HVAC

Evinizde İç Hava Kalitesi için 6 İpucu

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Evinizin iç hava kalitesi her açıdan önemlidir, bunu iyileştirmek ve alerjiye neden olan semptomları azaltmak için size önereceğimiz bu 6 ipucunu uygulayabilirsiniz.

Evinizdeki düşük hava kalitesi sağlığınız ve ruh haliniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Düşük kaliteli hava, dış ortam kaynaklı kirlilik, yapı malzemelerinin yanı sıra ısıtma ve cihazların oluşturduğu emisyonlar gibi bir takım faktörlere bağlı olarak kaynaklanabilir. Kötü iç hava kalitesi ise astım, yorgunluk ve akciğer hastalıkları ile ilişkilendirilmektedir.

İç hava kalitesini belirlemenin bir çok yolu vardır. Evinizin hava kalitesini test etmenin en hızlı yolu ise hava kalitesi test kitidir. Bu test kitlerini Amazon ve benzeri alışveriş siteleri üzerinden temin etmek kolaydır. Ev için hava kalitesi test kitleri son yıllarda çok hızlı gelişme kaydetmiştir ve pahalı bir profesyonel test sistemi kadar etkili sonuçlar vermektedir.

İsterseniz evinizde hava kalitesini iyileştirmek için bir test yapın, ama her ihtimale karşı sadece önlem almak isterseniz, hava kalitesinde iyileştirmeler yapmanın birkaç yolu vardır. Daha iyi ve kaliteli nefes almanızı sağlamak için her ev ortamına uygun 11 ipucu listemizi sizler için oluşturduk.

Hava Kalitesi

1. Hava Kalitesi için Havalandırmak

İç ortam hava kalitesi için hava sirkülasyonu önemlidir. Evin içerisine taze hava akımı almak durgun havayı yok eder ve ortam havasını tazeler. En basit şekilde iç mekan havasını tazelemek için evinizin kapı ve pencerelerini açınız.

Tabi ki kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız dışarıda ki hava nahoş ve tatmin edici seviyede temiz değildir. Bu yüzden, evinizi havalandırırken günün belirli saatlerini seçmekte fayda vardır. Trafik seviyesinin en az olduğu saatler olan sabah erken ve akşam geç saatler bunun için en iyisidir.

Ancak, dışardan temiz ve taze hava almanın en iyi yolu ise bir havalandırma cihazı kullanmaktır. Bu cihaz, dışardan alınan havayı iç ortama vermeden önce bir filtre içerisinden geçirerek havanın kirleticilerden arınmasını sağlar.

Mutfak ve yemek pişirme alanları bu cihazın yerleşimi için ev içerisindeki en ideal bölümlerdir, çünkü yemek pişirme cihazları ve metodları evimizde hava kirliliğine yol açan süreçlerin başında gelir.

2. Klima Temizliği

Evlerimizde bulunan klimalar havayı kurutup bayat havayı tazeledikleri için iç ortam hava kalitesini iyileştirmede yardımcı olur. Hemen hemen her klimada havayı temizleyen, polenleri ve kirleticileri yakalayan bir filtre türü bulunmaktadır. Evimizde her cihazda bulunan filtreler gibi, bu filtreleri de üretici firmanın belirtmiş olduğu talimatlar doğrultusunda temizlemek çok önemlidir.

3. Çarşaflarınız ve Kıyafetleriniz

Toz zerrecikleri, evimizdeki hava kirliliğinin en büyük sebeplerinden birisidir. Burnunuzu ve boğazınızı tahriş edebilir, yorgun ve halsiz hissetmenize sebep olabilir.

Toz zerrecikleri genellikle yatak örtüleri, minderler ve perdeler gibi kumaş türü malzemelere yapışıp kalırlar. Evinizde bulunan bu tür malzemeleri düzenli olarak düşük alerjenli yıkama sabunları ile temizlemeniz faydalı olacaktır.

Eğer bir evcil hayvana sahip iseniz tüy birikmesini en aza indirmek için yatak ve kanepelerden uzak tutmalısınız.

4. Mükemmel Hava Temizleyiciler Bal Mumları ve Mükemmel Hava Kalitesi

Bal mumu mumlar hava temizleyici özelliğe sahiptirler, çünkü bu mumlar yandığında ortama negatif iyon salgılarlar.

Polenler, tozlar, kirler, kirleticiler ve havadaki diğer yabancı maddeler pozitif bir yük taşırlar, bu nedenle bal mumu yanarken havaya saldığı negatif iyonlar sayesinde bu pozitif yüklü parçacıkların mumların içine emilmesine veya süspansiyondan düşmesine neden olur. Negatif iyon ile havayı şarj etme olayı bir çok hava temizleme cihazının çalışma prensibidir.

5. Astım için Tuz Lambaları

Evinizde mum yakmak size göre bir olay değil ise o zaman alternatif olarak aynı etkiyi bir tuz lambası ile de elde edebilirsiniz. Bir ışık kaynağı himalaya tuzunun içerisine yerleştirilir ve bu lambalar yandığında etrafa negatif iyonlar yayar.

Bu negatif iyonlar bal mumunda olduğu gibi pozitif yüklü parçacıkların, alerjenlerin ve diğer kirleticilerin azaltılmasında yardımcı olmaktadır. Ayrıca, astıma da iyi geldiği bilinmektedir.

6. Hava Kirleticiler için Aktif Karbon Kömürü

Aktif karbon, uzun yıllardır havayı arındırmak içingüvenli bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Örnek, olarak Birinci Dünya Savaşı’ndaki gaz maskelerinin içerisinde kullanıldı ve günümüzde ise aktif karbon türleri nükleer denizaltıların içerisinde ki havanın geri dönüşümünden, arabalardaki emisyonların azaltılmasına kadar birçok yerde kullanılmaktadır

Bunlarla birlikte, evinizin içinde aktif karbon kömürü kirleticileri azaltmanın hızlı ve etkili bir yolu olabilir.

Bu yazımızda sizlere evinizin hava kalitesini arttırmak için uygulayabileceğiniz 6 basit ipucundan bahsettik. İç ortam hava kalitesi ile ilgili merak ettiklerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Tuna PÜSGÜL

1993 yılında Denizli'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli de tamamladıktan sonra 2010 yılında Karabük Üniversitesi Enerjisi Sistemleri Mühendisliği Bölümünü kazandı. 2015 yılında lisans eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere'nin Londra şehrinde 8 aylık ingilizce eğitimi aldı. Şu anda Endüstriyel, Havalandırma ve İklimlendirme Filtreleri alanında kariyerini sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu