Sponsor

Neden Led Lambalar Tercih Edilmeli?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Yüzyıllar boyu kullanılan ve günümüze dek gelen akkor ampulün seçimi kolaydır. Bu ampulün seçiminde kapasite ve boyut gibi temel belirleyicilere dikkat edilir. Fakat modern zamanların aydınlatma ürünü olan led lamba seçimi yaratıcı ve teknolojik tasarıma sahip geniş ürün yelpazesi ile akkor lamba seçimine göre daha karmaşık olabilir. Gelin bu karmaşıklığa son verelim ve led lambalar ile ilgili dekorasyon ipuçlarına göz atalım.

Led Aydınlatma Ürünleri Hakkında Bilgi Sahibi Misiniz?

Led, Türkçe açılımıyla Işık Yayan Diyot bir aydınlatma sistemidir. 1962’den günümüze gelişerek gelen bu sistem yüksek ışıklı yarı iletken özellik gösteren bir  devre elemanıdır. Elektrik enerjisini göz kamaştıran ışıklara dönüştüren bu sistem görselliğin yanı sıra birçok avantaj sunuyor:

  • Led lambalar yüksek verimi sayesinde iyi aydınlatır.
  • Verimliliği sayesinde yüksek ışık yayar fakat düşük enerji tüketir.
  • Farklı renk seçenekleri bulunur. Yaratıcı dekorasyon fikirleri için kullanılabilir.
  • Küçük ve pratik bir sistemdir, kolay adapte edilir.
  • UV ışını ve civa gibi zararlı maddeleri barındırmaz.
  • Bu lambaların ortalama ömrü 50 bin saattir.

Led Lambalar Hangi Özelliklere Sahiptir?

Led ampulün parlaklığı lümen cinsinden ölçülen ışık akısı ile ifade edilir. Bu ölçüm sayesinde salonunuzu, yatak odanızı, evinizin tüm odalarını genişliğine uygun ampul seçimi ile aydınlatabilirsiniz. Üstelik, led lambanın parlaklığı artsa da enerji tüketimi diğer ampul çeşitlerine göre oldukça azdır!

Led lambalar geniş renk sıcaklığına sahiptir. Renk sıcaklığı ampulün yaydığı ışığın rengini belirleyen ve kişilerde bazı etkilere sahip olan bir özelliktir.  Led lambalar yaydığı geniş renk sıcaklığı ile 4 ana tonda ışık yayabiliyor. Bu tonlar sarı, sıcak beyaz, doğal beyaz ve soğuk beyaz tonlarıdır. Her ton kendine özgü bir enerji yayıyor ve ortamdaki kişileri bu enerjiye göre etkileyebiliyor. Sarı ton ışık yayan led ampul, rahatlamaya ve dinlenmeye yardımcı olur, eviniz için sarı ton yayan led ampul seçebilirsiniz. Ofisiniz veya iş yeriniz için sıcak beyaz tonu tercih edebilir, çalışma ortamınızın verimini artırabilirsiniz. Doğal beyaz ve soğuk beyaz tonda led ampulleri de dış ortam aydınlatmaları için kullanabilirsiniz. Böylelikle ruh halinize ve duygu durumunuza iyi gelen ışık tonunu seçebilirsiniz.

Göz Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Sıradan akkor ampul arızalandığı zaman titrek bir ışık yayar. Bu titreşimler sinir sisteminizi gözle görülmese dahi kötü etkileyebilir ve göz bozukluklarına yol açabilir. Bu problemi önlemek ve göz sağlığınızı korumak için titreşim özelliği minimum seviyede olan pulsasyonlu led lambalar kullanılabilir.

Led Lambayı Dekorasyonunuzda Kullanarak Aydınlanabilirsiniz

Her çeşit aydınlatma ürününde kullanılabilen ve birden fazla aydınlatma model kendine yer edinen led lambalar, iç mekan dekorasyonunu tamamlayan önemli bir eşyadır. Ancak eviniz ya da iş yeriniz için en doğru led ampülü seçebilmek için teknik özelliklerine göz atmalısınız. Led lamba modelleri arasında bulunan led aplik aydınlatma ürünleri ile duvarınızda renk isleri oluşmasını önleyebilirsiniz. Aplik kullanımının yanı sıra şerit led ampuller sayesinde farklı mekanları değişik amaçlar için aydınlatabilirsiniz. Dış mekan şerit led aydınlatma dış mekan aydınlatmaları için kullanabilir, hesaplı ve kullanışlı bu ürün ile bahçenizi veya apartman girişinizi aydınlatabilirsiniz.

Şerit led aydınlatma ürünleri iç mekanda da çok işinize yarayabilir. Ofisinizi veya iş yerinizi dekore etmek için led lamba kullanabilirsiniz. Dekorasyon ve pratikliği bir araya getiren modellerle mutfağınızdaki dolapların alt kısmına şerit led lambalar çekebilirsiniz. Bu sayede gece su içmek için mutfağa gittiğinizde ışığı açmadan bardakların yerini rahatça bulabilirsiniz. Çalışma alanınızı ekonomik ve eşit aydınlatmak için de şerit led lamba kullanabilirsiniz.  Kullanışlı ve dekoratif yüzlerce aydınlatma ürünü tek bir adreste bulmanın rahatlığını yaşamak istiyorsanız Koçtaş web sitesine göz atın. Bütçenize en uygun led lamba fiyatları ile ilgili daha fazla bilgiye Koçtaş’ta ulaşabilir, aydınlatma ve elektrik alışverişinizi Koçtaş güvencesi ile kolayca yapabilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu