EnerjiElektrik

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır? Aylık Elektrik Tüketimi 2022

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Evinize veya işletmenize gelen elektrik faturalarını inceliyor musunuz? Fatura üzerindeki değerler ile aylık elektrik tüketimi değerini hesaplayabilir veya elektrik birim fiyatını öğrenerek kendiniz evdeki cihazlarınızın kullanımına göre elektrik faturanızı hesaplayabilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır? Aylık Elektrik Tüketimi Nasıl Bulunur? sorularının cevaplarını derledik.

Elektrik Faturası ve Kilowattsaat (kWh)

Elektrik faturası nasıl hesaplanır? diye düşündüğümüzde fatura üzerinde gördüğümüz önemli bir ifade olan kilowattsaat (kWh) birimi de ön plana çıkmaktadır. Kilowattsaat (kWh) kısaca elektrik tüketen cihazların saatlik güç tüketimini ifade eder. Cihaz etiketlerinde gördüğümüz cihazın gücünü temsil eden kW ifadesinin, cihazın çalışma saati ile çarpılması kWh birimini oluşturur. Örneğin, gücü 1 kW olan bulaşık makinesi 2 saat çalıştırıldığında 2 kWh elektrik tüketmiş olur. Bu birim ile ilgili ayrıntılı bilgiye “Kilowattsaat Nedir?” başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

Elektrik faturası kWh birim değeri üzerinden oluşturulur yani saatte tüketilen her kilowatt değerinin bir tutarı vardır. Yeni uygulanmaya başlayan kademeli elektrik tarifesine göre ise evlerde aylık elektrik tüketiminin 240 kWh’lik kısmına kadar ayrı bir fiyat, 240 kWh üstü için ayrı bir fiyat belirlenmiştir. Yani 300 kWh aylık tüketiminiz var ise bunun 240 kWh’lık kısmı için farklı bir fiyat geriye kalan 60 kWh için daha farklı bir fiyat belirlenmiştir. 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren evler için elektrik birim fiyatı, 240 kWh tüketime kadar vergi ve fonlar dahil 1,26291 TL/kWh, 240 kWh tüketim sonrasında da 1,89557 TL/kWh olarak belirlenmiştir (EPDK).

elektrik birim fiyatı
Faturada yer alan tüketim ve vergisiz birim fiyat kısmı

Bu birim fiyatlarına göre elektrik faturanızı veya faturanız üzerinden aylık elektrik tüketiminizi hesaplayabilirsiniz. Elektrik faturanızı hesaplarken, öncelikle evinizde kullandığınız elektrikli cihazların güç değerini yani W veya kW değerlerini bilmeniz gerekir. Elektrik birim fiyatı kilowattsaat üzerinden hesaplandığı için birimleri mutlaka kilowatt almanız gerekmektedir. Şimdi basit bir örnekleme ile faturamızı hesaplayalım.

Basit olması açısında evimizde kullandığımız cihazlar ve kullanım süreleri aşağıdaki gibi olsun.

Evlerimizde kullandığımız elektrikli cihazlar farklı elektrik tüketimlerine sahiplerdir. Aşağıda standart bir ev için aylık elektrikli cihazların çalışma süreleri ile kWh hesaplaması yapılmıştır.

CihazlarAnlık
veya 24 Saatlik
Güç Değeri
Aylık Çalışma SüresiAylık Toplam Güç Tüketimi
LED TV+Uydu Alıcısı0,15 kW300 saat45 kWh/ay
A+ Standart Buzdolabı1,2kW/güntam zamanlı36 kWh/ay
A+ Çamaşır Makinesi1,2 kW30 saat36 kWh/ay
A+ Bulaşık Makinesi1,2 kW30 saat36 kWh/ay
Aydınlatma (10Adet 12W LED Lamba)0,12 kW150 saat30 kWh/ay
Klima1,5 kW120 saat (aktif çalışma süresi)180 kWh/ay

Not: Buzdolabı günde 24 saat aktif olarak çalışmaz. Bu sebepten enerji etiketine göre hesap yapıldığında A+ bir buzdolabı günlük 1 kW ile 1,2 kW arası bir elektrik tüketir.

Yukarıdaki örnek evimizin cihazlarının aylık güç tüketimleri toplandığında aylık toplam elektrik tüketimi 363 kWh olarak hesaplanmıştır. Daha önce belirttiğimiz gibi evler için kademeli tarifeye geçildiğinden, bu tüketimin 240 kWh’lik kısmını ayrı, 123 kWh’lik kısmını ayrı hesaplamamız gerekiyor. Yani evler için elektrik birim fiyatımız 240 kWh’a vergiler dahil 1,26291 TL /kWh tutarındayken bu değerin üstü tüketim için birim fiyat 1,89557 TL/kWh tutarındadır. Bu birim fiyatlara göre elektrik faturanız aşağıdaki gibi hesaplanabilmektedir.

Elektrik Fatura Tutarı = Aylık elektrik tüketimi (kWh) * Birim fiyat (TL/kWh)

240 kWh tüketime kadar elektrik faturası;

Elektrik Fatura Tutarı = 240 kWh * 1,26291 TL/kWh = 303,1 TL (Elektrik tüketimi 240 kWh’a kadar olan tüketiciler için buraya kadar ki hesaplama sizin için yeterli olmaktadır.)

240 kWh üstü tüketim için elektrik faturası;

Elektrik Fatura Tutarı = 123 kWh * 1,89557 TL/kWh = 233,15 TL

Toplam elektrik faturası= 303,1 TL + 233,15 TL = 536,25 TL

Bu hesaplamamız tabi ki de size konuyu daha iyi anlatmak amacıyla tahminidir. Ancak siz kendi evinizdeki cihazlarınızı ve kullanım sürelerinizi hesaplayarak ortalama bir fatura hesabı yapabilirsiniz.

Not: Bu hesaplama elektriğin birim fiyatının günün her saatinde aynı yani tek zamanlı olduğu düşünülerek yapılmıştır.

Aylık Elektrik Tüketimini Hesaplama

Peki faturanız üzerinden aylık elektrik tüketiminizi nasıl hesaplayabilirsiniz? Bu hesap da aslında kademeli tarifeye geçilmeden önce çok daha kolaydı. Şimdi ise öncelikle 240 kWh’dan az mı yoksa fazla mı elektrik tükettiğiniz bunun kontrolünü fiyata bakarak yapmanız gerekmektedir.

aylık elektrik tüketimi
Faturada yer alan aylık tüketim değerleri

Fatura 240 kWh’ten fazla ise;

Yaptığımız örnekte aylık elektrik tüketimini bilmediğimizi farz edersek, aylık toplam elektrik tüketimi aşağıdaki gibi bulunur.

536,25 TL fatura geldiyse, önce bu tutar 240 kWh sınırımızı geçiyor mu yoksa geçmiyor mu bunu bir test etmemiz gerekiyor.

Elektrik Fatura Tutarı = 240 kWh * 1,26291 TL/kWh = 303,1 TL < 536,25 olduğu için toplam faturayı 240 kWh’lik kısmından çıkartıyoruz.

Yani 536,25-303,1 = 233,15 TL ve bu tutarı da 240 kWh üstü elektrik birim fiyatına bölüyoruz.

233,15 TL / 1,89557 TL/kWh = 123 kWh

Aylık elektrik tüketimi de 240 kWh+123 kWh = 363 kWh

Fatura 240 kWh’ten Az ise;

Eğer faturanız 303,1 TL’den az geldiyse demek ki elektrik tüketiminiz 240 kWh’den daha düşüktür. O zaman aylık elektrik tüketimi daha kolay hesaplanabilmektedir. Diyelim ki 200 TL fatura geldi. Yapmanız gereken tek şey bu tutarı 240 kWh’e kadarki birim fiyata bölmek.

Aylık elektrik tüketimi = 200 TL / 1,26291 TL/kWh =158,36 kWh olarak bulunur.

Sonuç

Elektrik faturalarınızı hesaplarken, yıl içerisinde değişen elektrik birim fiyatına da mutlaka dikkat edin. Bu fiyat değerlerini “Elektrik Birim Fiyatları” içeriğimizden düzenli olarak güncelleyeceğiz. Elektrik faturanızı hesaplayarak, elektrik tüketim farkındalığı kazanarak, enerjiyi daha tasarruflu olarak kullanabilirsiniz. Bu da hem faturanızın düşmesine hem de doğayı daha az kirletmenizi sağlar. Temiz bir çevre için enerji tasarrufunu önemseyin.

Bu içeriğimizde sizlere Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır? Aylık Elektrik Tüketimi Nasıl Bulunur? sorularını örneklerle sade bir şekilde açıkladık. Konu ile ilgili sorularınızı, görüş ve önerilerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayınız.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu