TYT AYT

TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Temel Yeterlilik Testi olarak açılan TYT sınavı üniversite giriş sınavlarının bir aşamasıdır ve TYT Türkçe konuları da bu sınavda büyük bir öneme sahiptir. Çok sayıda üniversite adayı genellikle TYT Fen Bilimleri ve TYT Matematik konularına ağırlık verirken, TYT Türkçe sorularının önemli etkisini görmezden gelmektedirler. Bu içeriğimizde sizlere TYT Türkçe konuları ve sor dağılımı ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

TYT Türkçe Konuları

TYT Türkçe konularını sözcükte, cümlede ve paragrafta anlam ile dil bilgisi konuları şeklinde değerlendirebiliriz. TYT Türkçe testinde de bu konulardan toplamda 40 soru çıkmaktadır. Sorulara göre konu dağılımı aşağıdaki gibidir.

 1. Sözcükte Anlam
 2. Cümlede Anlam
 3. Paragrafta Anlam
 4. Anlatım Biçimleri
 5. Ses Bilgisi
 6. Yazım Kuralları
 7. Noktalama İşaretleri
 8. Sözcükte Yapı
 9. Sözcük Türleri
 10. Edat-Bağlaç-Ünlem
 11. Fiiller
 12. Ek Fiil
 13. Fiilde Çatı
 14. Fiilimsi
 15. Cümlenin Ögeleri
 16. Cümle Türleri
 17. Anlatım Bozuklukları

TYT Türkçe Soru Dağılımı

Yukarıdaki listelediğimiz konular arasından sözcükte, cümlede ve paragrafta anlam konularından hemen hemen 30 soru çıkmaktadır ve geriye kalan 10 soru da dil bilgisi ve anlatım bozukluğu konularından çıkmaktadır. Bu soru dağılımına ayrıntılı bir şekilde bakarsak da yıllara ve konulara göre soru dağılımı aşağıdaki gibidir.

SORU DAĞILIMI201820192020202120222023
Sözcükte Anlam
Cümlede Anlam
Paragraf
Ses Bilgisi
Dil Bilgisi
Anlatım Bozukluğu
Noktalama İşaretleri
Yazım Kuralları
SORU SAYISI

TYT Türkçe Nasıl Çalışılır?

TYT Türkçe testinden yüksek netler yapmak istiyorsanız planlı bir şekilde çalışmanız önemlidir. Aşağıdaki listelediğim şekilde yapılacak bir çalışma netlerinizi artırmanıza katkı sağlayacaktır.

 • Anlam sorularını hızlı ve doğru yanıtlamak için bu konuda farklı kaynaklardan çok fazla soru çözmelisiniz.
 • Okuma alışkanlığı edinin. Zaman buldukça kitap okumalısınız bu şekilde anlama becerileriniz gelişir ve soruları daha iyi anlayarak hızlıca cevaplayabilirsiniz.
 • Dil bilgisi kurallarını öncelikle teorik olarak iyi bir şekilde öğrenin ve sonrasında yine farklı kaynaklardan çok sayıda soru çözümü yapın.
 • Özellikle dil bilgisinde anlamadığınız ve yapamadığınız soruların çözümü için öğretmenlerinize danışın.

TYT Türkçe testi öğrencilerin okuduğunu anlama becerisini ve temel dil bilgisi kuralları ile ilgili bilgilerini ölçmektedir. Öğrencilerin bu testte başarılı olabilmeleri için anlama becerilerini geliştirmelerinin yanı sıra temel dil bilgisi kurallarını da özümsemeleri de gerekmektedir. Bunun için de çok farklı kaynaklardan çok sayıda soru çözümü yapmaları gerekmektedir. Özellikle TYT Türkçe testinin önemli bir parçası olan ve hemen hemen yarısını oluşturan paragrafta anlam sorularının çözümü için soru çözmenin yanında düzenli kitap okuma alışkanlığının edinilmiş olması da büyük avantaj sağlayacaktır.

Dil bilgisi soruları da öğrencileri ciddi şekilde zorlayacak şekilde düzenlenmemiştir. Yani konulardaki temel kuralları biliyorsanız ve bunlarla ilgili yeteri kadar soru çözmüş iseniz testin bu kısmını da kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

TYT Türkçe testi puanınızı ve sıralamanızı yükseltmeniz için önemli bir fırsattır. Bu testten 40 soruda 35 net ve üstü yapmak çok da zor değildir. Bundan dolayı kişisel tavsiyem sınava Türkçe testi ile başlamanız yönünde olacaktır. Daha sonra Matematik, Fen ve Sosyal olarak devam edebilirsiniz. Tabi bu sizin kendi tercihinize kalmıştır.

TYT Türkçe konuları ile ilgili görüşlerinizi ve önerilerinizi bize yorum olarak belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu