Kariyer

Staj Yeri Nasıl Bulunur? 2023 Yılı Staj Yeri Bulma Rehberi

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Hayalini kurduğunuz o meslek için ilk adımı atmaya hazır mısınız? Okul hayatının en önemli aşamalarından biri de staj yeri bulma adımıdır. Çünkü, uygulamalı meslek öğrenimi için yapılan bu staj; kariyerinizin başlangıç anahtarı olacaktır. Çoğu bölümde zorunlu olan staj nedir ve neden gereklidir? Hep birlikte öğrenelim;

Staj Nedir? ve Önemi Nedir?

Staj, üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlara; eğitim görmekte oldukları bölüm ile alakalı alanda iş deneyimi dönemidir. Staj dönemi, okulunuzda öğrendiğiniz teorik bilgileri uygulamaya dökme imkanı sağlar. Çoğu bölüm stajı zorunlu kılarken, bazı üniversite bölümlerinde ise bu durum isteğe bağlıdır.

Staj zorunluluğu olmayan bölümlerde eğitim gören çoğu öğrenci, zorunda bırakılmadıkları için staj yeri bulmaya ve staj yapmaya dair herhangi bir atakta bulunmuyor. Eğitim aldığınız fakülte, stajı zorunlu kılmasa dahi kendinize bir staj yeri bulmalı ve iş hayatının kapısını aramalısınız. Çünkü, stajın kişiye kattığı tecrübe; kişisel gelişiminize ve kariyerinize yön verecektir. İşte stajın önemi tam da bu noktada başlıyor. 

Staj, yalnızca işi uygulamalı bir şekilde öğrenmek değildir. Staj dönemi boyunca birçok beceriniz tetiklenecek ve gelişecektir. Peki nedir bu beceriler? Sözlü ve yazılı iletişim becerisi, problem çözme, stres yönetimi, yaratıcılık, takım çalışması, sunum ve etkileme becerileri gibi birçok konu gelişime açıktır. Üniversite hayatında yer aldığınız projeler, derste yaptığınız sunumlar gibi etkinlikler ile bu becerilerin kapısını aralamış oluyorsunuz. Okul hayatında mesleğin teorisine ve bu becerilerin bir kısmına hakim oldunuz, şimdi ise doğrudan tecrübe kazanma vakti! 

Stajın önemlerinden bir diğeri de doğrudan geleceğinizi ilgilendiriyor. Hayalinizdeki o mesleğin kendinize uygun olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu, o rolü uygulamalı olarak yaşamaktır. Staj, kendinizi tanıyabileceğiniz en etkili alandır. Staj sonrası, hayatın boyunca olmak istediğin yerin; gerçekten hedeflediğin o meslek olup olmadığına karar verebileceksiniz. Bu kararı en doğru verebileceğiniz yer size sunulan staj alanıdır, orada işi deneyimleyerek kariyer hedefinizi belirleyebilirsiniz.

Stajın iş hayatınızı etkileyeceği durumlar vardır. Staj; iş hayatında sizi daha fazla istihdam edilebilir kılar, özgeçmişinizi güçlendirir, iş bulma döneminde rekabet avantajına sahip olmanızı sağlar, iş hayatına gerçek bir bakış açısı kazandırır. Aynı zamanda sektördeki kişiler ile tanışmanıza olanak tanır. Meslek ile alakalı merak ettiğiniz her konuyu doğrudan işin uzmanına sorma avantajı sunar. 

Staj Yapılacak Yer Neden Önemlidir?

Staj Yapılacak Yer Neden Önemlidir

Öncelikle, kendinizi geliştirmek için her fırsatı değerlendirmeniz gerektiğini belirtelim. Küçük kuruluşlarda kurumsal firmalarda sizi iş hayatına doğrudan hazırlayacaktır. Fakat bazı farklılıklar, staj yeri önemini ortaya koyuyor. Bu nedenle, edineceğiniz tecrübe ve bilgiler için staj yapmak kadar stajı yaptığınız yer de önemlidir. Peki küçük kuruluşlara kıyasla kurumsal bir firmada yapılan stajın ne gibi artısı olacak? Uluslararası çalışan bir firmada staj yaptığınızı varsayalım. Bu staj başka ülkelerde network oluşturmanıza olanak tanır ya da yabancı dilinizi geliştirmeye destek olabilir. Kurumsal firmalarda yapılan stajlar, sektör bazlı eğitimlere olanak tanır.

Staj yerine karar vermeden önce size sunmuş olduğu imkanları inceleyin. Çünkü staj yeriniz ileride başvurmak istediğiniz pozisyona referans olacaktır. Staj yeri, çalışma koşullarını görebilmeniz ve alanınızla ilgili gerçek mesleki uygulamaları yakından takip etmeniz açısından büyük bir tecrübe kazanmanızı sağlar. Bu nedenle kariyerinize başlangıç adımını nerede atmak istediğinizi iyi düşünün!

Staj Yeri Bulma Yöntemleri

Staj Yeri Bulma Yöntemleri
Staj Yeri Nasıl Bulunur? 2023 Yılı Staj Yeri Bulma Rehberi 5

Etkili Bir Özgeçmiş Hazırlayın: Öncelikle, staj yeri bulmadan önce kendinize bir CV hazırlamalısınız. Başvuru yapacağınız staj yerinde istihdam sağlamak için, karşınızda rakip stajyer adayları olacak. Daha önce iş tecrübeniz yoksa bile, okulda yer aldığınız projeler; gönüllü olarak katıldığınız programlar gibi birçok faaliyetin CV’nize yazmaya değer olduğunu unutmayın. Yabancı dil, kullandığınız programlar (MS Office, Adobe Programları vs.) gibi becerileri özgeçmişinize ekleyin.

Kulüp Etkinliklerine Katılın: Her üniversitede belirli aralıklarla kariyer günleri düzenlenir. Bu kariyer günlerindeki amaç, bir seminerde öğrenci ve alanında uzman kişileri bir araya getirip; aralarında bilgi akışı sağlamaktır. Bu seminerler, normal şartlarda muhtemelen iletişim kuramayacağınız girişimci ya da alanında uzman kişilerle tanışma olanağı sağlar. Aynı zamanda size staj imkanı da yaratır. Bu nedenle okulunuzda düzenlenen bu faaliyetlere katılım sağlayarak, staj şansınızı artırabilirsiniz.

Bir Kulüpte Yer Alın: Üniversitede ağınızı güçlendirmenin en etkili yolu kulüplerdir. Bölümünüz ile alakalı bir kulüpte yer alarak, kulübün düzenlediği etkinlikler ile sektörünüzdeki insanlarla iletişim kurma şansını yakalayabilirsiniz.

Okulunuzdan Destek Alın: Ders aldığınız hocalarla iletişime geçerek kendinize staj imkanı yaratabilirsiniz.

Şirketlere Mail Atın: Staj yapmak istediğiniz yerin insan kaynakları departmanı ile mail yoluyla iletişime geçin. 

Staj Yeri Bulabileceğiniz Platformlar

Staj Yeri Bulabileceğiniz Platformlar

LinkedIn: Linkedln bir iş platformudur. Bu platforma üye olarak ve orada profil bilgilerinizi eksiksiz tamamlayarak staj yeri bulabilirsiniz. Bu platformda iş ilanları kategorisinden staj ilanlarına göz atabileceğiniz gibi staj yapmak istediğinize dair bir gönderi yayınlayıp iş verenlerin desteğini alabilirsiniz. 

Kariyer.net: Kariyer.net üzerinden bir özgeçmiş oluşturabilir ve oradaki staj ilanlarına göz atabilirsiniz.

Indeed: Bu platforma üye olup, hazır özgeçmişini ekleyebilir ya da platform üzerinden yeni bir CV hazırlayabilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken tek şey, platformda yayınlanan staj ilanlarına göz atmak ve alanınız ile alakalı bir staj yeri bulmak!

WayUp: WayUp, üniversite öğrencileri ve yeni mezunların istihdam sağlaması amacıyla kurulmuş ABD merkezli bir iş sitesidir. Bu platforma üye olup kendinize staj yeri arayabilirsiniz.

ErasmusIntern.org: Staj imkanı sunan firma ve istihdam sağlamak isteyen öğrencileri bir araya getiren bir platformdur. Buraya üye olup staj yeri bulma şansınızı yüksek oranda artırabilirsiniz.

Kariyeriniz için belki de en önemli adım olan staj dönemi, size kazandırdığı tecrübeler ile gerçek iş hayatını görmenizi sağlayacak. Bu dönemde yaşadığınız tüm başarılar, edindiğiniz iyi ya da kötü tecrübeler, tanıştığınız insanlar; gelecek iş hayatınızdaki sizi oluşturacak.

Staj imkanı, öğrencilere sunulan en büyük fırsatlardan biridir. Öğrenim hayatınız boyunca karşınıza çıkan her fırsat, tecrübe kazanmanız açısından oldukça değerlidir. Bu deneyimleri biraz daha yakından tanımak ve korkularınız varsa o stresi yönetmek adına daha önce staj deneyimi olan arkadaşlarınızdan kendi hikayesini dinleyebilirsiniz. Okul döneminde öğrendiğiniz teorik bilgileri uygulamada görmek ve deneyimlemek size çok keyif verecek. Kendinizi bulmanın ve tanımanın en etkili yollarından birine hazır olun!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu