KPSS

KPSS Lisans Güncel Bilgiler Konuları ve Soru Dağılımı 2022

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

“KPSS Lisans Güncel Bilgiler Konuları Nelerdir?”, KPSS Lisans Güncel Bilgiler Sınavına Nasıl Çalışır?” başlıklarla ayrıntıya girerek hiçbir yerde bulamayacağınız bilgileri sunacağız. Sınav odaklı çalışanlara yardımcı olabilecek bilgilerle karşınızdayız.

KPSS Lisans Güncel Bilgiler Konuları Nelerdir?

Dünya yüzeyinde gerçekleşen olaylara karşı duyarlılık sizin işinize yarayacak en önemli malzemedir. Türkiye içerisinde yer alan kamu kuruluşlarında tahmin edersiniz ki dünyadan olmasa da kendi ülkesinden habersiz birini almazlar.

KPSS Lisans konuları ile ilgili güncel bilgiler alan kısmı 6 sorudan ibaret olmaktadır. Bu 6 sorunun hangi konulardan çıkacağını kesin olarak söylemek güçtür. Çünkü belli bir konu ayrımı bulunmamaktadır. Bu duruma dayanarak bazı belirlenen temel soruların konularını aşağıda derledik. Böylelikle “KPSS Lisans Güncel Bilgiler Konuları Nelerdir?” sorusun cevapsız bırakmış olmayacağız.

  1. BM (Birleşmiş Milletler)
  2. Türkiye’nin Üyesi Olduğu Kuruluşlar
  3. Filmler ya da Oyuncular
  4. Ödül Alan Sporcular, Spor Müsabakaları
  5. Doğal Afetler (Fırtına, Volkan Patlamaları vb.)
  6. Şiir- Söz- Eser- Yazar- Şair
  7. Mimari Eserler
  8. Tarihe Adını Yazmış Bakan, Milletvekilleri
  9. Uluslararası Örgütler

Bir şeyi tekrar söylemekte fayda var. Söz konusu güncel bilgiler olunca kesin bir konu bulunmamaktadır. Size yukarıda gösterilen, geçmiş sınavlarda çıkmış ve gelecek sınavlarda çıkması düşünülen soruların konularıdır. Bu konulara göre çalışmanız sizin faydanıza olacaktır.

KPSS Lisans Güncel Bilgiler Farklı Yılların Soru Dağılımı 2022

KPSS Lisans Güncel Bilgiler konularıyla ilgili hazırlamış olduğumuz yıllara ve konulara göre soru dağılımını gösteren tablomuz aşağıdaki gibidir.

GÜNCEL BİLGİLER KONULARI 2022202020182016
BM (Birleşmiş Milletler)111
Türkiye’nin Üyesi Olduğu Kuruluşlar110
Filmler ya da Oyuncular111
Ödül Alan Sporcular, Spor Müsabakaları111
Doğal Afetler (Fırtına, Volkan Patlamaları vb.)001
Şiir- Söz- Eser- Yazar- Şair111
Mimari Eserler010
Tarihe Adını Yazmış Bakan, Milletvekilleri100
Uluslararası Örgütler001

Tüm bu konuların yanı sıra gündemde olan olaylar ve haberlerle ilgili de KPSS lisans güncel bilgiler konuları arasında soru çıkabilmektedir. Bundan dolayı gündemdeki olayları da takip etmek faydalı olacaktır.

KPSS Lisans Güncel Bilgiler Konularına Nasıl Çalışır?

KPSS Lisans Güncel Bilgiler Konularına Nasıl Çalışır

Güncel bilgiler her yıl güncelliğini korumasının yanı sıra insanlar için bir genel kültür özelliği taşıması da cazibesinin artmasına yardımcı oluyor. Türkiye’de gerçekleşen ve Dünya yüzeyinde meydana gelen olayları takip eden vatandaşlarımızın rahatlıkla geçebileceği türde bir kısım.

Güncel bilgiler, haberleri ya da olayları takip etmeyen pek çok vatandaşımızın en çok zorlanacağı hususlardan biri. Zira güncel bilgiler için çok çalışmak yetmiyor, gözlem gücünüzün gelişmiş olmasına ve meraklı bir yapıda olmanıza dayanıyor.

Güncel sorular denilen alan hemen hemen her yıl olan olaylardan soru gelebilecek bir alandır. Sadece sınavın yapıldığı yıl değil, aynı zamanda çok eski hususlardan da soru gelebilir. Peki “KPSS Lisans Güncel Bilgiler Sınavına Nasıl Çalışır?

Elbette ki bol bol geçmiş tarihlerde kimler ölmüş, hangi olaylar yaşanmış, hangi ödüller alınmış, ödüller nerede ve kim (insan ya da ülke) almış gibi pek çok benzer çıkabilecek sorulara bakabilirsiniz.

Burada en zor kısım hangi yıldan çıkacağını bilememektir. Zaten bir sınav döneminde çıkan sorular içerisinde çeşitli yıllardan soru sorarlar. Özellikle son yıllara dikkat etmenizi söyleyebilirim fakat bu doğru olmaz çünkü film kategorisine bakarsak onlarca yıl öncesinden alınan ödüllü bir filmin sorulduğunu da gözlemledik.

Tamam anladık, soruların hangi yıldan önümüze geleceği belirsiz. Peki hangi alanlardan soruluyor? Bu sorunuz için size güncel sorular kategorilerini açıklayalım.

Özellikle Türkiye’nin kazandığı ödüllerden, ödül alan Türklerden, spor müsabakalarının nerede gerçekleşeceği, herhangi bir kutlamaların nerede yapılacağı, oyuncuların kim olduğu bilinen filmler, eser yazar ilişkileri bulunan sorular gibi benzer soruları çıkarmayı çok severler.

KPSS Lisans Güncel Bilgiler Sınavına Nasıl Çalışır?” sorusu konusunda verebileceğim en iyi cevap güncel haberleri sürekli olarak takip etmektir. Ayrıca internet ortamında çıkabilecek sorular üzerine usta olan eğitimciler bulunuyor. Onları dinlemenizi tavsiye ederim. Soru çözümü yapar iken hem geçmiş sorulara bakabilir hem de çıkabilecek soruları tanımlayabilirsiniz.

KPSS Lisans Güncel Bilgiler Konuları ile ilgili bu içeriğimiz ile ilgili sorularınızı, görüşlerinizi ve önerilerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu