Güneş Enerjisi

Güneş Paneli Ömrü Ne Kadardır? Nasıl Uzatılabilir?

Güneş panelleri kuruldukları ilk günden itibaren yıllar içerisinde verim kaybı yaşarlar. Ama buna rağmen uzun yıllar elektrik üretebilir. Güneş panellerinin ömrü yaklaşık olarak 30 yıl civarındadır. Bu süreden sonra bile elektrik üretimine devam etmektedirler.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Fotovoltaik güneş panelleri, güneşten elektrik üretiminde kullanılan en yaygın teknolojidir. Güneş panelleri, güneş ışınlarını doğrudan elektriğe çevirebilmesinin yanı sıra uzun çalışma ömrüne sahip olmasından dolayı da her geçen gün da çok tercih edilmektedir. Bu içeriğimizde de güneş paneli ömrü ne kadardır? güneş panellerinin yıllara göre verim kaybı ne kadar olur? gibi soruların cevaplarını derledik.

Güneş Paneli Ömrü Nedir?

Güneş panellerinin ömrü, onların aktif olarak çalışma süresidir. Ortalama bir güneş paneli 25-30 yıl ciddi bir verim kaybına uğramadan çalışabilir. Tabi bu 30 yıl sonra güneş panelinin elektrik üretimini durduracağı anlamına gelmez. Ömür panellerinde yıllar boyunca meydana gelen verim kaybının çok yüksek boyutlara gelmesi için gereken süredir. Tabi burada belirttiğimiz ortalama çalışma süreleri genellikle güneş paneli üreticilerinin belirlediği garanti süreleridir. Garanti süreleri genellikle 20-25 yıl sonra bile güneş panelinin ilk maksimum gücünün %80’ni kadarını üretebileceğini kapsar. Yani yıllık %1’in altında bir verim düşüşü anlamına gelmektedir. Yani üreticiler 300 W’lık bir güneş panelinin 20 yıl sonra koşullar normal ise en fazla 240 W güce düşeceğinin garantisini vermektedirler. Peki bu garanti süresi, bir güneş panelinin tam ömrünü mü ifade eder? Tabi ki de hayır.

güneş panel ölçümü

Güneş paneli ömrü aslında oldukça uzundur. Sadece her yıl aktif olarak çalışan güneş panellerinde çevre koşullarına da bağlı olarak belirli miktarda verim düşüşü meydana gelir. Her yıl genellikle panellerdeki verim kaybı yaklaşık %1 civarıdır. Bu da 50 yıl sonra bile güneş panellerinin ilk çıkış gücünün yarısı kadar bir güç ürettiklerini gösterir. Yani 50 yıl geçse de güneş panelleri elektrik üretmeye devam eder. Kısacası güneş panellerinin ömrünün %50 verim kaybına ulaştığında veya geçtiğinde bittiğini düşünebilirsiniz. Bu da güneş paneli ömrü için 50-60 yıl arası bir süre demektir.

Güneş panellerinin tam olarak ömrünü belirlemek kolay bir iş değildir. Çünkü fotovoltaik güneş panel teknolojisi ticari olarak görece yeni bir teknolojidir. Dünya’da 15 yıldan daha yaşlı aktif güneş panel sayısı oldukça düşüktür. Bu da aslında tam olarak panellerinin ömrünü belirlememiz için büyük bir engel teşkil ediyor.

Güneş Paneli Ömür Testleri

The Centre for Alternative Technology (CAT), 1997 yılında kurdukları her biri 75 W olan güneş panellerini 2010 yılında test ettiler. 13 yıllık bir süre geçmesine rağmen panellerin kapasitesi 68,5 W olarak ölçüldü. Yani yıllık hemen hemen %0,7 ve toplamda da %9’luk bir verim kaybı tespit edilmiştir.

İsviçre’de yapılan testler de olumlu sonuçlar göstermiştir. LEE-TISO Test Merkezi, 1982 yılında Avrupa’nın ilk şebekeye bağlı fotovoltaik güneş santralinde ölçümler gerçekleştirdi. 2002 yılında yapılan ölçümlerde 20 yıllık bir süreçte ilk çıkış gücüne göre toplam verim kaybının %11 olduğu tespit edildi. (yıllık olarak da yaklaşık %0,5)

Güneş Panellerinin Ömrünü Uzatmak

Güneş Panel Ömrünü uzatmak için ne yapılmalı

Hali hazırda evinizde, tarlanızda veya fabrikanızın çatısında fotovoltaik güneş enerji sisteminin varsa. Panellerinizin yıllar içerisinde meydana gelecek verim kaybını azaltmanız için aşağıdaki listedekileri uygulamanız faydalı olacaktır.

  • İlk olarak panellerin yüzeyinde meydana gelmesi olası fiziksel hasarları önleyin. Hücrelerde oluşan mikro çatlaklar, panel camının çizilmesi gibi fiziksel etmenler verimliliği düşürmektedir.
  • Güneş paneli bakımlarını düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu güneş panel verimliliğini daha yüksek tutmanızı sağlayacaktır.
  • Çok kötü hava şartlarında güneş panellerinizi korumanın bir yolunu düşünmelisiniz.
  • Güneş panellerinin üzerinde kar birikmesi de hücreler üzerinde mikro çatlaklara sebep olabileceğinden, karlı havalarda güneş panellerinizi düzenli olarak temizlemelisiniz veya tamamen üzerini kapatmalısınız.
  • Güneş enerji sistemi kurdurmayı düşünüyorsanız mutlaka profesyoneller ile çalışın, profesyonel bir şekilde yapılmayan kurulumlarda panel verimliliği yıllara göre daha fazla düşüş gösterecektir.
Güneş panel bakımı

Sonuç ve Öneriler

Güneş paneli ömrü, doğrudan panellerde yıllar içerisinde oluşan verim kaybı ile alakalıdır. Bundan dolayı eğer 2. el güneş panelleri alacaksanız, mutlaka verim kaybını da göz önünde bulundurun. Örneğin, 5 yıl kullanılan 300 W 10 adet güneş paneli almak isterseniz. Bu güneş panellerinin çıkış gücü artık 3000 W olmayacaktır. Çünkü % 5 gibi bir verim kaybı olduğunu düşünürseniz toplam çıkış gücü 2850 W olacaktır. Bu az sayıda panel için gözünüze küçük bir farkdır. Fakat büyük santral projelerinde oldukça büyük bir kayıp olur ve bu kayba göre ödeme yapılmalıdır. Kısacası güneş paneli ömrü deyince her zaman güneş panelinin aktif olarak çalıştığı yıllardaki verim kaybını düşünebilirsiniz.

Kaynak: Greenmatch

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu