Kariyer

Bilmeniz Gereken 5 Mülakat Tekniği

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde sizlere bilmeniz gereken en önemli 5 mülakat tekniği ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Hazırladığınız etkili bir özgeçmişin ardından mülakata çağrıldınız. Tebrikler! Yaşadığınız o heyecan ve mutluluğa sancılı bir süreç eklendiğini biliyoruz. Mülakat aşaması, işe alım döneminde yaşanılan en stresli evrelerinden biridir. Bu stresi yönetmek sandığınız kadar zor değil. Unutmayın ki, başvurmuş olduğunuz iş pozisyonu için yeterli yetkinlik sizde olduğu için mülakat adımına geçebildiniz. Şimdi ise bu mülakat saatlerini, kendinizi doğru ifade ederek; iş hayatına başlangıç ya da kariyerinizde yükselmek için avantaja çevirebilirsiniz. Sizler için hazırladığımız en etkili 5 mülakat tekniği neler? Hep birlikte inceleyelim;

Önemli Mülakat Teknikleri

Sizler için seçtiğimiz önemli 5 mülakat tekniğini başlıklar halinde listeledik.

Kıyafet Seçimi & Zamanlama

Kıyafet Seçimi & Zamanlama

İlk görüşmede verdiğiniz ilk izlenim çok önemlidir. Kendinizi henüz sözlü olarak ifade etmeden önce, seçtiğiniz kıyafetler; sizinle iş görüşmesi yapan kişi ya da kişilere hakkınızda bilgi vermiş olacak. Görüşmeye giderken sade, abartısız ve klasik görünmelisiniz. Bu durum sektörden sektöre değişiklik gösterse bile hiçbir işveren karşısında “Bir kahve içip döneceğim.” özensizliğini görmek istemez. Böylelikle iş görüşmemizde, dolabımızda bizi spor gösterecek tüm kıyafetleri eleyeceğiz. Çünkü özenli bir kıyafet seçimi, işe alım sürecinde bu işe ne kadar değer verdiğimizi anlatır. Zamanlama sürecine gelecek olursak, asla geç kalmayın! Görüşme yapacağınız yere en az 10 ya da 15 dakika önce gidip gözlem yapabilirsiniz. Bu sürede etrafı ve potansiyel ekip arkadaşlarınızı gözlemleyin. Böylelikle hem mülakat öncesi firma hakkında daha çok bilgiye sahip olacak hem de mülakat saatinde orada olup olumlu bir izlenim bırakacaksınız. 

Dürüst ve Gerçekçi Olun

Dürüst ve Gerçekçi Olun

En önemli 5 mülakat tekniği arasında dürüstlük ve gerçekçi olmanız da öne çıkmaktadır. Mülakat sırasında iş hayatınızdaki deneyimlerinizin dışına çıkmayın. Yetkinliğinizin olmadığı bir konuda bilgi sahibi olduğunuzu iddia etmeniz, sizi iş hayatınızda başarısızlığa sürükler. Başvurmuş olduğunuz pozisyon hakkındaki zayıf ama geliştirmeye açık yönlerinizi açıkça söyleyin. İş hayatındaki hikayenizi doğru bir şekilde anlatmanız, karşınızdakine güven verecek ve bu güven size artı puan getirecek. Sizi işe aldıkları takdirde firmaya katkı sağlayabileceğiniz her konudan bahsedebilirsiniz. Her şirket, öğrenmeye ve kendini geliştirmeye açık kişiler ile; marka değerini yükseltmek ister. Bu kişilerden biri olabileceğinize işvereni ikna edin!

Şirketi ve Mülakat Yapan Kişiyi Araştırın

Şirketi ve Mülakat Yapan Kişiyi Araştırın

Kendi konfor alanınıza en yakın hissedeceğiniz bir ortam oluşturmak istiyorsanız, şirket ve mümkünse mülakat yapan kişi hakkında bilgi sahibi olun. Böylelikle daha özgüvenli hissedecek ve bu sayede mülakat sırasında daha rahat olacaksınız. Üstelik birde kontak kurabileceğiniz bir nokta bulduysanız ne mutlu size! Mülakat yapan kişi ile iş hayatındaki benzer deneyimlerinizi avantaja çevirin. Mülakat sırasında bu deneyimlerden bahsederek iletişiminizi samimi bir hale dönüştürebilirsiniz. Bu araştırma sonucunda daha etkili ve sağlıklı bir iletişim sağlamış olacaksınız.

Aklınıza Takılan Soruları Sorun

Aklınıza Takılan Soruları Sorun

Aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin! Aklınızdaki soru işaretlerini gidermenin en etkili yolu, merak ettiğiniz tüm noktaları sormak ve öğrenmektir. Sormuş olduğunuz doğru sorular ile hem işe ilgili olduğunuzu kanıtlayacak hem de mülakattan kafa karışıklığıyla ayrılmamış olacaksınız. Sizin işe ihtiyacınız olduğu kadar, işverenin de dinamik ve şirkete katkı sağlayacak bir ekip arkadaşına ihtiyacı olduğu bilinci ile hareket edin. Karşınızdakine yönelttiğiniz doğru sorular ile işi önemsediğinize, pozisyona öylesine başvurmadığınıza ve şirkete katkı sağlayacak dinamik bir ruha sahip olduğunuza karşınızdakini ikna edebilirsiniz.

Başvurduğunuz Pozisyonu Detaylı İnceleyin

Başvurduğunuz Pozisyonu Detaylı İnceleyin

Önemli 5 mülakat tekniği arasında bir diğer teknik ise başvurulan pozisyonun detaylı olarak incelenmesidir. İş ilanındaki detaylara kulak verin. “Başvurmuş olduğunuz pozisyondaki istenilen yetkinlikler neler? Hangi yetkinliklere sahipsiniz ya da hangilerinde zayıfsınız?” Öncelikle, yetkin olduğunuz konular ile alakalı zaten bilgi sahibisiniz. Mülakat sırasında uzmanlaşmış olduğunuz noktalara değinin. İş hayatında deneyimlediğiniz bilgiler, sizi diğer adayların önüne geçirecek. Peki başvurulan pozisyonda zayıf olduğunuz konular varsa ne yapacaksınız? “Daha fazla bilgi eşittir daha olumlu izlenim” olsa bile eksik kaldığınız yönler için telaş yapmayın. Başarılı bir mülakat için en önemli adım sakin kalarak, mülakat yapan kişiyi şirket için doğru aday olduğunuza ikna etmektir. Her iş deneyiminin, kendi yeteneklerinizi keşfetmenin bir adımı olduğunu unutmayın. Zayıf olduğunu düşündüğünüz noktaların geliştirilebilir yönlerini araştırın ve mülakat sırasında gelişime açık olduğunuzu kanıtlayın. 

Evet, başarılı bir mülakat için hangi noktalara önem vermemiz gerektiğinden bahsettik. Bu sizin ilk mülakat deneyiminiz olabilir. İlk mülakat olması biraz daha korkutucu gelse bile idealinizdeki kişi ya da kişilerin de bu süreçten geçtiğini unutmayın. Emin olun ki, mülakat deneyimi sizden fazla olan adaylar için bile bu süreç stresli geçiyor. Önemli olan, neredeyse her maddede bahsettiğimiz gibi stres yönetimini iyi yapabilmektir. Konfor alanınızı zorlayın ve doğru aday olduğunuzu kanıtlayın!

İçeriğimizde sizlere bilmeniz gereken 5 mülakat tekniğini örneklerle size açıkladık. Konu ile ilgili görüşlerinizi önerilerinizi bize yorum olarak belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu