TeknolojiElektronikHaberler

Çin, Google’ı Geçerek Dünyanın En Güçlü Kuantum Bilgisayarını Ortaya Koyduğunu Söylüyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

New Scientist’in bildirdiğine göre, Çin’deki bir grup araştırmacı, dünyanın en güçlü kuantum bilgisayarı olduğuna inandıkları bir şey geliştirdiler. arXiv’e yüklenen bir ön baskıya göre, kuantum bilgisayar 66 kübitinin 56’sıyla (geleneksel bir bilgisayardaki bitlerin kuantum eşdeğeri) Google tarafından bir önceki rekoru kırmayı başardı.

2019’da Google, 54 kübitlik Sycamore işlemcisinin kuantum üstünlüğünü elde eden ilk işlemci olduğunu açıklamıştı. Bir rekor olarak ise Sycamore, dünyanın en güçlü süper bilgisayarında 10.000 yıl alacak bir hesaplamayı 200 saniyede tamamlamıştı.

Şimdi ise Çinli ekip, Google’ı geride bırakarak kuantum işlemcilerinin yeteneklerini gösterdi. Zuchongzhi olarak adlandırılan 2D programlanabilir bilgisayar, aynı anda 66 kübite kadar kullanılabilir. Bu da kuantum bilgilerini 66 kuantum biti boyunca kodlayabileceği anlamına geliyor. Araştırmacılar, Zuchongzhi’nin dünyanın en güçlü klasik süper bilgisayarını sekiz yılda çözmesi gereken bir sorunu bir saatten biraz fazla bir sürede çözdüğünü bildirdi. Ve mükemmel bir tasarıma sahip olan bu bilgisayar, gelecekte daha da yüksek performanslara sahip olabilir.

Araştırmacılar gazetede, “Zuchongzhi tarafından yaklaşık 1,2 saat içinde tamamlanan örnekleme görevin tamamlanmasının, en güçlü süper bilgisayarda en az sekiz yıl süreceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Ekibe göre, bilgisayarın çözdüğü problem, Google’ın Sycamore’unun çözdüğü problemden yaklaşık 100 kat daha zordu. Uzman ekip, başarılarını şu sözlerle ifade etti: “Çalışmamız, makul bir sürede klasik hesaplama için mümkün olmayan, açık bir kuantum hesaplama avantajı oluşturuyor. Yüksek hassasiyetli ve programlanabilir kuantum hesaplama platformu, yeni çok vücutlu fenomenleri keşfetmek ve karmaşık kuantum algoritmalarını uygulamak için bizlere yeni bir kapı açıyor.”

Bilgisayar henüz test aşamasında olsa da kuantum bilgisayarların yeteneklerinin serbest bırakıldığı bir geleceğe karşı olumlu bir bakış açısı sunuyor ve kuantum hesaplamanın her şeyi değiştirmek üzere olduğu hissini hepimize yaşatıyor!

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu