Teknoloji

Bir Neslin Unutamadığı 15 Efsane Video Oyunu

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Özellikle 1990-1995 yılları arası doğduysanız bilgisayarın ve bilgisayar oyunlarının yükselişine küçük yaşlarda şahit olmuşsunuzdur. Öyle ki o küçüklüğümüzde oynadığımız özellikle 2000-2005 yılları arası çıkan bilgisayar ve konsol oyunlarının etkisi ve verdiği tat bugün ki oyunlara nazaran çok farklıydı. Hatta bugün bile bu eski oyunları oynayanları bulmak çok zor değil.

Hangimiz Counter Strike oyununda konteyner köşelerine pusu atmadık, Fifa 99 ile futbol oyunlarına giriş yapmadık veya GTA Vice City oyununda helikopter görevini bitirince büyük bir sevinç yaşamadık. Şimdi gelin sizi geçmişe doğru bir yolculuğa çıkaralım ve bir neslin unutamadığı efsanevi 15 video oyununa bir göz atalım.

15) Quake 3

Quake 3 1 Mühendistan

Quake 3 ise Counter Strike gibi bir çok oyunculu, 1. şahıs nişancı aksiyon-macera oyunudur. Oyunda bulanan mekanlar ütopik ve silahlar ise zamanın ötesindedir. Oyunun oynanışı ve dinamikleri Counter Strike’a göre daha esnek ve hareketlidir.

14) CM 03-04

CM 03 04 1 Mühendistan

Championship Manager 03-04, belki de futbol menajerlik oyunlarının bu kadar sevilmesinin temelini oluşturuyor. Hem oyun dinamikleri, hem de taktiksel detayları ile zamanında çıkmış en iyi menajerlik oyunuydu. Öyle ki bünyesinde tüm futbolcu ve lig detaylarıyla birlikte 39 lig barındırıyordu. Championship Manager zamanla alanındaki liderliğini Football Manager’e kaptırsa da bu oyun bu alanda bir mihenk taşı olarak görülüyor. CM oyun serisi 2016 yılında CM 17 ile son buldu.

13) Max Payne

Max Payne Mühendistan

Zamanının ötesinde, efsanevi bir oyun serisi olan Max Payne, gerek grafikleri, gerekse de oyun dinamikleri ve hikayesi bakımında zamanın ilerisinde bir oyundur. Serinin ismi New York kentinde bir polis memuru olan Max Payne’den gelmektedir. Bu seri Max Payne (2000), Max Payne 2: The Fall of Max Payne (2003) ve Max Payne 3 (2009) olmak üzere 3 farklı oyundan oluşmaktadır.

12) The Battle for Middle Earth

The Battle for Middle Earth Mühendistan

Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi film serisi olan Yüzüklerin Efendisi filmlerinin strateji oyunu versiyonu olan Lord of the Rings: The Battle for Middle Earth oyunu Tolkien evreninin içerisinde yaşamanızı sağlayan efsanevi bir oyundur. Oyunun ilerlemeli versiyonunda filmleri bir oyun olarak oynuyorsunuz. Oyunda diğer oyunculara veya bilgisayara karşı şehir ve ordular kurup da savaşabiliyorsunuz. Oyun içerisindeki ana binanızdan çıkan kahramanlarda Tolkien evrenindeki karakterlerden oluşmaktadır. Bu serinin ikinci oyunu olan The Battle for Middle Earth II de çok başarılı olsa da ilk oyunun verdiği zevki oyunculara sağlayamamıştır.

11) Diablo

Diablo Mühendistan

İlk olarak 31 Aralık 1996 yılında piyasaya sürülen bir rol yapma oyun serisi olan Diablo, kopyasından çok daha fazla satan ender oyunlardan birisidir. Oyun, Sanctuary adlı ütopik, fantastik bir dünyada geçmektedir. Bu evrende yaşayan insanlar ve şeytan Diablo arasındaki savaşı konu almaktadır. Diablo oyun serisinin, Diablo I,II ve III olmak üzere üç ana oyunu ve bazı ek paketleri vardır.

10) Knight Online

Knight Online Mühendistan

Knight Online, çok oyunculu online bir rol yapma oyunu olarak öne çıkıyor. İlk çıktığı günden günümüze kadar birçok oyuncu tarafından aktif bir şekilde oynanan, karakter alım satımıyla ticareti bile yapılan efsanevi oyundur. Oyun içerisinde çeşitli yaratıkları öldürerek level atlıyor ve karakterinize silah, zırh ve kalkan gibi çeşitli donanımlar alabiliyorsunuz.

9) Medal of Honor

Medal of Honor Mühendistan

Call of Duty, tarzı bir diğer oyunu olan Medal of Honor da sizlere 2. Dünya Savaşı ve günümüzde gerçekleşen savaşları konu alan birinci şahıs nişancı tarzı bir aksiyon oyun serisidir. Toplam 14 oyuna sahip bu seri, oyunculara sağladığı gerçekçi atmosfer ve oyun dinamikleriyle o güne kadar alanında çıkan en kaliteli oyunlardan biri olarak kabul edilir.

8) The Need for Speed: Underground 2

The Need for Speed Underground 2 Mühendistan

Araba yarışı ile ilgili bilgisayar oyunlarının efsane serisi olan The Need for Speed serisinin Underground 2 oyunu belki de serinin en çok sevilen oyunudur.  EA Black Box tarafından geliştirilip Electronic Arts tarafından 2004 Mayıs ayında tamamlanan bu oyun, size çeşitli araba marka ve modeller sunuyor ve bunlarla arkadaşlarınıza veya bilgisayara karşı yarışabiliyorsunuz. Ayrıca seçtiğiniz araçları modifeye edebilme özelliği de oyun içerisinde mevcuttur.

7) Call of Duty 2

The Call of Duty 2 Mühendistan

Call of Duty, oyun serisinin 2005 yılında piyasaya sürdüğü ve o zamandaki en ileri oyun dinamiklerine ve grafiklerine sahip bu 2. oyun da bir neslin unutamadığı efsane oyunlar arasında yer alıyor. 2. Dünya Savaşı atmosferini sonuna kadar hissettiğiniz bu oyunu günümüzde hala oynayanlar var.

6) GTA Vice City

GTA Vice City Mühendistan

1983 yılında beyaz perdeye aktarılan başrolünde Al Pacino’nun yer aldığı Yaralı Yüz filmindeki Tony Montana karakteri ve hayatından esinlenerek geliştirilen bir aksiyon-macera oyunudur. ABD’nin Miami şehri bilgisayar ortamında dizayn edilmiş ve oyun bu şehirde geçmektedir. Oyunun ana karakteri olan Tommy Vercetti’nin mafyalarla ve polisle olan mücadelesi konu alınıyor.

5) FIFA 99-00-02-04

Fifa 2002 Mühendistan

FIFA’nın günümüze kadar gelen efsanevi futbol oyunu olduğunu biliyorsunuz. Ama küçüklüğümüzde çıkan ilk oyunları özellikle FIFA 99, 2000, 2002 ve 2004 gerçekten de grafik, oyun dinamiği ve detaylarıyla ses getiren ve mihenk taşı olmuş oyunlar olarak öne çıkıyor. Aslında günümüze kadar gelen FIFA oyun serisinin nasıl şekillendiğini ve temellerini bu oyunlara bakarak anlayabilirsiniz.

4) World of Warcraft

World of Warcraft Mühendistan
Bir Neslin Unutamadığı 15 Efsane Video Oyunu 17

Belki de oyun dünyasının en geniş evrenine sahip efsanevi oyun World of Warcraft, Blizzard Entertainment firması tarafından geliştirilen çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur. Türkiye’de çok yaygın olarak oynanmasa da sadık bir kitleye sahiptir. Hatta DOTA, oyunu da bu evrenin bir haritasından ve karakterlerinden çıkmadır.

3) Half Life

Half Life Mühendistan

Gelelim bir diğer efsane olmuş oyuna, Half Life hem bireysel ilerlemeli olarak oynayabildiğiniz, hem de arkadaşlarınıza karşı savaşabildiğiniz, birinci şahıs bir bilim kurgu aksiyon oyun serisidir. Birden çok oyun ve ek sürümler barındıran bu seri de bir neslin unutamadığı efsane oyunlar arasında yerini alıyor.

2) Age of Empires 2

Age of Empires 2 Mühendistan

Strateji oyunlarının babası olan bir efsane oyun Age of Empires. Bu oyunu anlatmaya kelimeler yetmez. Oyun temelde bir şehir ve ekonomi kurup askerler oluşturarak, ordularınız ile karşınızdaki ile savaşabileceğniz gerçek zamanlı bir strateji oyunudur. Oyun, gerçek tarihsel olayları konu alan campaign bölümleri, bilgisayara veya gerçek oyunculara karşı savaşabileceğiniz oyun bölümleri gibi birçok seçenek de sunuyor. 2000 yılında çıkan Age of Empires 2: Conquerors o kadar çok sevildi ki 2013 yılında bu oyunun yenilenmiş grafik seçenekleri HD versiyonu çıktı.

1) Counter Strike

Counter Strike Mühendistan

Gelelim bir diğer efsaneye, günümüzde hala aktif bir şekilde oynanan, turnuvaları yapılan ve E-sport milli takım maçları dahi olan bir oyundur. Counter Strike, birinci şahıs nişancı türünde, bir taktiksel aksiyon oyunudur. İçerisinde sayısız bölüm ve harita mevcuttur. Oyuncular bu haritaları seçerek birbirlerine karşı çeşitli ateşli silahlar ile savaşırlar. Oyunun birçok sürümü ve ek paketi yer almaktadır.

Sizin de bu listeye eklemek istediğiniz, unutamadığınız efsane oyunlar var ise yorum olarak bizlere belirtmeyi unutmayın.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu