL/kWh)

Yaptığımız örnekte aylık elektrik tüketimini bilmediğimizi farz edersek, aylık toplam elektrik tüketimi aşağıdaki gibi bulunur.

Aylık elektrik tüketimi (kWh) = 123,58 TL / 0,71023 TL/kWh = 174 kWh

Sonuç

Elektrik faturalarınızı hesaplarken, yıl içerisinde değişen elektrik birim fiyatına da mutlaka dikkat edin. Bu fiyat değerlerini internetten kolayca takip edebilirsiniz. Elektrik faturanızı hesaplayarak, elektrik tüketim farkındalığı kazanarak, enerjiyi daha tasarruflu olarak kullanabilirsiniz. Bu da hem faturanızın düşmesine hem de doğayı daha az kirletmenizi sağlar. Temiz bir çevre için enerji tasarrufunu önemseyin.

Bu içeriğimizde sizlere Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır? Aylık Elektrik Tüketimi Nasıl Bulunur? sorularını örneklerle sade bir şekilde açıkladık. Konu ile ilgili sorularınızı, görüş ve önerilerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayınız.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu