Kariyer

Staj Nedir? Staj Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde üniversite öğrencilerinin ve özellikle de mühendislik öğrencilerinin ortak sorunlarından bir tanesi olan staj yeri bulma ve staj yapma konularında bilmeniz gerekenleri derledik.

Staj Nedir?

Staj, üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlara yönelik bölümleri ve kariyer hedefleri ile ilgili alanda çalışma ortamına maruz kaldığı firmalar tarafından öğrenci ve genç yeteneklere sunulan bir iş deneyimidir.

Öğrenciler ve mezunlar stajlarını satış, pazarlama, finans mühendislik, insan kaynakları, IT dahil olmak üzere bir dizi alanda yapılabilir. Bir staj boyunca kişisel gelişimin yanı sıra iletişim becerileri, sunum becerileri, yaratıcılık, problem çözme ve etkileme becerileri gibi soft yeteneklerinizi de geliştirme fırsatı elde edebilirsiniz.

Staj deneyimi, öğrencilik zamanlarınızda öğrendiğin herhangi bir bilgi kadar değerlidir. Sonuçta, işi ortamında deneyimlemeden tam olarak o işin ne ifade ettiğini anlayamazsın. Staj döneminde, hedefledin kariyer yaşamında alanında uzman insanlarla direkt olarak iletişime fırsatı vermektedir.

Bir rolün ve işin tam anlamıyla gerçeklerine maruz kaldığınızda kariyer hedeflerin değişebilir. Bu nedenle stajlar, bir kariyer hayatına başlamadan ilerleyen dönemlerde çalışmak istediğin işin bu olup olmadığını anlaman için en iyi fırsattır.

Staj İlanları, stajyer  ilanlarına başvurmak istiyorsan doğru yerdesin; çünkü aradığın staj ilanları toptalent.co’da! Staj başvurusu yapabileceğin onlarca şirketin güncel staj ilanlarını bulabilirsin. Yakın zamanda Türkiye’de staj seferberliği başladı. Şirketler yeteneklere artık çok daha fazla staj ilanları sunuyor. Staj yeri nereden bulunur? Staj başvurusu nasıl yapılır? Uzun dönem staj yapabilir miyim? Stajyer maaşları ne kadar? gibi sorular sorabilirsin. Stajyer olmak ve hayalini kurduğun iş hayatına sağlam bir adım atmak için toplalent.co staj ilanları her zaman bir tık uzağında!

Staj Başvurusu Nasıl Yapılır?

Staj Başvurusu Nasıl Yapılır

Staj başvurusu yaparken bu adımları takip etmelisin:

 1. CV Hazırlama için yeterince zaman ayır: Toptalent.co CV Hazırlama Programı ile kolay ve ücretsiz bir şekilde profesyonel bir CV oluşturabilir, Türkiye’nin en şirketlerinin staj ve yeni mezun ilanlarına başvuru yapabilirsin.
 2. İstediğin alanda staj tercihini yap: Kariyer hedefin olduğu ya da yetkinliklerine göre en yakın hissettiğin alanı belirlemelisin.
 3. Şirketleri araştır: Nasıl bir staj istediğini keşfetmeye ek olarak, nasıl bir şirkette çalışmak istediğini de belirlemelisin. Toptalent.co içindeki şirket profillerini inceleyerek şirketler hakkında merak ettiğin tüm sorularına cevap bulabilirsin.
 4. Staj ilanı bulabileceğin tüm kaynaklara göz at: Türkiye’nin en iyi şirketlerinin staj ve iş ilanlarını bulabileceğin toptalent.co gibi kariyer platformları mevcut. Bu tarz platformlara üye olmalı ve ilanları incelemelisin.
 5. Birkaç staj ilanına başvur: Kendine uygun hissettiğin birkaç ilana başvurmalısın.

Zorunlu Staj ve Gönüllü Staj Farkları Nelerdir?

Stajlar, zorunlu (ücretli) ve gönüllü olarak ikiye ayrılır diyebiliriz.

Gönüllü Staj

Gönüllülük esasına dayanan stajlar, bir amaca yardım etmek için yapılan stajlardır. Genelde gönüllü stajlar, işten somut bir fayda görmez. Bununla birlikte, kesinlikle finansal kazanç için değil, uygulamalı deneyim elde etmek veya bir şirket ortamında iş modellerine hakim olmak isteyen öğrenciler gönüllü stajlar yaparlar.

Zorunlu Staj

Zorunlu stajlar ise; üniversite bölümlerine dahil olan, belirli bir süre özelinde yapılması zorunlu tutulan staj türüdür. Üniversite eğitimine devam ederken ve ya iş hayatına başlamadan hemen önce bölümüne uygun alanlarda staj yapman zorunludur. Zorunlu stajın seyri ve süresi genellikle programın okul yönetimi tarafından belirlenir.

Uzun Dönem Staj ve Kısa Dönem Staj Nedir? 

Stajları da uzun dönem staj ve kısa dönem staj olmak üzere iki kısma ayırabiliriz.

Uzun Dönem Staj

Uzun dönem staj, 6 ay ila 1 yıl aralığında gerçekleştirilir. Bu zaman içinde, öğrencilerinin deneyim kazanmalarını sağlar. Genellikle finans, teknoloji, pazarlama gibi alanlarda bulabileceğin bu uzun dönem staj türü, kısa süreli stajın aksine, şirketin projesine katılarak ve diğer çalışanlarla yakın çalışarak gerçek bir çalışma deneyimi sunar.

Kısa Dönem Staj

Bunun yanında, 1 hafta ila 1 ay aralığında sunulan kısa dönem stajlar, okul dönemi içinde yoğun bir ders programı olan veya tatillerinde boş zamanını değerlendirmek isteyen öğrenciler için en iyi çözümdür. Çünkü tüm öğrencilerin üniversite hayatından sonra iş bulmak için gerekli iş deneyimini elde etmek için uzun dönemleri yoktur. Bu nedenle yaz staj deneyimi kazanma, özgeçmişindeki boşlukları doldurman için mükemmel bir fırsattır.

Stajyerlik Maaşı Hakkında Bilgiler

Stajyer maaşları sektöre ve çalıştığı şirketlere göre farklılıklar gösterebilir. Teknoloji ve finans, yüksek ödeme yapma eğilimindeyken, iletişim, reklamcılık ve herhangi bir alanda kâr amacı gütmeyen kuruluşlar genellikle daha az ödeme yapar veya hiç maaş ödemesi yapmazlar.

Öte yandan, zorunlu staj döneminde yeteneklere belirli bir ödeme yapmak zorunludur. Bu staj maaşları asgari ücret üzerinden hesaplanır. Şöyle ki; her yılın başında belirlenen asgari ücretten AGİ miktarı çıkarıldığında elde edilen rakamın yüzde 30’u stajyer maaşını temsil eder. Staj maaşı kesinlikle bu %30’luk rakamın altında olmamalıdır.

Staj Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Staj Yapmanın Avantajları Nelerdir
Staj Nedir? Staj Başvurusu Nasıl Yapılır? 4

İşte staj yapmanın sana sağlayacağı bazı avantajlar:

 1. Stajların öğrencilere en büyük faydası, çalışma deneyimi kazanmaları için güvenli bir ortam sağlamasıdır.
 2. Öğrenci ve yeni mezunların istedikleri alanı ve mesleği deneyimlemelerine izin verir.
 3. Önemli insanlarla çalışma ve onları sosyal çevrene eklemek için mükemmel bir fırsattır.
 4. Staj, sektöründe veya mesleğinde ilgilendiğin belirli bir alanı belirlemene ve bu alanla ilgili daha fazla bilgi edinmene yardımcı olur.
 5. Öz güveninin artmasına büyük bir yardımı olur.
 6. Stajlar, iş yeri becerilerine sahip olduğunu göstermenin harika bir yolu olduğu için CV’ni güçlendirir.
 7. İş deneyimine sahip olacağın için, çalışmaya başladıktan on yıl sonra bile önemli ölçüde daha fazla kazanmaya devam edeceksin.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu