TeknolojiOtomotiv

89 Model Serçe Sürücüsüz Otonom Araca Dönüştürüldü

1989 model sürücüsüz Serçe sadece 15 bin TL'ye maloldu.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Kocaeli Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi bünyesinde düzenlenen Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması’na Bülent Ecevit Üniversite’si adına katılan Karaelmas ekibi, 1989 model Serçe aracını hurda olarak alıp sürücüsüz taksi haline getirdi. Takım kaptanı olan Berat Cansız, ” Ekip olarak büyük çabayla 1989 model klasik aracın, 2021 yılında otonom, sürücüsüz gidebilmesini sağladık” dedi. Dünya’nın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması, Bilişim Vadisi’nde bugün başladı.

1989 Model Sürücüsüz Serçe’nin Maliyeti ise Sadece 15 Bin TL

Karaelmas ekibi yaptıkları işlemler sonucu sürücüsüz Serçe’yi sadece 15 bin TL’ye mal etti. Sürücüsüz Serçe parkura çıkarak yarışmada Robotaksi görevini tamamlayacak. Parkurda ise Serçe üzerinde bulunan sensörler sayesinde kendi yolunu bulacak ve parkurun bir yerinden aldığı yolcuyu başka bir bölgeye bıraktıktan sonra kendi kendi park ederek yarışmayı tamamlayacak. Özgün Araç kategorisinde yarışan ekip kazanırlarsa 75 bin TL para ödülünün sahibi olacak.

89 Model Serçe Sürücüsüz Otonom Araca Dönüştürüldü

Robotaksi’ye Uyumlu Olması için Sarı Renge Boyandı

Karaelmas takım lideri Berat Cansız, kendilerine fikrin internette gördükleri modifiyeli bir otomobilden geldiğini belirterek şunları söyledi.

89 Model Serçe Sürücüsüz Otonom Araca Dönüştürüldü

“Takımımız yarışmaya 3 yıldır katılıyor. Son 2 yıldır Robotaksi yarışmasında finale kadar geldik. Geçen sene Türkiye üçüncüsü olduk. Bu sene de yine ilk 3’te bir derece almayı hedefliyoruz. Aracımızı hurda bir Serçe gövdesi kullanarak yaptık. Daha önce internet üzerinde modifiye edilmiş 1989 model bir Serçe görmüştük. ‘Neden biz de bu şekilde katılmayalım?’ diye kendimize sorduk. Yarışmaya bu araçla katılmaya bu şekilde karar verdik. Yarışmanın adı Robotaksi olduğu için, tasarımın bu konsepte çok uygun olacağını düşündük. Ondan sonra, aracı hurdalıktan bulup bu aşamaya getirme süreci başladı. Güzel bir araştırma sonrasında, hurdalıktan 3 bin TL karşılığında lacivert renk olarak aldık bu aracı. Daha sonra sanayide üzerine birtakım geliştirmeler yaptık. Aracı Robotaksi’ye uygun olması için sarıya boyadık. Ondan sonra aracımızın üzerine elektronik sistemini kurduk. Bizim kendi tasarımımız olan elektronik bir kartımız var. Tamamen özgün bir biçimde yaptık. Daha sonra yazılımcı arkadaşlarımız araç üzerinde birtakım testler ve çalışmalar gerçekleştirdi. Kendi yazılımlarını araca yüklediler. Bu da tamamen özgün biçimde gerçekleşti.”

Karaelmas Takımı Lideri Berat Cansız
89 Model Serçe Sürücüsüz Otonom Araca Dönüştürüldü

1989 Model Araç Sürücüsüz Olarak Çalıştırıldı

Aracı hurdadan aldıktan sonra ilk olarak üzerindeki içten yanmalı motoru söktüklerini anlatan Cansız, şöyle konuştu:

Aracın hurdadan alınması haricinde üzerinde yapılan bütün modifikasyonlar bizim özgün çalışmamız oldu. Burada çok olumlu tepkiler de bizim için çok güzel oldu. Aracı yarışma konseptine uydurabilmek için sanayide aylarımızı harcadık. Aracın ilk olarak direksiyonunu ayırdık. Daha sonra araçtaki motor ve şanzımanı söktük. Çünkü elektrikli bir proje olacaktı. Aracın üzerindeki içten yanmalı motoru kullanmayacağımız için ağırlık yapmasını istemedik. Bütün sistemleri komple söktük. Aracın üzerindeki hazır direksiyon kutusuna bir elektrik motoru bağladık. Bunun belirli kademelerde ölçümlerini yaparak elektronik bir dönüş mekanizması oluşturduk. Daha sonra arkadaki 13 inçlik jantlarımızın içini oyarak, oraya elektrikli hub motorları kaynattık. Bu da tornalanması, kaynaklanması ve testlerinin yapılması süreçlerinde 3 hafta kadar sürdü. Ekip olarak büyük bir çaba ile 1989 model klasik bir aracın, şu anda 2021 yılında otonom, sürücüsüz bir şekilde gidebilmesini sağladık.

Karaelmas Takımı Lideri Berat Cansız

Kaynak
Sputnik News

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu