Mühendislik Programları

ANSYS Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

ANSYS, birçok mühendislik uygulamasında, ürün veya sistem analizi için kullanılan ve kendi içerisinde de birçok modül barındıran bir analiz programıdır. Bu yazımızda ANSYS Nedir? ANSYS Nerelerde Kullanılır? ANSYS Workbench Nedir? gibi soruların cevaplarını derledik.

ANSYS Nedir?

Mühendislik programları arasında sıklıkla kullanılan ANSYS Nedir? ANSYS, mühendislik uygulamalarını, bilimsel deneyleri dijital olarak modelleyen bir yazılımdır. Fiziksel problemleri çözmek için bilgisayar tabanlı bir takım sayısal metotlar kullanır. ANSYS, akışkan akışı, ısı transferi, stress analizi ve malzeme dayanımı gibi birçok alanda analiz yaparak gerekli problemlerin çözümünü sağlar.

Ürünlerin veya sistemlerin üretiminden önce modellenmesini sağlayarak olası hataların tespit edilmesi sağlar. Örneğin, bir otomobil için düşünülen yeni bir tasarım için en uygun verimlilik analizi ANSYS’in Fluent modülü ile gerçekleştirir. Mühendisler bu modülü kullanarak gerçek ortam şartlarını ANSYS’de oluşturarak analizlerini gerçekleştirirler.

Tesla Cybertruck ANSYS ile Aerodinamik analizini aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Roketleri kalkışında, uçakların uçmasında, arabalarını ilerleyişinde, dokunmatik cihazlarda, giyilebilir teknolojilerde ve daha sayısız alandaki ürünlerin oluşturulmasında ANSYS çok önemli bir rol oynar.

ANSYS Inc.

Ansys.Inc. ABD’nin Pennsylvania eyaletinde kurulmuş bir şirkettir ve mühendislik simülasyon yazılımları geliştirmektedir. Ansys yazılımı da ürün ve yarı iletkenleri dizayn etmede ve hatta ürünlerin sağlamlığını, sıcaklık dağılımını, akış hareketini ve elektromanyetik özelliklerini test eden simülasyonlar oluşturmak için kullanılır.

Ansys.Inc 1970 yılında John Swanson tarafından kurulmuştur. Swanson, 1993 yılında şirketteki hissesini risk sermayesine sattı. Ansys.Inc, 1996 yılında ise NASDAQ üzerinden halka arz edildi. 2000’li yıllarda ise Ansys.Inc, diğer mühendislik dizayn şirketlerinden birçok satın alım gerçekleştirerek, akış dinamiği, elektronik dizayn ve diğer fiziksel analizler için ek teknolojileri bünyesine kattı.

John A. Swanson
John A. Swanson

Ansys.Inc, 23 Aralık 2019 yılında NASDAQ-100 indeksinin bir parçası haline geldi.

ANSYS Workbench Nedir?

ANSYS Workbench, program üzerinde birçok modüle erişimi sağlayan bir arayüzdür. Birbirinden farklı mühendislik uygulamaları için kullanılacak analiz modülleri bu arayüzde toplanmıştır. Burası ANSYS’in görünen ilk arayüzüdür.

ANSYS Workbench
ANSYS Workbench

ANSYS Workbench üzerinde yer alan modüller birbirlerine bağlanarak uyum içerisinde çalışıp, çok fonksiyonlu ileri analizlere olanak sağlar.

Workbench’de yer alan başlıca modüller şunlardır:

 • Fluid Flow
 • Harmonic Response
 • Static Structural
 • Steady-State Thermal

ANSYS Nerelerde Kullanılır?

ANSYS programı, mühendisliğin birçok alanında sıklıkla kullanılır. Başlıca alanlar şunlardır:

 • Otomotiv sanayisi
 • Havacılık ve uzay
 • Enerji teknolojileri
 • Isıtma ve Soğutma sektörü
 • Havalandırma sektörü
 • Üretim sektörünün hemen hemen tamamı
 • Kömür, petrol ve doğal gazın işlenmesi
 • Yenilenebilir enerji sektörü
 • Elektronik ve robotik

ANSYS, çeşitli modülleriyle daha bir çok alanda yaygın bir şekilde kullanılır. ANSYS’in 3 temel modülü olan Structural (Yapısal), Fluent (Akış) ve Elektromagnetics (Elektromanyetik) yaygın olarak kullanılmaktadır. ANSYS-Structural modülü malzemelerin dayanımları ile ilgili problemlerde, ANSYS-Fluent modülü akış analizlerinde ve ANSYS-Elektromagnetics modülü ise manyetik alanların oluştuğu uygulamalar için kullanılır.

Kaynak:

Bu yazımız ile ANSYS Nedir? Nerelerde Kullanılır? gibi soruların cevaplarını sizlere vermeye çalıştık. Konu ile ilgili sorularınızı, görüş ve önerilerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Kaynak kısmından ANSYS Inc. firmasının resmi sitesini belirttim. Buradan ister öğrenci ister ticari sürümünü elde edebilirsiniz Milad Bey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu