KPSS

KPSS Ön Lisans Konuları ve Soru Dağılımı 2024

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde sizlere derslere göre KPSS Ön Lisans konularının güncel soru dağılımını ve çalışma taktiklerini derledik.

Pek çok vatandaşın hazırlandığı bir sınav olan KPSS Ön Lisans, devlet memurluğuna adım atmak isteyenler için bir seçenektir. Özel sektörde çalışmak istemeyen pek çok insan kamu kurumlarında yer almayı düşünüyor. Bunun içinde “Kamu Personeli Seçme Sınavı” zaman zaman gündeme gelmektedir. KPSS lisans, ön lisans ve lise olarak düzenlenmektedir. KPSS ön lisans konuları ve ağırlıklarını aşağıda çeşitli başlık altında inceleyeceğiz.

KPSS Ön Lisans Konuları ve Dersleri

KPSS’nin ön lisans programına 2 yıllık bölüm mezunları başvururlar. Bu bölümler çeşitli sağlık hizmetleri, tıbbi sekreterlik, orman koruma memuru, bilişim teknolojileri ve benzerleridir.

KPSS Ön Lisans Konuları, birkaç dersten oluşur. Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, vatandaşlık, güncel bilgiler, geometriden oluşur.  Ders başlıklarına göre konuları ve soru dağılımını sıraladık.

KPSS Ön Lisans Soru Sayısı 2024

KPSS Ön lisansta toplam 120 soru vardır. Derslere göre soru dağılımı ise aşağıdaki gibidir.

 • Türkçe: 30 soru
 • Matematik-Geometri: 30 soru
 • Vatandaşlık: 9 soru
 • Coğrafya: 18 soru
 • Güncel Sorular: 6 soru
 • Tarih: 27 soru

KPSS Ön Lisans Matematik Konuları

KPSS Ön Lisans Matematik Konuları

KPSS Ön Lisans konuları arasında KPSS Matematik konuları önemli bir yer tutar. Ön lisans KPSS programına dahil olanlar için konular daha yüzeysel olsa da yine de konular gözden geçirilmelidir. Konular aşağıdaki gibidir:

 1. Temel Kavramlar
 2. Basit eşitsizlik ve Mutlak Değer
 3. Üslü Sayılar
 4. Köklü Sayılar
 5. Olasılık
 6. Oran/Orantı
 7. Problemler
 8. Fonksiyon ve Kümeler
 9. Permütasyon- Kombinasyon (Seçme ve Sıralama)
 10. Çarpanlara ayırma
 11. EBOB-EKOK
 12. İstatistikler
 13. Sayısal Mantık

Temel kavramlar, EBOB-EKOK, Köklü sayılardan birer adetten her sınav yılı gözlemlenir. Sayısal Mantık mevzuatından bir veya iki adet soru çıkması beklenir. İstatistik ve grafik gibi yoruma dayalı sorular sorulmakta iken problemler en çok soru getiren konu olma niteliği taşır.

KPSS Ön Lisans Türkçe Konuları

KPSS Ön Lisans Türkçe Konuları alınacak puanın ağırlıklı olarak etki eden konulardır. KPSS Ön lisans konularının da bir parçası olan Türkçe konuları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 1. Sözcükte Anlam
 2. Cümlede anlam
 3. Sözcük Türleri
 4. Sözcükte Yapı
 5. Cümlenin Ögeleri
 6. Yazım Kuralları ve Noktalama İşaretleri
 7. Ses Bilgisi
 8. Paragrafta anlam, paragrafta boşluk doldurma ve ayırma
 9. Anlatım Bozuklukları
 10. Sözel Mantık

En çok soru beklenen paragraf ve cümlede anlam olmaktadır. Cümlenin ögeleri, ses bilgisi, yazım kuralları ve noktalama işaretleri konusundan birer adet soru her sınav yılında beklenir. Sözel mantık konusunda bir veya iki adet soru beklenirken sözcükte anlamdan hiç soru gelmediği görülebilmektedir.

KPSS Ön Lisans Tarih Konuları

KPSS Ön Lisans Tarih Konuları

KPSS Ön lisans konuları arasında yer alan KPSS Ön Lisans Tarih Konuları da aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 1. İslamiyet Öncesi Türk Uygarlıklarında Kültür, Ekonomik, Siyasi Gelişmeler
 2. Farklı Coğrafyalardaki İlk Türk İslam Devletleri ve Gelişmeleri
 3. Osmanlı Devleti 17/18/19/20. Dönemi ve Islahatları
 4. Osmanlı Devleti Kültür, Siyasi ve Ekonomik Gelişmeleri
 5. Millî Mücadele Dönemi
 6. Atatürk İlke ve İnkılapları
 7. Atatürk’ ün İç ve Dış Politikaları
 8. Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi ve Ekonomik Gelişmeleri

İslamiyet öncesi Türk uygarlıklarında kültür, ekonomik, siyasi gelişmeler konusundan bir adet soru beklenirken bazı sınav yıllarında hiçbir soru çıkmadığı da görülmüştür. İlk Türk-İslam devletleri ve savaş dönemlerinden anlaşmaları daha çok sordukları ön plandadır. Atatürk’ ün ilke ve inkılaplarından genellikle soru gelmediği bilinmektedir. Atatürk’ ün iç ve dış politikaları bir adet soruya sahip olduğu görülmektedir.

KPSS Ön Lisans Coğrafya Konuları

Türkiye jeopolitik konumu açısından pek çok devletle yüz yüze gelmiş ve karşı karşıya kalmıştır. Bu konumun değerlerini öğrendiğimiz coğrafya dersinden konulara tabi ki KPSS ön lisans konuları arasında yer verilmiştir. KPSS Ön Lisans Coğrafya Konuları aşağıda sıralanmıştır.

 1. Türkiye’nin Coğrafi Konumu ve Özellikleri, Bulundurduğu Bitki Örtüsü, Toprak Yapısı
 2. Türkiye’nin Fiziki Özellikleri
 3. Türkiye’de Nüfus ve Yerleşme, Beldelere göre Sanayi Yerleşimi
 4. Tarım ve Hayvancılık, İstihdam Arayışı
 5. Değerli/Değersiz Madenler ve Enerji Kaynakları
 6. Ulaşım Kolaylıkları
 7. Ticaret ve Turizm Noktaları

Bölgelere göre sektörlerin nasıl olduğu, ulaşımın kolaylığı gibi hususlara değinilmektedir. Türkiye konumunda çeşitli farklılıklara rağmen gelişmeler, turizm, ticaret gibi olayların takibi net kazandıracak yollardır. Hemen hemen her konuda bir adet soru gelmektedir. Coğrafya soruları çoğunlukla Türkiye haritası üzerinden yer gösterilerek sorulmaktadır.

KPSS Ön Lisans Geometri Konuları

KPSS Ön Lisans Geometri Konuları

KPSS Ön Lisans Geometri Konuları, aşağıda çeşitli satırlar halinde sunulmuştur:

 1. Açıortay ve Kenarortay bağıntıları
 2. Açıların Kenar Bağlantısı
 3. Çember ve Dairenin, çevre ve alanları
 4. Analitik Cisimler
 5. Katı Hal Cisimleri
 6. Üçgen, kare, Altıgen Şekilleri
 7. Üçgende Benzerlik ve Alan Hesaplamaları

KPSS Ön lisans konularının bir parçası olan geometri müfredatına çalışacak öğrencilerin bilmesi gerekir ki geometri konuları tıpkı matematik konuları gibi iç içedir. Üçgenleri atlayarak çokgenler çözülmez. Zaten Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda geometri müfredatının hemen hemen her konusunu sormaktadırlar. Soru adeti konu başına birer adet olabilmektedir. Çember ve daire konusuna dayalı soruların sayısı iki adeti de bulmaktadır.

KPSS Ön Lisans Vatandaşlık Konuları

KPSS Ön Lisans Vatandaşlık Konuları, sınavın çok az bir bölümünü kapsamış olsa da doğru sayısını arttırmada yardımcı olabilecek sınavda önemli bir konumdadır. Aşağıdaki maddelerde konular belirtilmiştir:

 1. Temel Hukuk ve İçerdiği Kavramlar
 2. Anayasa Hukuku ve Anayasal Kavramlar
 3. Geçmişten Günümüze Türk Anayasa Tarihi
 4. Temel Hak ve Ödevler
 5. Yasama, Yürütme, Yargı Organları
 6. İdare Hukuku

KPSS Ön Lisans Konuları arasında yer alan vatandaşlığın en geniş ve içerisinde güncel bilgilerde barındıran konusu temel hukuk ve kavramlarıdır. Atlanmaması gereken bir konudur. Bir ya da birden fazla soru getirmektedir. Günümüzde kullandığımız Anayasa’nın tarihini bilmek önemlidir. Bu konudan da bir adet soru beklenir. Yasama, yürütme, yargı organları hukukumuzun temelini oluşturmaktadır ve bir adet soru buradan beklenilebilir.

KPSS Ön Lisans Sınavına Nasıl Çalışır?

 “KPSS Ön Lisans Sınavına Nasıl Çalışılır?” başlığı altında bazı değerlendirmeler yapalım. KPSS Ön Lisans Sınavı’na girecek kişilerin, araştırmalara göre çoğunluk olarak temeli olmayan kişilerden olduğu öğrenildi. Buna dayanarak ne kadar bilgilide olsanız yardım ya da destek almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca güncel soru takibi yapmayı unutmamanızı söyleyebiliriz. Güncel sorular, vatandaşlıktan daha çok soru adetine sahiptir.  Sürekli gündemi takip etmenizde size ekstradan bilgi kazandıracaktır. Bu sınav için önemli olan periyodik zaman dilimi çalışmalarıdır. Bir gün çalışıp bir gün çalışmamak olmaz, her gün aynı saat diliminde çalışılması sınav adayına başarılı netler getirecektir.

Bu içeriğimizde KPSS ön lisans konuları ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Görüş ve önerilerinizi bize yorum olarak belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu