Mühendislik Maaşları

Mekatronik Mühendisliği Maaşları 2022

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Mekatronik mühendisliği bölümü yazılım, elektronik ve makineleşmeye doğru yoğunlaşan modern dünya için oldukça önemli bir mühendislik dalıdır. Bu bağlamda da mekatronik mühendislerine olan ihtiyaç her geçen gün artmakta, doğal olarak bu da mekatronik mühendisliği maaşları üzerinde olumlu bir etki oluşturmaktadır. Bu içeriğimizde sizlere mekatronik mühendisi maaşları ne kadar? sorusunun yanıtını derledik.

Öncelikle size yapılan anketler sonucu güncel maaş ortalamalarından bahsedelim sonrasında da bu maaş tutarlarının neye göre değişiklik gösterdiğini açıklayalım.

Mekatronik Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Mekatronik mühendisliği maaşları da diğer mühendislik bölümlerinde olduğu gibi tecrübe, bilgi birikimi, kamu veya özel sektör oluşuna göre değişiklik göstermektedir.

Özel Sektörde Mekatronik Mühendisi Maaşları

Özel sektörde çalışan mekatronik mühendisleri ile yapılan ankete göre 2022 yılı için en düşük, ortalama ve en yüksek net mekatronik mühendisi maaşları aşağıdaki gibidir.

PozisyonEn Düşük OrtalamaEn Yüksek
Mekatronik Mühendisi (Başlangıç)6.250 TL7.700 TL9.600 TL
Kıdemli Mekatronik Mühendisi
(Master Mezunu veya minimum +2 yıl tecrübe)
9.400 TL10.350 TL12.000 TL
Uzman Mekatronik Mühendisi (+5 yıl tecrübe)11.450 TL12.800 TL24.500 TL

Özel sektördeki mekatronik mühendisliği maaşları, çalışılan alana, bilgi birikimine, tecrübeye, görev ve çalışma şartları gibi birçok faktöre göre değişmektedir.

Ayrıca Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği 2022 yılı Temmuz ayı itibariyle brüt mimar, şehir plancısı ve mühendis asgari ücret tutarını da 11.200 TL olarak belirlemiştir.

Devlette Mekatronik Mühendisi Maaşları

Her ne kadar mekatronik mühendisliği maaşları özel sektörde çok değişken olsa da devlet kurumunda çalışan mekatronik mühendisleri derecesine göre sabit bir tutarda maaş almaktadır. Kamuda 1/4 derece ile çalışan mekatronik mühendislerinin 2022 yılı Temmuz ayından itibaren net maaşı 16.205 TL olarak belirlenmiştir. Tabi bu tutar görev tanımına, iş pozisyonuna göre değişkenlik gösterebilir.

Devlette mühendis maaşları

Üniversitelerde araştırma görevlisi olarak başlayan mekatronik mühendisleri de 7/1 derecesiyle 2022 yılı için net 15.311 TL tutarında bir maaşa sahiptirler.

Mekatronik Mühendisliği Maaşına Etki Eden Faktörler

Mühendislik sektöründe maaş dağılımı oldukça değişkendir. Mekatronik mühendisi maaşları da diğer mühendislik dallarında olduğu gibi;

 • Özel veya kamuda çalışma durumuna göre
 • Mesleki tecrübeye göre
 • Bilgi birikimi ve yabancı dil bilgisine göre
 • Çalışmak istenen firma veya kurumun büyüklüğüne göre
 • Görev yaptığınız iş pozisyonundaki görevlerinize ve sorumluluklarınıza göre değişiklik göstermektedir.

Yurtdışında Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Tüm dünyada ülkelere ve iş pozisyonlarına göre mekatronik mühendisliği maaşları farklılık göstermektedir. Aşağıda yurtdışında belli başlı ülkelerde mekatronik mühendislerinin ortalama olarak yıllık kazançları listelenmiştir.

 • Avusturya: 120.221 €
 • ABD: 72.323 $
 • Almanya:70.000 €
 • İngiltere: 42.771 £
 • Fransa: 35.171 €
 • Kanada 67.000 CA$

Yukarıdaki maaşlar yıllık brüt maaşlardır ve bu maaş bilgisi Glassdoor sitesinden alınmıştır.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu