KPSS

KPSS Ön Lisans Tarih Konuları ve Soru Dağılımı 2024

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

KPSS Ön Lisans Tarih Konuları başlığına dair bilgileri araştırarak güncel bilgilerle karşınıza geldik. Dünya yüzeyinde özellikle Türkiye sınırları içiresinde önceki yüzyıllarda yaşamış medeniyetleri, Osmanlı İmparatorluğunun sistemini, Türk halkının savaş dönemleri gibi konuların KPSS Ön Lisans için önemini içerikte anlattık.

Konuların soru dağılımları ve ağırlıkları ile ilgili hususları uygun bir dille derlendi.

KPSS Ön Lisans Tarih Konuları Nelerdir?

KPSS Ön Lisans Tarih çok sayıda konu içermektedir. Bu konu başlıklarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

  1. İslamiyet Öncesi Türk Uygarlıklarında Kültür, Ekonomik, Siyasi Gelişmeler
  2. Farklı Coğrafyalardaki İlk Türk İslam Devletleri ve Gelişmeleri
  3. Osmanlı Devleti 17/18/19/20. Dönemi ve Islahatları
  4. Osmanlı Devleti Kültür, Siyasi ve Ekonomik Gelişmeleri     
  5. Millî Mücadele Dönemi
  6. Atatürk İlke ve İnkılapları
  7. Atatürk’ ün İç ve Dış Politikaları       
  8. Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi, Ekonomik Gelişmeleri

Osmanlı İmparatorluğunu ve Atatürk’ ün uyguladığı politikaları genel konular olarak konu başlıkları altında toplandı. Fakat içeriği hala geniş yer kaplamaktadır ve ayrıntılara gebedir.

İlginizi Çekebilir: En Güncel KPSS Konuları ve Soru Dağılımı

KPSS Ön Lisans Tarih Konularına Göre Soru Dağılımı

TARİH KONULARI 2024202020182016
İslamiyet Öncesi Türk Uygarlıklarında Kültür, Ekonomik, Siyasi Gelişmeler112
Farklı Coğrafyalardaki İlk Türk İslam Devletleri ve Gelişmeleri312
Osmanlı Devleti 17/18/19/20. Dönemi ve Islahatları444
Osmanlı Devleti Kültür, Siyasi ve Ekonomik Gelişmeleri545
Millî Mücadele Dönemi333
Atatürk İlke ve İnkılapları354
Atatürk’ ün İç ve Dış Politikaları454
Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi, Ekonomik Gelişmeleri443

Tarih farklı yönlerini bize zaman zaman gösterir, yaşananları hatırlatma sanatına dayanarak tekrarlamamıza sebep olur. Tarih, hem genel kültürde bir ön bilgi hem de geçmişini bilme meselesidir. Tarih, silinemez ya da unutturulamaz. İşte sizlere böyle muntazam bir alanın konularını tabloda verdik.

KPSS Ön Lisans Tarih Konularına Nasıl Çalışılır?

KPSS On Lisans Tarih Konularina Nasil Calisilir Mühendistan

KPSS Ön Lisans Tarih Konuları için hemen hemen her sınav yılı güncelleme sağlanır. Yeni buluşlar yeni keşifler yapılır. Türkiye sınırları içeresinde yapılan her keşfin değeri bir vatan hazinesi olmasından ileri gelir. Her hazineyi de yaşatılmaya hakkı vardır.

Yaşatılacak her bir değerin sorular içerisinde yeri bulunur. Bu nedenle söz konusu tarih olduğunda şu ana kadar yapılan tüm keşifleri inceleyebilirsiniz. Böylelikle size zaman içerisinde güncel bilgi de katar. Bunun haricinde tarihi anlatan kitapları sadece KPSS puanını yükseltmek için değil, KPSS haricinde de okuyup incelemesiniz.

Her sorunun size net kazandırma ihtimali oldukça yüksek. Yeter ki bilgilerinizi tazeleyin. Yaşamış olan uygarlıklardan nefes kesici hükümdarlara, Türkiye dışındaki ülkelerin gelişim durumundan Türkiye’ nin içerisindeki zor şartların ilerlemesine kadar tarih esrarengiz şeylerle dolu. Tarih sadece piramitlerden ibaret değil.

Tarih alanını sadece bir hocadan dinlemek haksızlık olur. Her tabiri caizse tarihçinin, anlatım biçimi ve tarih sevgisi farklıdır. Tarihi daha çok benimseyen daha iyi anlatmak için çabalar. Bu nedenle elinizdeki tüm kaynakları değerlendirmenizi tavsiye edilir. Bir konu hakkında iki hocadan anlatım izlemeniz, hafızanızda genel tekrarlar için büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

KPSS Ön Lisans Tarih Konularına Nasıl Çalışılır

Tarih bünyesinde pek çok unsur bulundurur. Bir KPSS adayı için önemli olan bu unsurların kendileri değil bu unsurları doğru anlatım yapan birilerinden dinlemesidir. Bu nedenle ücretli ya da ücretsiz alabileceğiniz her kaynağını değerlendirin, anlatımı size daha basit geleni tercih edin. Ayrıca kaynaklardan gelecek destekleri göz ardı etmeyin. Zaten her hoca verimliliği ön planda tuttuğu için verimsiz geçireceğiniz tek saniyeniz olmayacaktır.

Tarih için neden bu kadar konu anlatımını önemsendi derseniz tarih bu. Sadece soru çözümleri ve ön bilgi ile ilerlenecek bir alan değil. Konuya hâkim olduğunuzu düşündüğünüz zaman soru çözümlerine geçersiniz. Yalnız soru çözüm sürecinde birkaç püf bir nokta var. Her konu bitiminde soru çözümü gerçekleştirin. Sonrasında genel tekrar soru çözümü yapın. Eğer tüm konuları bitirdikten sonra yaparsanız tüm konular birbirine girer ve sorularda çözüme ulaşamazsınız.

Bu içeriğimizde KPSS Ön Lisans Tarih Konuları ve Soru Dağılımı ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik. KPSS Ön Lisans Tarih Konuları ile ilgili görüş ve önerilerinizi bize yorum olarak bildirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu