Eğitim

En Güncel ALES Deneme Önerileri [2024]

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bir sonraki Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na sayılı günler kaldı, bu yüzden en güncel ALES deneme önerileri ile karşınıza geldik. Konu anlatımlarını ve soru bankalarına ek olarak, sınavda başarı yakalamak için düzenli deneme çözmeniz de gerekecektir. Deneme, sınav atmosferine kendinizi hazırlamanız adına oldukça önemli bir öğedir.

Belli aralıklarla deneme çözmek sınav anına kadar size tecrübe katarak o ana kadar öğrendiklerinizin aklınızda kalmasına yardımcı olacaktır. “En az 80 puana ihtiyacım var” diyenler yazımızın devamında söylediğimiz ALES deneme önerilerini satın alarak istedikleri puanı rahatlıkla alabilirler.

Sayısal ALES Deneme Önerileri

Sayısal ALES Deneme Önerileri

ALES, uzun adıyla Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yılda 3 defa düzenlenir. Üç defa düzenlenen sınavda adaylara toplam 100 soru yöneltilir. Sınav adayları 50’si sözel, 50’si sayısal olmak üzere tüm soruları 150 dakika içinde çözmeleri gerekir. 150 sorudan maksimum net sayısını çıkarmanın en kestirme yolu denemelerden geçer.

Soru tiplerini görmek, kreatif düşünebilmek ve verilen süreden en iyi sonucu çıkarmak adına sizler de deneme çözmeye gayret etmelisiniz. “Ben çözmek istiyorum ama hangi deneme iyi onu bilmiyorum” diyenlerdenseniz o zaman aşağıda sıralamış olduğumuz yayınlara göz atabilirsiniz:

  • 657 Yayınları ALES Tamamı Çözümlü 4 Deneme Sınavı
  • Benim Hocam Yayınları Tamamı Çözümlü 6 Altın Deneme
  • Pegem Akademi Yayıncılık ALES Tamamı Çözümlü 5 Deneme
  • Marka Yayınları ALES Yeni Nesil Tamamı Video Çözümlü Problemler Deneme
  • Yargı Yayınları Son 11 ALES Sınav Tamamı Çözümlü Çıkmış Sorular

Yukarda sözünü ettiğimiz yayınlara göz atarak istediğinizi satın alabilirsiniz. Bu saydıklarımız sadece sayısal ALES deneme önerileri olarak karşınıza çıkmayacaktır. Birçoğu sözel konuda da size yardımcı olacak yayınlardır. Hem ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu geçmiş ALES sınav soruları hakkında çözümlü destek alacaksınız hem de çıkması muhtemel soru tipleriyle çalışma sağlayacaksınız.

Sözel ALES Deneme Önerileri

Sözel ALES Deneme Önerileri

ALES sınavının iki yüzü olduğundan bahsetmiştik. Bunlar sözel ve sayısal kısımdı. Adaylar her iki kısımdan 50’şer adetten soruya tabii tutulurlar. Fakat analizler gösteriyor ki ALES sınav adaylarının en çok zaman harcadığı yer sözel kısım olmaktadır. Adaylar sözel kısımda daha fazla vakit harcayarak sayısal yere geçtiklerinde sınavı yarım bırakmak zorunda kalıyorlar. Bunun en büyük nedeni elbette ki paragraf!

Özellikle son yıllarda çıkan soru tiplerini incelediğimizde paragrafların çok daha uzun tutulduğunu, aynı paragraftan 2 ya da 3 defa daha soru çıkarıldığını görmekteyiz. Adaylar bu soru tipleri ile karşılaştıklarında bir defa paragrafı okusalar dahi yeterli gelmeyip tekrar ve tekrar paragrafı okuma gereksinimi duyarlar. Bu sorulara alışmak, konsantrasyonu sağlamak ve başarıyı katlamak adına ALES deneme önerileri sıralamaktayız. Paragrafta sizlere yardımcı olacak sözel denemeler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

  • Marka Yayınları ALES Paragraf Kuşak 10 Deneme Tamamı Video Çözümlü
  • Panem Yayınları TYT AYT KPSS ALES DGS Paragraf Deneme
  • Yargı Yayınevi TYT AYT MSÜ KPSS ALES Paragraf Tam Marifetli Deneme
  • İnformal Yayınları ALES Tıpkı Basım Çıkmış Soru Kitapçıkları Türkiye Geneli Dijital Çözümlü 7’li Deneme 
  • Yediiklim Yayyınları Master Serisi ALES Tamamı Çözümlü 10 Deneme

Yukarıda sıraladığımız ALES deneme önerileri sadece ALES sınavlarını kapsamamaktadır. TYT, KPSS ve DGS gibi sınavlara çalışmak için de bu kaynaklar tercih edilebilir. Aynı zamanda sınav için hazırlanan adaylara söylememiz gerekir ki üniversite ya da Kamu Personel Seçme Sınavları’nda olduğu gibi ALES sözel kısımda dil bilgisi sorusu gelmez. ALES sözel kısım tamamı ile paragraftan oluşur. Yukarıda yer alan denemelerde hiçbir şekilde dilbilgisi sorusu yoktur.

Sonuç

ALES sınavında başarıyı yakalamak isteyen adaylar, ilk önce konu anlatımıyla dersi kavrayıp üstüne soru çözerek bunu pekiştirirler. Bu oldukça verimli bir çalışma stratejisidir. Fakat bununla beraber denemelerin de çözülmesi gerekir. Özellikle süreli deneme çözmek sizi sınav atmosferine daha iyi sokacaktır.

Her şeyden soyutlandığınız, uygun bir zaman diliminde belli periyotlarla deneme çözmeye ağırlık verirseniz, çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Bunun için Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı adına sıralamış olduğumuz sayısal ve sözel kaynakları inceleyebilirsiniz. Bir ya da birkaç adet sınava öncesi bu denemelerden çözerseniz, istediğiniz puana kavuşma ihtimaliniz o kadar artacaktır.


ÖSYM

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu