Güneş Enerjisi

Solar İnvertör Nedir? İnvertör Kapasitesi Nasıl Hesaplanır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Fotovoltaik güneş enerji sistemlerinde kullanılan ve sistemin temel bileşenlerinden birisi olan solar invertörlerin seçimi ve kapasitesinin belirlenmesi sağlıklı bir sistem kurulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bundan dolayı da bu içeriğimizde sizlere solar invertörlerin ne olduğunu ve invertör kapasitesinin nasıl hesaplandığını derledik.

Solar İnvertör Nedir?

İnvertör genel olarak baktığımızda DC (Doğru Akım) elektriği, AC (Alternatif Akım) elektriğe dönüştüren cihazlardır. Solar invertörler ise güneşten elektrik üretim sistemine entegre olarak kullanılan invertörlerdir.

Fotovoltaik güneş enerji sisteminin temel bileşenlerinden birisi olan bu invertörler genellikle konvertör, şarj kontrol cihazları gibi elektronik cihazlar ile bütünleşik olarak kullanılmaktadır.

Solar İnvertör Çeşitleri

Solar invertör çeşitlerini şebekeye bağlı (on-grid), şebekeden bağımsız (off-grid) ve hibrit invertör olarak ayırabiliriz.

Şebekeye Bağlı (On-Grid) Solar İnvertör

Şebekeye Bağlı (On-Grid) Solar İnvertör

On grid invertör, güneş panellerinin ürettiği DC elektriği düzenleyerek şebekeye uygun AC elektriğe dönüştürerek çift yönlü sayaç ile elektriği hatta basan bir elektronik cihazdır.

Şebekeden Ayrı (Off-Grid) Solar İnvertör

Şebekeden Ayrı (Off-Grid) Solar İnvertör

Off grid invertörler ise bir akü grubu ile çalışabilen bir solar invertör çeşididir. Şebeke elektriği olma zorunluluğu olmadan çalışabilen bu invertörler şebekeden bağımsız off grid solar sistemlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu invertörler çeşit modellerde üretilebilmektedir.

Bunlardan birisi de akıllı off grid invertörlerdir. Bu cihazlar içerisinde invertörün yanı sıra şarj kontrol cihazı ve AC-DC dönüşümünü sağlayan konvertör de bulunur.

Bu sayede akıllı off grid invertörler şebeke elektriği ile aküleri de şarj edebilmektedirler. Elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde ise jenaratör vasıtasıyla aküler şarj edilebilmektedir.

Bu durum özellikle üst üste çok sayıda bulutlu gün olduğu kış zamanlarında elektrik şebekesi yoksa jeneratör çıkışı off grid invertöre bağlanarak akülerin şarj edilmesi sağlanmaktadır.

Hibrit Solar İnvertör

Hibrit solar invertör denilen cihazlar ise off grid ve on grid invertörlerin yaptığı işlevleri birleştiren bir cihazdır. Genellikle de on grid solar enerji sistemlerinin akü destekli modellerinde kullanılmaktadır.

İnvertör Kapasitesi Nasıl Hesaplanır?

İnvertör kapasite hesaplaması on grid veya off grid solar invertör olma durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Off-Grid Solar İnvertör Kapasitesini Hesaplama

Şebekeden bağımsız invertörlerin kapasitesi belirlenirken ilk olarak bu invertör ile doğrudan çalıştırılacak cihazların anlık güç tüketimi önemlidir. Ayrıca kullanılacak akü adedi, güneş panel grubunun çıkış voltajı gibi diğer etkenlerde invertörün modelini belirlemede önemlidir.

Off-Grid invertör kapasite hesabını bir örnek ile açıklayalım.

Cihaz Anlık Güç Tüketimi
LED TV150 W
A+ Çamaşır Makinesi1200 W
A+ Buzdolabı1200 W
Aydınlatma (10 Adet 12 W LED Lamba)120 W
Toplam2670 W

Yukarıdaki cihazların anlık güç tüketim değerlerinin toplamı 2670 W’dır. Tabi bu değeri doğrudan invertör gücü olarak almıyoruz. Çünkü sağlıklı bir sistem için anlık olarak fazla akım çekimleri, invertör verim kaybı gibi etkenler de düşünülmelidir. Bundan dolayı da toplam anlık gücü minimum 1,5 gibi bir katsayı ile çarpıp invertör kapasitesini bulmak gerekmektedir.

Yani 2670 W * 1,5 = 4005 W bulunur yani minimum 4 kW kapasitesindeki bir invertör yeterli olacaktır. Tabi eğer ileriye dönük ekstra cihazlar kullanacaksanız bu kapasiteyi 5 kW veya daha üstüne de çıkartabilirsiniz.

Bir ekleme daha yapalım eğer 5 kW üstü bir invertör gücüne ihtiyacınız var ise birden fazla invertörü paralelleyerek kullanabilirsiniz.

Örneğin 10 kW invertöre ihtiyacınız var ise 5 kW iki invertörü birbirlerine bağlayarak 10 kW invertör gücü elde edebilirsiniz.

Tabi bunu yaptığınız zaman aynı zamanda güneş panel ve akü bağlantılarını da buna göre ayırıp invertörlere giriş yapmalısınız.

Bu bağlantıların nasıl yapılması gerektiği ile ilgili olarak Off-Grid Solar Sistem Kurulumu başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

On-Grid Solar İnvertör Kapasitesini Hesaplama

Şebekeye bağlı on-grid solar invertörlerde kapasite belirleme kriterleri de güneş panel kurulu gücüne bağlıdır.

Örneğin 3 kW kapasitede bir güneş panel kurulu gücünüz var ise inverör gücünüz de buna paralel olması gerekmektedir. Yani 3 kW panel kurulu gücü için 3 kW gücünde bir invertör gerekmektedir.

Tabi bire bir kapasitede bir invertör modeli bulamaz iseniz. Güneş panel kurulu gücünüze en yakın invertör kapasitesini seçebilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz invertörlerin güneş panel voltaj aralıklarını da kontrol etmelisiniz. Toplam güneş paneli çıkış voltajınıza uyumlu invertör seçmeniz önemlidir.

Büyük güneş enerji santrallerinde de genellikle güneş panel sırasına yani stringe göre string başına bir invertör kullanılmaktadır ve daha sonra bu invertörler de birbirilerine bağlanmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra on grid invertörün tek fazlı veya üç fazlı olma durumu da önem arz etmektedir. Bunu da belirlemek için invertörün bağlanacağı elektrik hattının faz durumu kontrol edilmelidir.

Ayrıca On grid invertörlerin çalışması için şebeke elektriği de gereklidir. Bundan dolayı da şebekede elektrik kesildiğinde güneş tepe de olsa dahi evinizin de elektriği kesilecektir.

Solar invertörler ile ilgili bilmeniz gerekenleri bu içeriğimizde sizlere derledik. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi bize yorum olarak belirtmeyi unutmayınız.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu