Mühendislik

Mühendislerin İzlemesi Gereken Diziler

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Mühendislerin veya mühendis adaylarının sadece bilgi ve mesleki tecrübelerini arttırması onların daha üretken olacağı anlamına gelmez. Hayal gücü de en az bilgi kadar önemlidir. Bu yüzden bazı roman, film ve diziler bilim insanlarına, mühendislere ve öğrencilere her zaman ilham kaynağı olmuştur. Bu çerçevede derlediğimiz “Mühendislerin İzlemesi Gereken En İyi 15 Film” yazısının ardından şimdide sizlere ilham kaynağı olabilecek mühendislerin izlemesi gereken diziler içerisinden IMDB puanı yüksek dizileri seçtik. Gelin hep beraber bunları inceleyelim.

Mühendislerin İzlemesi Gereken Diziler

IMDB, sırasında göre mühendislerin izlemesi gereken diziler aşağıdaki gibi listelenmiştir.

10) Da Vinci’s Demons

IMDB Puanı: 8.0/10 | Tarih: 2013-2015

Mühendislerin İzlemesi Gereken Diziler 8) Da Vinci's Demons
Da Vinci’s Demons

Leonardo Da Vinci’nin hayatını konu alan bu dizi, maalesef tarihi gerçeklerden çok uzak olsa da bilim ve mühendislik açısından değerlendirildiği zaman Da Vinci’nin icatlarını ve kullanım alanlarını güzel işleyen bir yapım olarak öne çıkıyor. Bu sebepten mühendislerin izlemesi gereken diziler arasında listeye son sırada giren bir yapıt.

9) Altered Carbon

IMDB Puanı: 8.1/10 | Tarih: 2018-Devam Ediyor.

Altered Carbon

Öyle bir gelecek hayal edin ki insan bilinci dijitalleştirilerek depolanabiliyor, bir mahkum yeni bir bedende hayata dönüyor ve özgürlüğünü kazanmak için beyin yakan bir cinayeti çözüyor. Altered Carbon, fütüristik ambiyansı ve geleceğin olası teknolojilerine yer vermesiyle kesinlikle izlemeniz gereken bir dizi.

8) Fringe

IMDB Puanı: 8.4/10 | Tarih: 2008-2013

Mühendislerin İzlemesi Gereken Diziler 7) Fringe
Fringe

FBI’ın açıklanamayan ve doğaüstü olarak görülen birtakım olayları aydınlatmak için oluşturduğu bir ekip, bu olayları çözdükçe bunların doğaüstü olaylar değil tam aksine bilimsel gerçeklerle bağdaşan bir takım anomaliler olduğunu ortaya çıkarır.

Olivia Dunham, Walter ve Peter Bishop’tan oluşan ekibin, paralel evrenlerden, uzay ve zamana, biyoloji ve anatomiden kimyasal reaksiyonlara kadar birbirinden farklı birçok bilimsel gerçeklerle ilgili meydana gelen olayları çözdüğü, Fringe dizisi mühendislerin mutlaka izlemesi gereken diziler arasında kesinlikle dikkate alınması gereken çok önemli bir yapıttır.

7) Silikon Vadisi

IMDB Puanı: 8.5/10 | Tarih: 2014-2019

Silikon Vadisi Mühendistan
Silikon Vadisi

Silikon Vadisi, finalini geçtiğimiz günlerde yapan bir Amerikan HBO dizisidir. Dizide Silikon Vadisi’nde bir startup şirketi kuran 5 gencin bu süreçte yaşadığı zorluklar ve komik olaylara odaklanılıyor. Özellikle kendi işini kurmak isteyenler için mühendislerin izlemesi gereken diziler arasında Silikon Vadisi önemli bir yere sahip.

6) Mr. Robot

IMDB Puanı: 8.5/10 | Tarih: 2015 – Devam Ediyor.

Mühendislerin İzlemesi Gereken Diziler 5) Mr. Robot
Mr. Robot

Siber saldırı ve hackleme temalı tartışmasız en iyi dizi olarak değerlendirilen, Mr. Robot dizisini mutlaka izlemelisiniz. Bir yazılım mühendisi olan Elliot karakteri üzerinden şekillenen dizi sadece yazılım üzerine değil, toplumsal konularda da birçok mesaj barındırıyor.

5) Dark

IMDB Puanı: 8.7 / 10 | Tarih: 2017 – Devam ediyor.

dark 2 Mühendistan
Mühendislerin İzlemesi Gereken Diziler 12

Dark, son dönemin en popüler dizilerinden, Alman sinemasının yükselmesinin bir eseri de diyebiliriz. Dizi bir Alman kasabasında geçiyor, zamanda yolculuk temalı bu muazzam dizi izlerken sizleri her saniyesinde farklı bir gizemin içerisine sürüklüyor. Kasabada bulunan bir nükleer santralin de olayların merkezinde olması, gerçek hayatta Alman Hükümeti’nin nükleer santralleri kapatma kararı alması konusuna bir gönderme yapılıyor bunun gibi birçok simge ve gönderme dizide yer alıyor. Bu Alman dizisini mutlaka izlemelisiniz.

4) Westworld

IMDB Puanı: 8.8 / 10 | Tarih: 2016 – Devam ediyor.

Westworld 1 Mühendistan
Westworld

J.J. Abrams, Lisa Joy ve Jonathan Nolan gibi ünlü yapımcıların ürünü olan, yapay zeka ve insansı robot teknolojisini, hem psikolojik hem de edebi bir şekilde ele alan muazzam bir yapıt olan Westworld listemizin uzun bir süre değişmez dizisi olacak gibi duruyor.

Dizide, kovboy ve kızılderili robotların bulunduğu bir parkta her gün parkı ziyarete gelen insanlar belirli bir senaryonun içerisine dahil edilerek onların gerçek tecrübeler yaşamasını ve bu esnada robotların yapay zekalarındaki değişimi konu alıyor. Yapay zeka gelişimi ile ilgili size birçok şey anlatacak bu dizi kesinlikle mühendislerin izlemesi gereken diziler arasında başı çekiyor. Bu dizide gerilimi, aksiyonu, gizemi, psikoloji ve dramı hepsini bir arada bulacaksınız.

3) Blackmirror

IMDB Puanı: 8.8 / 10 | Tarih: 2011 – Devam ediyor.

Mühendislerin İzlemesi Gereken Diziler 3) Black Mirror
Black Mirror

Her bölümde birbirinden bağımsız ayrı konuların işlendiği Black Mirror dizisi, genel olarak modern teknolojinin insanlar üzerinde oluşturduğu etkileri konu alıyor ve her bölümde farklı bir teknolojinin etkileri işleniyor.

2) Cosmos: Bir Uzay Serüveni

IMDB Puanı: 9.3/ 10 | Tarih: 2014-2020

Mühendislerin İzlemesi Gereken Diziler 2) Cosmos: Bir Uzay Serüveni
Cosmos

Her ne kadar Cosmos belgesel kategorisinde olsa da bu listeye mutlaka eklememiz gereken bir seridir. Evrim süreci, dünyanın ve evrenin oluşumu, bilim insanlarının hayatları ve uzay gibi konuların Neil deGrasse Tyson’un muhteşem anlatımıyla ele alındığı bu belgesel serisini mutlaka izlemelisiniz. Şuan 2014 yılında yayınlanan 13 bölümünü izleyebilirsiniz. Bu belgeselin 2. sezonu ise Mart 2020’de yayınlanacak.

1) Çernobil

IMDB Puanı: 9.5 / 10 | Tarih: 2019

Çernobil
Çernobil

Ukrayna’nın Kiev yakınlarındaki Çernobil Nükleer Santrali’nin 26 Nisan 1986 yılında patlamasıyla meydana gelen büyük bir faciayı konu alan Çernobil dizisi bu olayı belki de en etkili bir biçimde anlatan 5 bölümlük mükemmel bir mini dizidir. Dizide bu facianın nasıl meydana geldiğini, alınan önlemleri ve yıkıcı etkilerini görecek ve bunu fazlasıyla hissedeceksiniz. Çernobil mühendislerin izlemesi gereken diziler arasında ilk sırada olmayı fazlasıyla hak ediyor.

Kaynak: IMDb

Bu yazımızda sizlere seçtiğimiz mühendislerin izlemesi gereken dizileri derledik. Sizin de bunlara ek olarak önermek istediğiniz diziler varsa yorum kısmında bizlerle paylaşabilirisiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu