TeknolojiElektronikYazılım

MP3 ve MP4 Nedir? Arasındaki Farklar Nedir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde günlük hayatta tablet, telefon, müzik çalar ve bilgisayar gibi elektronik aletleri kullanırken karşımıza çıkan MP3 ve MP4 dosya formatlarının ne olduğunu ve arasındaki farkları derledik.

Öncelikle MP3 ve MP4 birbirinden farklı fonksiyonu olan medya verilerini depolayan birer veri depolama birimidir diyebiliriz. Her iki dosya formatı isimlerinin sonuna aldığı numara sırası sebebiyle birbirinin devamı şeklinde düşünülse bile gerçek oldukça farklıdır. Bu sebeple MP3 ve MP4 arasındaki farkları sıralamadan önce gelin bu dosya formatlarının ne olduğunu inceleyelim.

MP3 Nedir?

MP3, MPEG-1 Audio Layer 3 ifadesinin kısaltılmış halidir. MP3 aslında bir ses dosyasıdır. Ses dosyalarını daha küçük bir boyuta sıkıştırarak muhafaza eder. Bunu yaparken de orjinal ses kalitesini de minimum kayıp ile korumuş olur. MP3, elektronik cihazlarda dijital ses dosyalarının saklanmasında kullanılan en yaygın dosya tipidir.

MP3 Nedir

MP3, kendisinden daha eski dosya tipleri olan MPEG-1 Audio Layer 1 (MP1) veya MP2 ile kıyaslandığında müzik sinyallerini çok daha iyi sıkıştırmaktadır. Çift ve tek kanalda, çoklu ve tek ses çıkışı için kullanılabilmektedir. Bu format algısal kodlama ve 12 sıkıştırma faktöründeki sıkıştırma algoritmasına dayanmaktadır. Sıkıştırma optimizasyonu da ayrıca insanların duyabileceği ses aralıklarına göre yapılır ve bu da ses kalitesinin korunmasını sağlar. MP3 dosyaları birçok müzik çalarda indirilebilir ve oynatılabilir.

MP4 Nedir?

MP4 Nedir

MP4 ise MPEG-4 Part 14 ifadesinin kısaltılmış halidir. MP4 QuickTime dosya formatı olan .MOV’a dayanır. MP4 dijital çoklu medya depolama birimidir. Yani dijital dosyaları MP3 gibi sıkıştırıp depolar. Ama MP4 ayrıca video dosyalarını da bünyesinde barındırabilir. Diğer video depolama formatlarına göre MP4 daha düşük boyutlara sıkıştırma yapabilir. Tabi bu yüksek derecede sıkıştırma video kalitesinin düştüğü anlamına gelmiyor. Sadece çok düşük kayıplarla orjinal video kalitesi korunmuş oluyor. Tüm bu sebeplerden dolayı MP4 web dostu bir video dosya formatıdır

MP3 ve MP4 Arasındaki Farklar

MP3 ve MP4 isim olarak birbirlerinin devamı olarak düşünülse de aslında bu iki dosya formatı birbirinden oldukça farklıdır. Şimdi gelin bu farklara aşağıdaki tablo ile inceleyelim.

MP3MP4
MP3 bir ses kodlama formatıdır.MP4 ise birden fazla dijital medya depolama formatıdır
Uzantısı .mp3Uzantısı .mp4
MP3 sadece ses dosyalarını barındırabilir.MP4, ses, resim, video ve yazı gibi birden fazla medyayı bünyesinde barındırabilir.
MP3 ses dosyalarını çok düşük bir kalite kaybı ile sıkıştırır.MP4 ise sıkıştırırken hem ses hem de videoda kalite kaybına neden olur.
MP3, MP2’den geliştirilmiştir.MP4 ise Apple QuickTime .mov ve MPEG-4 Part 12’den geliştirilmiştir.
1994 yılında yayınlanmıştır.2003 yılında yayınlanmıştır.

Sonuç olarak MP3 ve MP4 arasındaki en önemli fark MP3 dosya formatının sadece ses dosyalarını ve MP4 dosya formatının da ses, video, resim ve yazı gibi birden fazla medya tipini tek dosyada tutabilmesidir.

İlgili Makaleler
Kaynak
Geeksforgeeks

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu