Elektrik

Sokak Lamba Direği Nasıl Yapılır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Neredeyse her gün yanlarından geçtiğimiz ve hayatımızda büyük yer edinmiş olan ​sokak lambaları ve sokak lamba direği günümüzde neredeyse her sokakta bulunuyor. Öyle ki bir sokak lambasının işlevini yitirmesiyle aksayan eylemler sokak lambalarının hayatımızda ne kadar yer ettiğini anlamaya yetiyor. Bu sokak lambalarının etrafı aydınlatırken destek aldığı sokak lamba direği ismindeki yapılar nasıl yapılıyor hiç düşündük mü?

Sokak Lamba Direği Yapımı

İlk Adım: Flaman İplik Eldesi

Sokak lamba direği yapımında fiberglass ve yapay reçinenin birbirleriyle makro boyutta birleşerek oluşturduğu kompozit isimli madde kullanılır. Direk modellerinin üretilmesinde giderek sivrileşen özel bir merdane kullanılır. Başlangıçta yüzey yağlanır. Ardından ince fiberglass iplikler flaman denilecek bir ipi oluşturmak üzere birleştirilir. Flamanlar kalıplandıktan sonra istediği şekli alabilen yapay reçineye batırılarak havuzdan çıkarılır.

Sokak Lamba Diregi Yapimi Mühendistan

Flamanların sarma işleminden geçmesi

Flaman çıkrığı ismindeki makine flamanları sarmaya başlar. Fiberlerin açısını bu makinenin dönüş hızıyla çıkrığın hareket hızının ilişkisi belirleyecektir. Bu ilişki de direğin rüzgâra karşı dayanıklılığını belirlerken etkili olacaktır.

Direk modeline göre değişen flaman katman sayısı bazı faktörlere bağlıdır;

  • Lamba büyüklüğü; Lamba ne kadar büyürse direğin de o kadar sağlam olması gerekir.
  • ​​​​​​Rüzgar; Direğin bulunacağı bölge ne kadar rüzgârlıysa direğin de buna bağlı olarak güçlü olması gerekir.

Direğin Merdaneden Ayrılması

Sarma işleminden sonra merdanenin içerisine basınçlı buhar pompalanır. Pompalama esnasında reçine, flaman sayısına ve direk uzunluğuna bağlı olarak bir süre döndürülür. Bu, reçinenin sertleşmesini sağlayacaktır. Ardından merdane içine pompalanan soğuk su, merdanenin daralıp direkten ayrılmasına yardımcı olur. İşlemlerin başında yapılmış yağlama işleminin katkısıyla direk kolayca ayrılır.

Direğin Son Şeklini Alması

Otomatik zımpara, merdaneden yeni ayrılmış direk yüzeyini düzeltir. Metal bağlantı yerinin geleceği direğin baş kısmı testereyle direğin kalan kısmından ayrılır. Bu noktaya lamba bağlantı kasası gelecektir. Sertleşme işleminden sonra soğuyan kompozit yeniden ısıtılıp istenilen görüntü kazandırılır.

Son işlem direğin kablolarıyla yeraltı kablolarının birleşmesi için bir delik açılması işlemidir. Ardından direk boyanacak ve parçalar birleştirilecektir. Böylece sokak lamba direği son görünüşünü kazanmış olacaktır.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu