İnşaat

Sprey Poliüretan Köpük Nedir? Ne İşe Yarar?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde sprey poliüretan köpük ile ilgili bilmeniz gerekenleri ne işe yaradığını ve daha fazlasını bu içeriğimizde sizler için derledik.

Sprey Poliüretan Köpük Nedir?

Sprey poliüretan köpük, tek komponentli tercih edilebileceği gibi çift komponentli olarak da değerlendirilebilen aerosol formunda bir yapıdır. Havadaki nem ile hızlıca reaksiyona girerek (kürleşerek) genleşir.

Sprey poliüretan köpükler yüksek basınçlı özel makineler ile yüzeye püskürtülerek uygulanıp birkaç saniye sonra köpük halini alan ve uygulandığı yüzeye güçlü bir şekilde yapışan bir üründür. Bu nedenle kullanıcılar daha sonra kopma, yırtılma ya da çizilme gibi olumsuzluklarla karşılaşmazlar. Yarı sert montaj ve izolasyon malzemesi olan sprey poliüretan köpük pratik uygulanabilirliği ve uygulanan yüzeyde başarılı bir şekilde ısı, su ve ses yalıtımında kullanılan bir ürün olmasının yanı sıra yüksek kaliteli bir derz dolgu köpüğüdür.

Genel itibariyle sızdırmazlık sağlamak için geliştirilmiş kapı-pencere gibi çerçevelerin sabitlenmesinde, boşlukların doldurulmasında, soğuk-sıcak su borularının izolasyonunda, elektrik tesisatlarında, çatlakların kapatılmasında ve bunun gibi birçok alanda kullanılır. Sprey polüretan köpük enerji tasarrufu sağlayarak kullanıcılar için kaliteli, uygun ve aynı zamanda kaçınılmaz bir fırsat haline gelir.

Sprey Poliüretan Köpük Ne İşe Yarar?

Sprey Poliüretan köpük ne işe yarar
Sprey Poliüretan Köpük Nedir? Ne İşe Yarar? 3

Sprey poliüretan köpük; boşluk doldurmalarda, ses-ısı izolasyonunda, yangına karşı yapılan izolasyonlarda, su geçirmez zeminlerde kısacası yapıda zeminden çatıya kadar her noktada yapılabilen ve yapılması kullanıcılar için sağlık- konfor getiren bir izolasyon uygulamasıdır.

Akmalarında, sızdırmalarda, soğuk- sıcak hava girişlerinin dengelenmesinde başvurulan ilk çözümlerden biridir. Bunlarla sınırlı kalmayarak soğuk hava deposu yalıtımı, hayvan çiftlikleri yalıtımı, temel izolasyonu, boru hattı izolasyonu, boru ceketlemesi, metal sac içi uygulamaları, alüminyum panel uygulamaları ve çatı izolasyonu gibi pek çok alanda kullanımı mevcuttur.

Sprey poliüretan özellikle her çatıya uygunluğu ve eğim drenaj gibi her türlü kalınlığa uygulanması ile zirvedeki yerini korur. Kullanıcılara, rahatlık ve bulundukları yapıya işlev kazandıran bu uygulama evdeki enerji, su gibi giderlerinizin maliyetini de oldukça azaltılıyor. Bu nedenle ev ekonomisi, kullanışlılık ve aile bireylerinin sağlığı ele alındığında sprey poliüretan köpük tam olarak ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve size uzun vadede dayanıklılık sağlayacak bir ürün haline geliyor.

Bulunduğunuz yapılarda yaşadığınız tüm çatlak, ses, ısı ve su gibi problemlere son vermek için bizi  https://asnizolasyon.com/ adresimizden ziyaret etmeyi ve iletişim kurmayı unutmayın.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu