Mühendislik Bölümleri

En İyi Mühendislik Bölümleri 2023

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Sanayi ve teknolojinin gelişimi ile beraber günümüzde hem Türkiye’de hem de tüm dünyada mühendislik bölümleri çok fazla çeşitlilik kazanmış durumdadır. Peki en iyi mühendislik bölümleri neler? Böyle bir liste yapabilir miyiz? Aslında hemen hemen her mühendislik branşını önemli olarak görsek de bazı bölümler gelecek vadetmesinden ötürü daha fazla öne çıkmaktadır. Tabi hali hazırda demirbaş olan bazı mühendislik bölümleri de önemini korumaktadır. Bu içeriğimizde en iyi mühendislik bölümleri listemiz gelecek vaat eden istihdamı fazla olan bölümlerden oluşmaktadır. Gelin bu bölümlere daha yakından bakalım.

En iyi mühendislik bölümleri listemiz her yıl güncellenecektir. Liste Mühendistan platformunun araştırmaları sonucu oluşturulmuştur.

Türkiye’nin En İyi Mühendislik Bölümleri

Yazılım Mühendisliği

Yazilim Muhendisligi Mühendistan

Yazılım mühendisliği bölümünün günümüzdeki önemini ve iş olanaklarını anlatmama bile gerek yok sanırım. Boşuna büyüklerimiz “Yazılım Öğren!” demiyor :). Dünya hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde dijitalleşiyor ve gerçekten teknolojinin gelişimi baş döndürücü bir hıza sahip. Web siteleri, mobil uygulamalar, otomotiv, elektronik cihazlar, blok zinciri ve daha sayamayacağım bir çok alanda yazılım, yazılım mühendisliği önemli bir seviyededir. Bu kadar geniş bir endüstri için yetişen yazılımcı sayısı da bir hayli düşüktür. Bundan dolayı da mühendislik maaşlarına bakıldığı zaman en çok maaş kazanan mühendislik bölümü yazılım mühendisliğidir.

Mekatronik Mühendisliği

Makine, elektronik ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinin birleşimi olan bir mühendislik bölümü olan mekatronik mühendisliği de hem Türkiye hem de Dünyada önemli mühendislik dallarından birisidir. Özellikle de çalışma alanının genişliği ve mezunlarının yüksek istihdama sahip olması bu mühendislik bölümünün önemini gözler önüne sermektedir. Mekatronik mühendisliği, robot mühendisliği olarak da bilinmektedir. Günümüzde üretim hatlarının ve diğer çok sayıda endüstrinin robotiğe kaydığı düşünüldüğünde mekatronik mühendisliği bölümü gelecekte çok daha fazla istihdama sahip olacaktır.

Elektrik Elektronik Mühendisliği

Elektrik Elektronik Muhendisligi Mühendistan

Elektrik elektronik mühendisliği bölümünün en iyi mühendislik bölümleri listemizde olması sizleri çok şaşırtmamış olması gerek. Çünkü mezuniyet sonrası en fazla istihdama sahip mühendislik bölümleri arasında yer alıyor. Elektrik elektronik mühendisleri çok farklı alanlarda çalışabilmektedir. Yazılımdan, elektroniğe, otomasyondan enerjiye kadar çok geniş sektörlerde çalışabilmektedirler. Yazılım otomasyona ve elektroniğe kayan günümüz teknolojisinde istihdam oranları daha da genişlemektedir.

Ayrıca elektrik elektronik mühendisleri, enerji sektöründe de aktif rol alabilmektedir. Özellikle de güneş ve rüzgar gibi temiz enerji kaynaklarına olan yatırımların artmasından dolayı da bu alanlarda özellikle de elektrik elektronik mühendislerine olan ihtiyaç çok daha fazla artmaktadır. Elektrik santrallerinin yanı sıra elektrik iletim dağıtım hatlarının kurulumu, iyileştirilmesi, bakım ve onarım çalışmalarında elektrik elektronik mühendisleri aktif bir rol oynamaktadırlar.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği bölümü yazılım mühendisliği gibi gün geçtikçe daha çok rağbet görmektedir. Bilgisayar mühendisleri yazılım üzerine uzmanlaşıp çalışabildikleri gibi yazılım mühendislerinden farklı olarak da işlemci, ram, ekran kartı ve ana kart gibi bilgisayarın donanımsal elektronik parçalarının da tasarım ve geliştirilmesi üzerine de çalışabilmektedirler. Yani bilgisayar mühendislerinin çalışma alanı yazılım mühendislerine göre de daha geniştir. Sürekli olarak daha çok elektronik ve yazılıma doğru evrilen teknoloji trendi düşünüldüğünde bilgisayar mühendisliği de en iyi mühendislik bölümleri listemizde yer alıyor.

Otomotiv Mühendisliği

Otomotiv mühendisliği bölümü de popülerliği artan bir mühendislik dalıdır. Bölüm mezunları, otomobil, tarım makineleri, kamyon, tır, iş makineleri gibi araçların üretiminin gerçekleştirildiği fabrikalarda çalışabilmektedirler. Hatta savunma sanayinde de paletli araçlar, zırhlı araçların üretildiği yerlerde de çalışabilmektedirler. Dünyada tüm bu alanlarda artan talep düşünüldüğünde otomotiv mühendisliği mezunları için hem ülkemizde hem de dünyada da çok geniş bir istihdam alanı vardır.

Uçak Mühendisliği

İnsansız hava araçları, roket sanayi gibi savunma sanayi alanlarına olan yatırımlar uçak mühendisliği bölümünü de ön plana çıkartmaktadır. Öyle ki özellikle ülkemizde uçak mühendisliği için açılan istihdam giderek artmaktadır. Ayrıca yolcu uçaklarının bakım ve onarım kısmında da uçak mühendisleri faaliyet gösterebilmektedir. Savunma sanayi ve uzay teknolojisindeki gelişmeye bakarsak hem ülkemizde hem de dünyada uçak mühendisliği bölümü için artan bir talep olacağı aşikardır.

Endüstri Mühendisliği

Endüstri mühendisliği her ne kadar popülerliğini yitirmiş olsa da en geniş iş imkanlarına sahip bir mühendislik bölümüdür. Üretimin fabrikanın olduğu her yerde aktif olarak çalışabilen endüstri mühendisleri, sanayinin olduğu ülkelerde aktif olarak çalışabilmektedirler.

Bu içeriğimizde sizlere hem Türkiye hem de dünyada öne çıkan gelecek vaadeden en iyi mühendislik bölümlerini derledik. Bu listeyi her sene güncelleyeceğiz. Pek tabi çok sayıda mühendislik bölümü bizim için oldukça değerlidir. Kesinlikle bir ayrım veya reklam yapmamaktayız. Ama özellikle günümüz şartları değerlendirildiğinde endüstri ve teknolojide oluşan talebe cevap verebilecek en uygun mühendislik bölümlerini derledik. Bir 5 yıl sonra çok daha farklı mühendislik bölümleri bu listede yerini alabilir.

En iyi mühendislik bölümleri listemiz hakkında görüşlerinizi, nedenini açıklayarak bölüm önerilerinizi bize yorum olarak belirtebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu