İnşaat

Çelik Konstrüksiyon Villalarla İlgili Bilmeniz Gerekenler 

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu yazıda sağlamlığıyla, güvenliğiyle ve estetik görünümüyle dikkat çeken çelik konstrüksiyon villa hakkında bilinmesi gerekenleri ele alacağız.

Çelik Konstrüksiyon Villa Nedir?

Çelik Konstrüksiyon Villa Nedir
Çelik Konstrüksiyon Villalarla İlgili Bilmeniz Gerekenler  8

Çelik konstrüksiyon villa depreme oldukça dayanıklı duvar panellerine, çatı sistemine, diğer kapama ve kaplama sistemlerine sahip çelikten veya çelikle entegre edilebilecek malzemelerden yapılan bir yapıdır. Hızlı bir şekilde inşa edilen ve gelişmiş inşaat teknikleriyle üretilen villalardır. Bundan dolayı klasik mimari anlayışın dışına çıkarak yenilik katar.

Bu yapılarda taşıyıcı duvarlar çelik profilden oluşturulur. Ayrıca döşeme ve çatı panelleri de gerekli ankraj kurallarına uygun şekilde birleştirilerek çelik malzemeden yapılır. Hafif çelik taşıyıcı sisteme sahip olan bu villalar için kullanılan çelik profiller, galvanize sıcak daldırma teknolojisiyle üretilir. Aynı zamanda bu profiller sıcak halde rulo galvaniz saclardan ve soğuk formda şekillendirilerek üretilir. Söz konusu çelik profillerin kalınlığı 0,8 ile 2,5 mm arasındadır. Çelik konstrüksiyon villalarda belli aralıklarla dizilmiş duvar ve döşeme taşıyıcı elemanları, yatayda ve düşeyde ara elemanlarla birbirine bağlanır. Yatay yükleri karşılaması için ise çapraz gergi elemanları ve yatay kuşaklarla sistem düzenlenir. Paneller arasında yük aktarımı için şse yardımcı çelik malzemeler kullanılır.

Zemine tam bir şekilde oturtularak yapılan bu villalar çeşitli doğal afetlere ve zorlu hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Ayrıca yüksek mühendislik teknikleri kullanılarak titizlikle inşa edilir.Beton yapılara göre daha çabuk biten inşa süreci sayesinde zaman kaybı yaşatmaz. Aynı zamanda beton yapılara göre daha dayanıklı ve güvenilirdir. Tüm bu özelliklerinden dolayı dünyada yaygınlaşmaya devam etmektedir.

Çelik Konstrüksiyon Villaların Özellikleri

Çelik Konstrüksiyon Villaların Özellikleri

Çelik konstrüksiyon villa pek çok gelişmiş özelliğe sahiptir. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu yapılarda geri dönüştürülebilir, çevre dostu malzemeler tercih edilir.
 • Kimyasal olmayan ve insan sağlığını tehlikeye atmayan ürünler kullanılır.
 • İnşa sürecinde doğaya atık bırakmadığı için çevreyi kirletmez.
 • Yıkılması gibi durumlarda moloz yığını bırakmaz.
 • Uzun yıllar kullanılabilir. Paslanmayan malzemelerden üretilir.
 • Çevreye zararlı gazlar salmaz.
 • Çeliğin esnek yapıda olmasından dolayı pek çok farklı tasarıma izin verir.
 • Bakımı ve tamiri oldukça kolaydır.
 • Ses ve ısı yalıtımıkolay bir şekilde yapılabilir.
 • Zemine sağlam bir şekilde oturtulduğu için güvenlidir.
 • Yüksek işçilik ile üretildiği için hata payı oldukça azdır.
 • Hafif yapıda olduğu için rahatlıkla başka bir yere taşınabilir.
 • Duvarları, çatı sistemi ve kolon yapısı oldukça sağlamdır.
 • Yaz aylarında serin, kış aylarında ise sıcak tutar.
 • Beton yapılara göre inşa süreci oldukça hızlıdır.
 • Yangına, yüksek ısıya ve suya karşı dayanıklıdır.
 • Tüm malzemelerin kullanımında ve katların inşa edilmesinde dengeli bir aşama izlenir.

Çelik Konstrüksiyon Villa Çeşitleri

Çelik konstrüksiyon villa çeşitleri oldukça fazladır. Bu çeşitler aşağıdaki gibidir:

Tek katlı çelik villa

Tek katlı çelik konstrüksiyon villa

Sıkça tercih edilen tek katlı çelik villalarda birden fazla oda yapılabildiği gibi küçük ya da büyük boylarda inşa edilir.

Çift katlı çelik villa

Çift katlı çelik villa

Uzun süreli kullanım için oldukça ideal olan çift katlı çelik villa kalabalık aileler tarafından tercih edilir. Her katı eşit bir şekilde inşa edilen bu yapıların oldukça güvenilir olduğu söylenebilir.

Üç katlı çelik villa

Üç katlı çelik villa

Farklı görünümlerde inşa edilebilen üç katlı çelik konstrüksiyon villa duvar paneli, çelik çatı makası ve kolon sistemiyle pek çok olumsuz şartlara karşı dirençlidir.

Çelik Konstrüksiyon Villa Fiyatları

Çelik Konstrüksiyon Villa Fiyatları
Çelik Konstrüksiyon Villalarla İlgili Bilmeniz Gerekenler  9

Çelik konstrüksiyon viila fiyatları villanın yapımında kullanılan malzemelerin kalitesine, türüne, villanın büyüklüğüne, inşa edilecek zeminin metrekaresine ve villanın görünümüne göre değişir. Aynı zamanda çelik konstrüksiyon villa fiyatları metrekare cinsinden hesaplanır. 2023 yılına göre çelik konstrüksiyon villa fiyatı metrekare başına 160 $ ila 275 $ arasındadır. 2023 yılına ait olan bu fiyatlar her yıl güncellenmektedir.

AS-GER firması çelik konstrüksiyon firması olarak uzun yıllar hizmet vermektedir. Kaliteli malzeme kullanarak, titiz işçilikle ve yüksek mühendislik teknolojileri kullanarak güvenilir ve uzun ömürlü çelik konstrüksiyon villa inşa eder. Bunların yanı sıra AS-GER firması plan, proje ve zemin keşfi gibi konularda da yardımcı olarak, gerekli bilgileri sunmaktadır.

Sonuç

Çelik konstrüksiyon villaların beton yapılara karşı daha dayanıklı ve güvenilir olduğu bir gerçek. Özellikle depreme karşı korunaklı olan bu yapılar uzun yıllar kullanılabildiği gibi bütçe dostudur. dünyanın pek çok ülkesinde yaygın bir şekilde tercih edilen bu yapılar hakkında yazdığımız bu yazıyı beğendiyseniz ve faydalı bulduysanızyorum yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu