İnşaatMalzeme Bilimi

Çelik Konstrüksiyon Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Deprem tehdidinin olduğu bölgelerde sıklıkla tercih edilen çelik konstrüksiyon yapılar, evlerde veya fabrikalarda kullanılabilmektedir. Ülkemizin deprem bölgesi olması sebebiyle çelik konstrüksiyon yapıları çok önemlidir.

Çelik Konstrüksiyon Nedir?

Taşıyıcı parçaları çelik malzemelerden olan yapılara çelik konstrüksiyonlar denmektedir. Betonarme yapılara göre konstrüksiyon malzemelerin yük kapasitesi fazla olmadığı için zemine uygulanan yükü azaltacağından depremin yıkıcı etkilerini azaltır. Bu sebeple ülkemizde konstrüksiyon yapılar şiddetle tavsiye edilir.

Çelik Konstrüksiyon Kullanım Alanları

Sanayi tesislerinde çelik konstrüksiyonlar sıklıkla kullanılabilmektedir. Alışveriş merkezlerinde mimari açıdan insanları etkilemek hedeflenmektedir. Çelik malzemelerin istenilen şekle getirilebilmesi daha dayanıklı ve daha modern görünüme sahip oluşu alışveriş merkezlerinde kullanımının yaygınlaşmasına sebep olmuştur.

Spor salonları veya stadyumlarda genellikle çatılarda konstrüksiyonlar tercih edilmektedir. Statik yük olarak da fazla zorlayıcı olmaması ve güvenlik açısından en uygunu konstrüksiyon çatılı stadyumlardır.

Çelik Konstrüksiyon Ev

Çelik Konstrüksiyon Ev

Günümüz teknolojisi ve gelişen bilimin ışığında sadece üretim endüstrisi değil mimari bakış açıları da çevremize yenilikler katmaktadır. Konstrüksiyon yapılı evlerin betonarme evlere göre hem mühendislik hem de mimari açıdan bir çok avantajları bulunmaktadır. Ağır malzeme olmaması, homojen yapılı olan çelik malzemelerin depreme daha dayanıklı olduğu bilinmektedir.

Konstrüksiyonların betonarme yapılara göre daha kolay montaj edilebilirliği hem zaman hem de maliyet açısından tercih edilmektedir. Ev yapım maliyetlerindeki artış konstrüksiyon evlerin tercihinde artışı beraberinde getirmektedir.

Mühendislik hesaplamalarında çelik yapıların betonarme yapılara göre daha az hatalı sonuçlar verdiği ispatlanmıştır.

Maliyet açısından konstrüksiyon evlerin betonarme evlere göre daha uygun olduğunu söylemek mümkündür.

Çelik Konstrüksiyon Çatı

Çelik Konstrüksiyon Çatı

Konstrüksiyon çatılar büyük binaların yapımında tercih edilir. Özellikle stadyum gibi binlerce insanın bir arada bulunduğu, gürültü ve titreşimin ön planda olduğu bölgelerde konstrüksiyon çatıların kullanılması son derece isabetlidir. Çelik çatıların güvenliği yapıya sağladığı esneklikten gelmektedir.

Aynı zamanda konstrüksiyon çatılar büyük afetlerde su geçirmez. Soğuk yada sıcak havayı dışarıda tutuşu ile de içeride hakim olan havanın değişmemesini sağlamaktadır. Yangın yaşanması durumunda kaplamalara oranla tutuşmaz ve kullanım dışı kalmaz.

Konstrüksiyon yapılı çatılar kolaylıkla paslanmaz uzun süreler binanın güvende olmasını sağlar. Betonarme ve diğer yapıda çatılara göre konstrüksiyon çatılar daha ekonomiktir.

Çelik Konstrüksiyon Fabrika

Çelik Konstrüksiyon Fabrika

Çelik malzemelerin kullanıldığı diğer bir popüler alan fabrika ve sanayi kuruluşlarıdır. Maliyetin en çok ön planda olduğu bu alanda konstrüksiyon yapılı malzemelerin tercih edilmesi hem işçilik süresi ve işçilik masrafının hem de malzeme tasarrufunun sağlanması sebebiyle çok normal karşılanmaktadır.

Aynı zamanda konstrüksiyon yapılı fabrikalarda kullanılacak olan kolon sayısının nispeten daha az olması malzeme tasarrufunu da beraberinde getirecek ve bu sebeple toplam maliyeti etkileyecektir.

Sonuç olarak çelik malzemenin güvenlik, estetik ve maliyet açısından diğer malzeme ve yöntemlere göre daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Yazımızda konstrüksiyonun ne olduğu, nerelerde kullanıldığı ve avantajlarından bahsettik. Sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Her türlü çelik konstrüksiyon talepleriniz için profesyonel işçilik, kaliteli malzeme ve doğru mühendislik anlayışı ile hizmet veren AS-GER Çelik Sistemleri ve Mühendislik Hizmetleri firması ile iletişime geçebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu