Mühendislik Bölümleri

Yazılım Mühendisliği Mülakatlarına Hazırlık

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Gelecek vadeden ve günümüzde de önemli bir mühendislik bölümü olan yazılım mühendisliği ile ilgili içeriğimizde sizlere yazılım mühendisliği mülakatlarına hazırlıkla ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Yazılım Mühendisliği Nedir?

Teknolojinin günden güne gelişmesi yaşamın daha büyük bir parçası haline gelmesine olanak sağladığı gibi yazılım ve bilgisayar mühendislerine de olan ihtiyaçların artmasına neden oldu. Yazılım mühendisleri, bilgisayarlar dilleri ile programlar yaratır ve yönetir.

Son dönemlerde dünyada dijital dönüşümün gelişimi hız kazanması yazılım ve bilgisayar mühendisliği alanına yatırım oranlarını oldukça artırdı. Yazılım mühendisliğinin sunduğu geniş iş olanakları ve yapılan işin sonucunun hemen eline geçmesi gibi artıları vardır. Akıllı cihazlarımızda, otomobillerimizde kullandığımız programlarda yazılım mühendislerinin eseridir. Yazılım mühendisleri sayesinde teknoloji pratik bir hale getirilmiştir.

Peki, firmaların yazılım ve bilgisayar mühendislerinden beklentileri nelerdir? Bir mühendisi iş görüşmelerine nasıl hazırlanmalısınız? İşte tüm bu soruların cevapları!

Yazılım Mühendisliği Mülakatlarına Hazırlık

Yazılım mühendisliği genel olarak bilgisayar mühendisliği mezun yeteneklerin çalıştığı bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat farklı alanlarda yetkinlikleri olan yeteneklerde yazılım ve bilgisayar mühendisliği alanında çalışmaktadırlar. Yazılım ve bilgisayar mühendisliği iş görüşmeleri zaman ilerledikçe daha da zorlaşacaktır. Yazılım Mühendisliği mülakatları için iş görüşmesi deneyimleri çok önemlidir. Görüşmelerde iyi bir sonuç almak  yazılım mühendisliği alanındaki yetkinliğine ve mülakat esnasındaki performansına bağlıdır.

 Yazılım ve bilgisayar mühendisliği alanında bir kariyer planlıyorsan yapman gerekenler bunlardır:

1. Firmayı araştırarak başla.

Bu, mülakat hazırlama sürecinde son derece önemli bir adımdır ve genellikle ciddiye alınmaz.  Bu doğru bir yaklaşım değildir. Görüşmeye şirketin misyonu, değerleri ve hedefleri hakkındaki bilgilerle girmen gerekir.

Görüşmeyi gerçekleştireceğin şirketin kültürünü bilmek  çok önemlidir. İnsan Kaynakları profesyonellerinin seni uygun bir yetenek olarak görmeleri için mülakat sırasında bu değer ve kültürden bahsetmelisin.

Ayrıca, işe dahil olursan seni neleri bekleyeceğini bilmek adına görüştüğün firmanın çalışma koşullarını ve yapısını araştırmak faydalı olacaktır.

2. Hem teknik hem de davranışsal mülakatalar için pratik yap.

Bir mülakata katılmadan önce, sana sorulması muhtemel soru türlerini analiz etmeli ve uygulamalısın. Yazılım mühendisleri için teknik mülakatlara hazırlanmalarına yardımcı olacak birçok kaynak vardır. Örneğin, teknik sorular uygulamak için HackerEarth gibi platformları kullanabilirsin.

Teknik mülakatlar yanı sıra davranışsal mülakatlar da vardır. Bu oturumların amacı belirli durumlarda nasıl hareket ettiğini ve şirket kültürüne uygun olup olmadığını keşfetmektir. İnsanlar genellikle bu davranışsal mülakatlara hazırlanmayı unuturlar, ancak teknik oturumlar kadar önemlidirler. 

Pratik yapmanın en iyi yolu, gerçek davranışsal soruların cevaplarını yazmak ve bir aynanın önünde veya bir arkadaşına yüksek sesle söylemektir. Ezberlemek veya prova yapmak istemeyebilirsin ancak bunları söyleme pratiğine girmek, soru sorulduğunda kendini daha rahat hissetmene yardımcı olacaktır.

Kaygı genellikle insanlar ne olacağını bilmediğinde ortaya çıkar. Davranışsal bir mülakatın yapısını anlamak, bir görüşme sırasında kaygıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. İşte Yazılım mühendisliği davranışsal mülakatlarında yapman gerekenler:

– Kendini net tanıt.

Bu mülakatların ilk kısmı her zaman bir giriştir, bu nedenle tanıtım konuşmanın hazır olması önemlidir. 2-5 dakikadan fazla olmamalıdır. Eğitimin, deneyimin, projelerin hakkında konuşabilir, aday olarak kendini anlatabilir ve en sık sorulan “Neden bu şirket?” sorusuna yanıt verebilirsin.

– Özgeçmişini detaylandır.

İşe alım profesyonelleri özgeçmişini seninle birlikte inceleyecek ve önceki pozisyonların, projelerin ve eğitim hayatın hakkında sorular soracaktır. Bunlarla ilgili detayları açıklarken dürüst ol.

– Kişisel sorulara hazır ol.

İşe alım profesyonelleri çalışma arkadaşlarınla ve şirket kültürü ile uyumunu test etmek için, ”İş arkadaşınızla hiç çatıştınız mı?”, ”Değerlerimiz XYZ. Bize bu değerlerden birini somutlaştırdığınız bir zamanı anlatın.” gibi sorular soracaktır.

– Neden o firmayı seçtiğini açıkça anlat.

“Neden bu şirket?” sorusu sorulduğunda, her zaman önce misyon veya ürün, sonra yaklaşım veya değerler hakkında konuş. Prim, maaş ve diğer her şey hakkında konuşmaktan kaçın.

– Soru sormaktan çekinme.

İş görüşmesinin sonunda soru sormak için zamanın olacak. Öğrenmeye ve güzel şeyler yapmaya istekliliğini ifade eden sorular sormak, olumlu bir izlenim bırakmana destek olacaktır.

3. Cevapların kısa ve öz tut.

En iyi yanıtlar açık, spesifik ve özlüdür. Sayılara, bağlama, verdiğin kararların ardındaki mantığa, teknolojilere veya algoritmalara ve örneklere odaklan, böylece yanıtların ampirik noktalara ulaşır. 

Çok konuşmak ve çok fazla ayrıntıya girmek yerine, kısa ve daha spesifik yanıtlar vermeye odaklan. Görüşmeci ilgileniyorsa ve daha fazla bilgi edinmek istiyorlarsa, senden zaten daha fazla ayrıntı isteyeceklerdir.

Sektör Yazılım Mühendislerinden Ne Bekler?

Şirketler genel olarak,  bir yazılım mühendisinden sağlam temeller üzerine oturtulmuş veri yapıları, algoritma bilgisi ve programlama yeteneğinin olmasını bekler. İşletim sistemlerinden, bilgisayarın yapısından anlamanı, formal dillere hakim olmanızı, Automata Theory’den, Boolean Algebra cebirine kadar birçok şeye hakim olman gerekebilir.

Yazılım ve Bilgisayar Mühendisliği iş ilanları toptalent.co’da! Profesyonel iş hayatına Yazılım ve Bilgisayar Mühendisi olarak devam eden binlerce genç yetenek toptalent.co kariyer platformu üzerinden işlerini buluyor. Ayrıca Yazılım ve Bilgisayar Mühendisi ilanlarına başvuru yapmak istersen CV oluşturup kolayca başvuruyu gerçekleştirebilirsin.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu