Kariyer

CV Hazırlama 101: 2023 Yılında En Etkili CV Nasıl Hazırlanır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Potansiyel işverenlere doğru aday olduğunuzu düşündürmenin ilk yolu özgeçmişinizdir. Sizi tanımayan birine, deneyimlerinizi en doğru şekilde anlatmanız için güçlü bir yazılı iletişim yeteneğine sahip olmalısınız. Korkmayın! Bu gelişime açık bir konudur. Rekabet gücünün fazla olduğu günümüzde, diğer adayların önüne geçebilmek için hem göze hitap eden hem de etkili bir CV hazırlamanız gerekir. Peki CV nasıl hazırlanır? Hep birlikte inceleyelim;

CV Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle CV nedir onu öğrenelim. CV, diğer adıyla özgeçmiş; kısaca kişisel ve iş hayatınızdaki başarılarınızı sunduğunuz belgedir. Tüm yetkinlikleriniz, deneyimleriniz ve becerileriniz bu belge altında toplanır. Bunlar yalnızca iş geçmişiniz değildir. “stres yönetimi, liderlik, organizasyon becerisi” gibi yeteneğinizin olduğunu düşündüğünüz kavramlar da bu belgeye dahil edilir. Bu içeriğimizde sizlere etkili CV hazırlama tekniklerinden bahsedeceğiz.

CV Nedir Nasıl Hazırlanır

İlginizi Çekebilir: Bilmeniz Gereken 10 Kariyer Sitesi

CV Hazırlama Teknikleri

Uygulayabileceğiniz bazı CV hazırlama yöntemleriyle etkili bir şekilde özgeçmişinizi oluşturabilirsiniz. Gelin şimdi bu CV hazırlama tekniklerine yakından bakalım.

Sunum: CV hazırlarken kendi reklamınızı yapacağınızı unutmayın. Şöyle düşünelim; ihtiyacınız olan bir ürünü satın alırken, yüzlerce seçenek arasından neden yalnızca bir ürünü tercih ediyoruz? Bahsi geçen ürün, ihtiyacınızı karşılayacağına sizi ikna ettiği için değil mi? Evet. CV hazırlamakta satışa yönelik bir pazarlama tekniğidir diyebiliriz. CV’deki sunumuz, yeteneklerinizi ortaya koyacak. Nasıl mı? Okunabilen yazı fontları, renk seçiminiz, sayfa düzeni, şablon gibi göze hitap eden aşamalar; CV’nizi dikkat çekici kılacak. 

Kısa tutun: CV’nizde sayfalarca iş deneyimlerinizden bahsetmeye gerek yok. Vereceğiniz gereksiz bilgiler ile hem CV’nizi inceleyene zaman kaybı yaratacak, hem de inceleyen kişide olumsuz bir izlenim bırakacaksınız. Kısa ve öz olun! Daha önce deneyimlemiş olduğunuz pozisyonları en fazla birer cümle ile açıklayabilirsiniz. Geçmişte çalışmış olduğunuz x firmada pozisyonunuz dışında herhangi bir projede yer almadıysanız ya da terfi söz konusu değilse, 1 cümle deneyiminizi anlatmak için yeterli olacaktır. On yılı aşkın bir iş deneyiminiz yoksa, lisans üstü programlarda yer almadıysanız ya da yer aldığınız projeler sayısız değilse; tüm deneyimlerinizi 1 sayfaya sığdırın. 

İçerik: CV; kişisel bilgiler, iş deneyimleri, eğitim ve nitelikler, hobiler ve ilgi alanları, referanslar, beceriler, yetenekler, yabancı dil ve projeler başlıkları altında toplanır.

  • Kişisel Bilgiler: Burada isminiz ve güncel olan telefon ve adresiniz yer alır.
  • İş Deneyimleri: İş deneyimlerinizi ters kronolojik sıraya göre listelemelisiniz. En son çalışmış olduğunuz firma ve pozisyon, en başa yazılmalıdır. Bir önceki maddede bahsettiğimiz gibi bu deneyimleri birer cümle ile açıklayın.
  • Eğitim ve Nitelikler: Eğitim durumunuz da iş deneyiminiz gibi ters kronolojik sıraya göre listelenmeli. En son mezun olduğunuz okul ve bölüm en başa yazılmalı.
  • Referanslar: Referanslarınız genellikle istek üzerine kullanılır. İstihdam amaçlı başvurmuş olduğunuz şirket gerek gördüğü takdirde vermiş olduğunuz referans ile iletişime geçecektir. Aslında referanslarınız ne kadar çoksa şansınız o kadar artar diyebiliriz. Eğer bir üniversite öğrencisiyseniz ve daha önce iş deneyiminiz yoksa ve gönüllülük esaslı okul projelerinde yer aldıysanız; proje sahibi hocanızı referans gösterebilirsiniz.
  • Yetenekler: Burada, MS Office gibi aktif kullandığınız programlara yer verebilirsiniz. 
  • Projeler: Daha önce yer aldığınız projeleri belirtin.
  • Hobiler ve İlgi Alanları: İşe girmenize  yardımcı olacağını düşünüyorsanız bu maddeyi doldurabilirsiniz.
  • Beceriler: Bu kısımda “organizasyon, liderlik, takım çalışması” gibi kendinizde  olduğunuzu düşündüğünüz ve deneyimlediğiniz becerilere yer verebilirsiniz.
  • Yabancı Dil: Konuşabildiğiniz her dili yazabilirsiniz.

Gerçekçi olun: CV hazırlarken dürüst ve gerçekçi olun. Daha önce deneyimlemediğiniz konulara özgeçmişinizde asla yer vermeyin! Bunu genellikle yabancı dil bölümünde sıkça görüyoruz. Örneğin; ingilizcenizin konuşma seviyesinde olduğunu yazarsanız ve durum aslında böyle değilse, diğer adayların önüne geçerim düşüncesi ile kesinlikle böyle bir hataya düşmeyin. Eklemiş olduğunuz dil seviyesi, belki mülakata çağırılma şansınızı artırır fakat bu durum; iş hayatınızda mutlaka karşınıza çıkacaktır. Doğru olmayan bilgiler, olası iş başlangıcınızda size olumsuz dönüş yapmasın istiyorsanız; özgeçmişinizde dürüstlüğe önem verin. İş hayatınızdaki hikayeniz ne ise CV’nizde yalnızca onu anlatın. Bu hikaye eksik olmasın fakat fazla asla olmasın!

CV Hazırlama Teknikleri

CV Nerede Hazırlanmalı?

Canva: Ücretsiz CV hazırlama araçlarından biri Canva uygulamasıdır. Canva’da CV hazırlamak için masaüstünden uygulamayı açmanız ya da siteye giriş yaparak önce kaydolmanız gerekir. Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra “Özgeçmişler” öğesi üzerinden dilediğiniz şablon üzerinde özgeçmişinizi tasarlamaya başlayabilirsiniz.

CV Maker: Yine ücretsiz olarak CV hazırlayabileceğiniz diğer platformlardan biri de CV Maker uygulamasıdır. CV Maker sitesine giriş yaparak önce kaydolmanız gerekir. Kayıt işleminiz tamamlandıktan sonra özgeçmişinizi tasarlamaya hazırsınız!

Europass: Europass, Avrupa’nın en çok bilinen özgeçmiş formatlarından biridir. Europass ile de CV’nizi ücretsiz ve çevrimiçi oluşturabilirsiniz. Diğer platformlardan ayırıcı özelliği ise 30 dilde özgeçmiş hazırlayabileceğinizdir. 

Word: Arama kutusuna “Özgeçmiş ya da Kapak Mektubu” yazın. Sonrasında karşınıza birkaç örnek şablon çıkacaktır. Kullanmak istediğiniz şablona çift tıklayıp CV’nizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Çoğu platformda bazı şablonların ücretli olduğunu unutmayın. Neredeyse her platformda, aldığınız hizmet karşılığı ücret isteyen bazı şablonlar bulunmaktadır. CV’nizi ücretsiz hazırlamak istiyorsanız seçtiğiniz şablonun ücretli olmadığına dikkat edin. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu